dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - oblacno
3°C
Pražská politikaZpravodajství

Městské části požadují po magistrátu, aby jim posílal na obyvatele více peněz

Hlavní město Praha poskytlo městských částem na investičních a neinvestičních dotacích jen v letošním roce více než 3,3 miliardy korun. Městské části tak na dotacích z magistrátu obdržely více než za poslední dva roky dohromady.

Z výsledků hospodaření za rok 2016 dále vyplývá, že 48 z celkového počtu 57 městských částí ukončilo své hospodaření s přebytkem, který v úhrnu činil 1,4 miliardy korun. Na svých bankovních účtech pak mají radnice v tomto okamžiku více než 21 miliard korun, v průměru asi 16 721 korun na každého obyvatele.

Podle údajů z prvních sedmi měsíců letošního roku je patrné, že městské části čerpaly běžné výdaje ve výši 45,3 % (přičemž by se toto čerpání mělo pohybovat na úrovni 58,3 %) a čerpání kapitálových výdajů, tedy prostředků na investice, je plněno pouze na 15,5 %. Tempo růstu provozních výdajů metropole směrem k městských částem (28,9 %) je podle magistrátu dlouhodobě neudržitelné.

Co se vývoje Finančních vztahů hlavního města k jednotlivým městským částem týče, jedná se o částku v rozmezí 2900 až 5400 korun na jednoho obyvatele. Po přičtení příspěvku na školáka ve výši 2000 korun se pak celkový příspěvek na jednoho obyvatele pohybuje v rozpětí 3060 až 6030 korun.

Starostové třiceti sedmi městských částí, kteří se sešli tento týden na Nuselské radnici k rozpočtu hlavního města Prahy, žádá metropoli, aby upravil strukturu finančních vztahů k městským částem pro rok 2018, a to navýšení minimální částky na jednoho obyvatele na částku 3 300 korun, zvýšení maximální částky na jednoho obyvatele na částku 6 000 korun, zvýšení příspěvku na dítě/žáka na částku 2 500 korun a minimální výši finančního vztahu roku 2017.

„Nejmenší a nejchudší obce v republice má příjem nejméně 8000 korun na obyvatele. Hlavní město Praha přitom městským částem posílá ze státních peněz pouhých 2900 korun na hlavu. Takový rozdíl považuji za skandální a věřím, že město vyhoví jednomyslnému požadavku sněmu starostů,“ uvedl Petr Štěpánek (Trojkoalice/Strana zelených), starosta městské části Praha 4.

„Městské části jsou dlouhodobě podfinancované a kladou se na nás stále větší nároky. Proto plně souhlasím s panem starostou Petrem Štěpánkem a doufám, že město naše požadavky vyslyší,“ vyjádřila se Jana Černochová (ODS), starostka městské části Praha 2.

Koaliční jednání k rozpočtu budou pokračovat na výjezdním zasedání ve dnech 17. a 18. září 2017.


Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

Dnes ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

V Praze 5 hořelo auto, příčinou požáru byla závada motoru

Včera ve 21:20

Požár osobního auta v Bošteckého ulici v Praze 5 likvidovali dnes hasiči ze smíchovské stanice pomocí tlakové vody a v dýchací technice. Požár, který způsobil škodu 20 000 korun, byl rychle lokalizován. „Příčinou byla technická závada v motorové části,“ uvedl mluvčí pražských hasičů...

Za web tlumočený pro neslyšící získala Praha 10 Zlatý erb

14. března 2018 v 19:34

Městská část Praha 10 každoročně získává ocenění v soutěži Zlatý erb, v rámci které porota hodnotí nejlepší elektronické služby krajů, měst a obcí. Desátá městská část letos získala dvojí ocenění – v kategorii „nejlepší elektronická služba“ si odnáší dokonce první místo, a to díky projektu pro...

Další články
Nahoru