dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - skorojasno
8°C
Pražská politikaZpravodajství

Městské části požadují po magistrátu, aby jim posílal na obyvatele více peněz

Hlavní město Praha poskytlo městských částem na investičních a neinvestičních dotacích jen v letošním roce více než 3,3 miliardy korun. Městské části tak na dotacích z magistrátu obdržely více než za poslední dva roky dohromady.

Z výsledků hospodaření za rok 2016 dále vyplývá, že 48 z celkového počtu 57 městských částí ukončilo své hospodaření s přebytkem, který v úhrnu činil 1,4 miliardy korun. Na svých bankovních účtech pak mají radnice v tomto okamžiku více než 21 miliard korun, v průměru asi 16 721 korun na každého obyvatele.

Podle údajů z prvních sedmi měsíců letošního roku je patrné, že městské části čerpaly běžné výdaje ve výši 45,3 % (přičemž by se toto čerpání mělo pohybovat na úrovni 58,3 %) a čerpání kapitálových výdajů, tedy prostředků na investice, je plněno pouze na 15,5 %. Tempo růstu provozních výdajů metropole směrem k městských částem (28,9 %) je podle magistrátu dlouhodobě neudržitelné.

Co se vývoje Finančních vztahů hlavního města k jednotlivým městským částem týče, jedná se o částku v rozmezí 2900 až 5400 korun na jednoho obyvatele. Po přičtení příspěvku na školáka ve výši 2000 korun se pak celkový příspěvek na jednoho obyvatele pohybuje v rozpětí 3060 až 6030 korun.

Starostové třiceti sedmi městských částí, kteří se sešli tento týden na Nuselské radnici k rozpočtu hlavního města Prahy, žádá metropoli, aby upravil strukturu finančních vztahů k městským částem pro rok 2018, a to navýšení minimální částky na jednoho obyvatele na částku 3 300 korun, zvýšení maximální částky na jednoho obyvatele na částku 6 000 korun, zvýšení příspěvku na dítě/žáka na částku 2 500 korun a minimální výši finančního vztahu roku 2017.

„Nejmenší a nejchudší obce v republice má příjem nejméně 8000 korun na obyvatele. Hlavní město Praha přitom městským částem posílá ze státních peněz pouhých 2900 korun na hlavu. Takový rozdíl považuji za skandální a věřím, že město vyhoví jednomyslnému požadavku sněmu starostů,“ uvedl Petr Štěpánek (Trojkoalice/Strana zelených), starosta městské části Praha 4.

„Městské části jsou dlouhodobě podfinancované a kladou se na nás stále větší nároky. Proto plně souhlasím s panem starostou Petrem Štěpánkem a doufám, že město naše požadavky vyslyší,“ vyjádřila se Jana Černochová (ODS), starostka městské části Praha 2.

Koaliční jednání k rozpočtu budou pokračovat na výjezdním zasedání ve dnech 17. a 18. září 2017.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru