Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Městské části pomáhají, pro uprchlíky poskytly byty i další prostory
Mezi uprchlíky je řada dětí. foto: JP

Městské části pomáhají, pro uprchlíky poskytly byty i další prostory

Pražské radnice ubytovávají ukrajinské uprchlíky před válkou v bytech i v nebytových prostorech, které pro tyto potřeby upravují a vybavují. V pátek se lidem v nouzi otevřel objekt bývalého učiliště v Praze 18. Další objekty pro ubytování Ukrajinců hledá mimo jiné radnice Prahy 6 nebo radotínská radnice. Vyplývá to z informací na webech a sociálních sítích městských částí a z informací, které ČTK poskytli mluvčí radnic.

Ode dneška objekt bývalého učiliště v areálu Letov, kde nepoužívané prostory pro nouzové ubytování připravila Praha 18, obývá 98 válečných uprchlíků. Povlečení, toaletní potřeby a další potřebnou materiální pomoc radnice mimo jiné vybrala od dárců ve sbírce, informovala na svých sociálních sítích.

V bývalé budově radnice Prahy 12 v ulici Písková je nouzové ubytování připraveno pro 100 lidí. Prostory nyní obývá 60 Ukrajinců, dalších 40 se ubytuje během dneška, uvedl starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti). Podle starosty je v Praze 12 zaregistrováno asi 1500 uprchlíků.

Radnice Prahy 10 ubytovala Ukrajince v Bytovém domě Malešice. Podle místostarosty desáté městské části Petra Beneše (Piráti) jsou prostory pro Ukrajince vyčleněné zatím do konce března.

Vedení Prahy 2 chce nabídnout k pronájmu ukrajinským rodinám desítky obecních bytů, informovala mluvčí radnice Andrea Zoulová. Druhá městská část v minulých dnech zrekonstruovala a vybavila ubytovny s celkovou kapacitou 60 lůžek a zprostředkovala ubytování v hotelech a penzionech na území Prahy 2, dodala mluvčí. Praha 6 má podle svého mluvčího Jiřího Hannicha pro Ukrajince k dispozici 26 obecních bytů. Další objekty, kde by mohli lidé prchající před válkou najít útočiště, radnice nyní hledá.

Objekty, které by byly pro ubytování vhodné, hledá i radotínská radnice. Ta pro Ukrajince vyčlenila zatím mimo jiné budovu, kterou dříve využíval dům s pečovatelskou službou. Nyní v objektu bydlí 45 lidí, sdělila ČTK za radnici Eva Javorská.

Výzvu, v níž žádá občany o nabídnutí vhodných prostor, dnes Praha 16 umístila na své webové stránky. „Nabízený prostor by měl být vhodný k okamžitému nastěhování. Předpokladem je, že se bude jednat o dlouhodobější ubytování," píše se na webu.

Radnice městské části Praha 9 připravuje pro ubytování uprchlíků objekt bývalé pošty v Poděbradské ulici, kde by mělo podle mluvčí radnice Marie Kurkové vzniknout 28 pokojů. S ubytováváním uprchlíku v tomto objektu by Praha 9 chtěla začít tento týden.

Radní deváté městské části Jiří Janák (ODS/Svobodní) již dříve uvedl, že městská část je schopná ubytovat na 200 lidí. Stejný počet Ukrajinců je schopná ubytovat také Praha 1, informoval starosta Petr Hejma (STAN).

Lidé, kteří přišli do Prahy z válkou zasažené Ukrajiny, by mohli být v budoucnu ubytování i v prostorách bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě. S pražským magistrátem o tom bude jednat starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti), jak ve čtvrtek rozhodlo jihoměstské zastupitelstvo.

Zatím Praha 11 nabízí nouzové krátkodobé ubytování v základní škole Campanus, kde pro tyto účely vyčlenila po výzvě pražského magistrátu tělocvičnu. Na nouzové ubytování byla zatím předělána dvacítka tělocvičen v metropoli a další jsou připravovány. Ke středě v nich bylo podle ředitele pražských hasičů Luďka Prudila ubytováno zhruba 650 ukrajinských uprchlíků.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

Včera v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru