Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Městské části pomáhají, pro uprchlíky poskytly byty i další prostory
Mezi uprchlíky je řada dětí. foto: JP

Městské části pomáhají, pro uprchlíky poskytly byty i další prostory

Pražské radnice ubytovávají ukrajinské uprchlíky před válkou v bytech i v nebytových prostorech, které pro tyto potřeby upravují a vybavují. V pátek se lidem v nouzi otevřel objekt bývalého učiliště v Praze 18. Další objekty pro ubytování Ukrajinců hledá mimo jiné radnice Prahy 6 nebo radotínská radnice. Vyplývá to z informací na webech a sociálních sítích městských částí a z informací, které ČTK poskytli mluvčí radnic.

Ode dneška objekt bývalého učiliště v areálu Letov, kde nepoužívané prostory pro nouzové ubytování připravila Praha 18, obývá 98 válečných uprchlíků. Povlečení, toaletní potřeby a další potřebnou materiální pomoc radnice mimo jiné vybrala od dárců ve sbírce, informovala na svých sociálních sítích.

V bývalé budově radnice Prahy 12 v ulici Písková je nouzové ubytování připraveno pro 100 lidí. Prostory nyní obývá 60 Ukrajinců, dalších 40 se ubytuje během dneška, uvedl starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti). Podle starosty je v Praze 12 zaregistrováno asi 1500 uprchlíků.

Radnice Prahy 10 ubytovala Ukrajince v Bytovém domě Malešice. Podle místostarosty desáté městské části Petra Beneše (Piráti) jsou prostory pro Ukrajince vyčleněné zatím do konce března.

Vedení Prahy 2 chce nabídnout k pronájmu ukrajinským rodinám desítky obecních bytů, informovala mluvčí radnice Andrea Zoulová. Druhá městská část v minulých dnech zrekonstruovala a vybavila ubytovny s celkovou kapacitou 60 lůžek a zprostředkovala ubytování v hotelech a penzionech na území Prahy 2, dodala mluvčí. Praha 6 má podle svého mluvčího Jiřího Hannicha pro Ukrajince k dispozici 26 obecních bytů. Další objekty, kde by mohli lidé prchající před válkou najít útočiště, radnice nyní hledá.

Objekty, které by byly pro ubytování vhodné, hledá i radotínská radnice. Ta pro Ukrajince vyčlenila zatím mimo jiné budovu, kterou dříve využíval dům s pečovatelskou službou. Nyní v objektu bydlí 45 lidí, sdělila ČTK za radnici Eva Javorská.

Výzvu, v níž žádá občany o nabídnutí vhodných prostor, dnes Praha 16 umístila na své webové stránky. „Nabízený prostor by měl být vhodný k okamžitému nastěhování. Předpokladem je, že se bude jednat o dlouhodobější ubytování," píše se na webu.

Radnice městské části Praha 9 připravuje pro ubytování uprchlíků objekt bývalé pošty v Poděbradské ulici, kde by mělo podle mluvčí radnice Marie Kurkové vzniknout 28 pokojů. S ubytováváním uprchlíku v tomto objektu by Praha 9 chtěla začít tento týden.

Radní deváté městské části Jiří Janák (ODS/Svobodní) již dříve uvedl, že městská část je schopná ubytovat na 200 lidí. Stejný počet Ukrajinců je schopná ubytovat také Praha 1, informoval starosta Petr Hejma (STAN).

Lidé, kteří přišli do Prahy z válkou zasažené Ukrajiny, by mohli být v budoucnu ubytování i v prostorách bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě. S pražským magistrátem o tom bude jednat starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti), jak ve čtvrtek rozhodlo jihoměstské zastupitelstvo.

Zatím Praha 11 nabízí nouzové krátkodobé ubytování v základní škole Campanus, kde pro tyto účely vyčlenila po výzvě pražského magistrátu tělocvičnu. Na nouzové ubytování byla zatím předělána dvacítka tělocvičen v metropoli a další jsou připravovány. Ke středě v nich bylo podle ředitele pražských hasičů Luďka Prudila ubytováno zhruba 650 ukrajinských uprchlíků.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru