Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Městské části již evidují ukrajinské děti ve školách
Mladí uprchlíci. Foto: Jan Puci

Městské části již evidují ukrajinské děti ve školách

Pražské městské části již evidují první desítky dětí z řad ukrajinských uprchlíků, které začaly chodit do základních škol v metropoli. Vyplývá to z vyjádření mluvčích radnic pro ČTK. Například v Praze 2 bylo ve čtvrtek ve školách umístěno 38 dětí, v Praze 9 to bylo zhruba 50, v Praze 14 základní školy evidovaly 55 dětí a v Praze 10 nastoupilo 86 žáků. Další městské části nabídly nebo hledají pro děti náhradní prostory mimo školy.

„Současné kapacity stačí pro zhruba 300 dětí na základních školách, 86 žáků ukrajinských uprchlíků už nastoupilo, další žádosti řeší náš odbor školství," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

Místa městská část nabízí spádově podle aktuálního pobytu. S adaptací pomáhají koordinátoři. „Jedná se o ukrajinské rodiče, kteří u nás žijí již delší dobu, a zaměstnance školy," vysvětlil. Zaměstnankyně ukrajinského původu podle něj působí i na odboru školství.

Podle mluvčí Prahy 2 Andrey Zoulové záleží v otázce volných kapacit také na věku dětí. „V 7., 8. a 9. třídách je ještě přibližně 50 volných míst. Na prvních stupních je kapacita již téměř vyčerpána. Do současné doby bylo do škol umístěno 38 ukrajinských dětí," uvedla ve čtvrtek.

Praha 1 je podle mluvčího Petra Bidla schopná do výuky začlenit asi 70 dětí. „Vzhledem k probíhajícím prázdninám předpokládáme, že se vše rozjede na začátku příštího týdne. Například ZŠ J. Gutha-Jarkovského už přijala 20 dětí," sdělil. Necelou desítku dětí přijaly v první městské části i mateřské školy.

„V našich pěti základních školách jsme měli celkem více než 200 volných míst. V současné době navštěvuje každou školu kolem deseti dětí z Ukrajiny. Velmi problematický však bude zápis prvňáčků, protože nejsme takřka schopni přijmout navíc žádné dítě, které není z deváté městské části," uvedl radní Prahy 9 pro školství Zdeněk Davídek (STAN).

Pro děti, jejichž rodiny v Praze plánují zůstat, radnice připravuje v každé škole jednu třídu pro výuku českého jazyka a hledá učitele ovládající ukrajinštinu. „Pro děti z rodin, které se plánují vrátit na Ukrajinu, bude určen takzvaný adaptační kurz," doplnil.

Praha 14 podle místostarostky Zuzany Jelenové (STAN) eviduje v základních školách 177 volných míst. K 9. březnu bylo do škol přijato 55 dětí z řad ukrajinských uprchlíků. Horší je situace ve školkách, kde má městská část 23 volných míst a ke stejnému datu nastoupilo jedno dítě.

Děti do škol přijímají i v Praze 4. „Budou přijímány do již existujících tříd, pokud to půjde, a to podle místa ubytování. Zatím neregistrujeme takový zájem, který by školy nezvládly," uvedl mluvčí Jiří Bigas.

Mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich sdělil, že městská část má školy a školky naplněny z 95 procent. „Pro vzdělávání ukrajinských dětí, které k nám s rodiči uprchly před válkou, tak hledáme náhradní prostory mimo současné kapacity našich škol," uvedl.

 Praha 8 nabídla podle mluvčího Martina Šalka magistrátu provizorní kapacity ve školských zařízeních. V Praze 15 mají podle Pavlíny Nejedlíkové z kanceláře starosty v pěti školách volných asi 200 míst.

Podle středečního vyjádření pražského radního pro školství Víta Šimrala (Piráti) zatím není jasné, kolik míst bude jednotlivých částech Prahy potřeba, ale je nutné to zjistit do zápisů na začátku dubna, aby nebyly některé školy zahlceny.

Dodal, že ministerstvo školství pracuje s rejstříkovými kapacitami 10 000 míst, které by podle jeho zástupců měly pro pokrytí potřeb metropole stačit. Reálně je však podle radního kapacita nižší a stát by měl Praze a krajům poskytnout peníze na budování dalších míst.

Do Česka přišlo podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zatím kolem 200 000 Ukrajinců. Praha a Středočeský kraj jsou nejvíc zahlcené. Čtyři pětiny dospělých tvoří ženy, zhruba 55 až 60 procent ze všech příchozích jsou děti. Celkově by mohlo do České republiky zamířit podle nynějších odhadů až 450 000 běženců.


Autor: ČTK

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

Dnes v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

Včera ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Vlak usmrtil ženu, nehoda zkomplikovala provoz příměstských i dálkových spojů

Včera v 09:36

V Roztokách u Prahy v pondělí po půl šesté ráno srazil vlak ženu, ta nehodu nepřežila. Provoz na trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou byl přerušený do 8:20 hodin, informovaly České dráhy. Policisté se případem zabývají a zjišťují totožnost usmrcené ženy. Kvůli mimořádné události bylo zrušeno...

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

Další články
Nahoru