Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 16°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Městské části již evidují ukrajinské děti ve školách
Mladí uprchlíci. Foto: Jan Puci

Městské části již evidují ukrajinské děti ve školách

Pražské městské části již evidují první desítky dětí z řad ukrajinských uprchlíků, které začaly chodit do základních škol v metropoli. Vyplývá to z vyjádření mluvčích radnic pro ČTK. Například v Praze 2 bylo ve čtvrtek ve školách umístěno 38 dětí, v Praze 9 to bylo zhruba 50, v Praze 14 základní školy evidovaly 55 dětí a v Praze 10 nastoupilo 86 žáků. Další městské části nabídly nebo hledají pro děti náhradní prostory mimo školy.

„Současné kapacity stačí pro zhruba 300 dětí na základních školách, 86 žáků ukrajinských uprchlíků už nastoupilo, další žádosti řeší náš odbor školství," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

Místa městská část nabízí spádově podle aktuálního pobytu. S adaptací pomáhají koordinátoři. „Jedná se o ukrajinské rodiče, kteří u nás žijí již delší dobu, a zaměstnance školy," vysvětlil. Zaměstnankyně ukrajinského původu podle něj působí i na odboru školství.

Podle mluvčí Prahy 2 Andrey Zoulové záleží v otázce volných kapacit také na věku dětí. „V 7., 8. a 9. třídách je ještě přibližně 50 volných míst. Na prvních stupních je kapacita již téměř vyčerpána. Do současné doby bylo do škol umístěno 38 ukrajinských dětí," uvedla ve čtvrtek.

Praha 1 je podle mluvčího Petra Bidla schopná do výuky začlenit asi 70 dětí. „Vzhledem k probíhajícím prázdninám předpokládáme, že se vše rozjede na začátku příštího týdne. Například ZŠ J. Gutha-Jarkovského už přijala 20 dětí," sdělil. Necelou desítku dětí přijaly v první městské části i mateřské školy.

„V našich pěti základních školách jsme měli celkem více než 200 volných míst. V současné době navštěvuje každou školu kolem deseti dětí z Ukrajiny. Velmi problematický však bude zápis prvňáčků, protože nejsme takřka schopni přijmout navíc žádné dítě, které není z deváté městské části," uvedl radní Prahy 9 pro školství Zdeněk Davídek (STAN).

Pro děti, jejichž rodiny v Praze plánují zůstat, radnice připravuje v každé škole jednu třídu pro výuku českého jazyka a hledá učitele ovládající ukrajinštinu. „Pro děti z rodin, které se plánují vrátit na Ukrajinu, bude určen takzvaný adaptační kurz," doplnil.

Praha 14 podle místostarostky Zuzany Jelenové (STAN) eviduje v základních školách 177 volných míst. K 9. březnu bylo do škol přijato 55 dětí z řad ukrajinských uprchlíků. Horší je situace ve školkách, kde má městská část 23 volných míst a ke stejnému datu nastoupilo jedno dítě.

Děti do škol přijímají i v Praze 4. „Budou přijímány do již existujících tříd, pokud to půjde, a to podle místa ubytování. Zatím neregistrujeme takový zájem, který by školy nezvládly," uvedl mluvčí Jiří Bigas.

Mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich sdělil, že městská část má školy a školky naplněny z 95 procent. „Pro vzdělávání ukrajinských dětí, které k nám s rodiči uprchly před válkou, tak hledáme náhradní prostory mimo současné kapacity našich škol," uvedl.

 Praha 8 nabídla podle mluvčího Martina Šalka magistrátu provizorní kapacity ve školských zařízeních. V Praze 15 mají podle Pavlíny Nejedlíkové z kanceláře starosty v pěti školách volných asi 200 míst.

Podle středečního vyjádření pražského radního pro školství Víta Šimrala (Piráti) zatím není jasné, kolik míst bude jednotlivých částech Prahy potřeba, ale je nutné to zjistit do zápisů na začátku dubna, aby nebyly některé školy zahlceny.

Dodal, že ministerstvo školství pracuje s rejstříkovými kapacitami 10 000 míst, které by podle jeho zástupců měly pro pokrytí potřeb metropole stačit. Reálně je však podle radního kapacita nižší a stát by měl Praze a krajům poskytnout peníze na budování dalších míst.

Do Česka přišlo podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zatím kolem 200 000 Ukrajinců. Praha a Středočeský kraj jsou nejvíc zahlcené. Čtyři pětiny dospělých tvoří ženy, zhruba 55 až 60 procent ze všech příchozích jsou děti. Celkově by mohlo do České republiky zamířit podle nynějších odhadů až 450 000 běženců.


Autor: ČTK

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru