Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Městské části již evidují ukrajinské děti ve školách
Mladí uprchlíci. Foto: Jan Puci

Městské části již evidují ukrajinské děti ve školách

Pražské městské části již evidují první desítky dětí z řad ukrajinských uprchlíků, které začaly chodit do základních škol v metropoli. Vyplývá to z vyjádření mluvčích radnic pro ČTK. Například v Praze 2 bylo ve čtvrtek ve školách umístěno 38 dětí, v Praze 9 to bylo zhruba 50, v Praze 14 základní školy evidovaly 55 dětí a v Praze 10 nastoupilo 86 žáků. Další městské části nabídly nebo hledají pro děti náhradní prostory mimo školy.

„Současné kapacity stačí pro zhruba 300 dětí na základních školách, 86 žáků ukrajinských uprchlíků už nastoupilo, další žádosti řeší náš odbor školství," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

Místa městská část nabízí spádově podle aktuálního pobytu. S adaptací pomáhají koordinátoři. „Jedná se o ukrajinské rodiče, kteří u nás žijí již delší dobu, a zaměstnance školy," vysvětlil. Zaměstnankyně ukrajinského původu podle něj působí i na odboru školství.

Podle mluvčí Prahy 2 Andrey Zoulové záleží v otázce volných kapacit také na věku dětí. „V 7., 8. a 9. třídách je ještě přibližně 50 volných míst. Na prvních stupních je kapacita již téměř vyčerpána. Do současné doby bylo do škol umístěno 38 ukrajinských dětí," uvedla ve čtvrtek.

Praha 1 je podle mluvčího Petra Bidla schopná do výuky začlenit asi 70 dětí. „Vzhledem k probíhajícím prázdninám předpokládáme, že se vše rozjede na začátku příštího týdne. Například ZŠ J. Gutha-Jarkovského už přijala 20 dětí," sdělil. Necelou desítku dětí přijaly v první městské části i mateřské školy.

„V našich pěti základních školách jsme měli celkem více než 200 volných míst. V současné době navštěvuje každou školu kolem deseti dětí z Ukrajiny. Velmi problematický však bude zápis prvňáčků, protože nejsme takřka schopni přijmout navíc žádné dítě, které není z deváté městské části," uvedl radní Prahy 9 pro školství Zdeněk Davídek (STAN).

Pro děti, jejichž rodiny v Praze plánují zůstat, radnice připravuje v každé škole jednu třídu pro výuku českého jazyka a hledá učitele ovládající ukrajinštinu. „Pro děti z rodin, které se plánují vrátit na Ukrajinu, bude určen takzvaný adaptační kurz," doplnil.

Praha 14 podle místostarostky Zuzany Jelenové (STAN) eviduje v základních školách 177 volných míst. K 9. březnu bylo do škol přijato 55 dětí z řad ukrajinských uprchlíků. Horší je situace ve školkách, kde má městská část 23 volných míst a ke stejnému datu nastoupilo jedno dítě.

Děti do škol přijímají i v Praze 4. „Budou přijímány do již existujících tříd, pokud to půjde, a to podle místa ubytování. Zatím neregistrujeme takový zájem, který by školy nezvládly," uvedl mluvčí Jiří Bigas.

Mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich sdělil, že městská část má školy a školky naplněny z 95 procent. „Pro vzdělávání ukrajinských dětí, které k nám s rodiči uprchly před válkou, tak hledáme náhradní prostory mimo současné kapacity našich škol," uvedl.

 Praha 8 nabídla podle mluvčího Martina Šalka magistrátu provizorní kapacity ve školských zařízeních. V Praze 15 mají podle Pavlíny Nejedlíkové z kanceláře starosty v pěti školách volných asi 200 míst.

Podle středečního vyjádření pražského radního pro školství Víta Šimrala (Piráti) zatím není jasné, kolik míst bude jednotlivých částech Prahy potřeba, ale je nutné to zjistit do zápisů na začátku dubna, aby nebyly některé školy zahlceny.

Dodal, že ministerstvo školství pracuje s rejstříkovými kapacitami 10 000 míst, které by podle jeho zástupců měly pro pokrytí potřeb metropole stačit. Reálně je však podle radního kapacita nižší a stát by měl Praze a krajům poskytnout peníze na budování dalších míst.

Do Česka přišlo podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zatím kolem 200 000 Ukrajinců. Praha a Středočeský kraj jsou nejvíc zahlcené. Čtyři pětiny dospělých tvoří ženy, zhruba 55 až 60 procent ze všech příchozích jsou děti. Celkově by mohlo do České republiky zamířit podle nynějších odhadů až 450 000 běženců.


Autor: ČTK

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Další články
Nahoru