dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Městské části drží své dluhy na uzdě. Zatím
Praha 8 si na nápravu škod po povodních v roce 2002 půjčila od Prahy 5 desítky milionů korun. Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Městské části drží své dluhy na uzdě. Zatím

Radnice se většinou chlubí tím, že se nezadlužují. Podle zjištění Pražského patriota ale některé z nich dluhy mají. Není výjimečné, že si radnice půjčují mezi sebou. Problém městských částí je i v tom, že nejsou jasné kompetence mezi nimi a magistrátem. Mnohdy také prodaly základní komunální služby.

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové je největším problémem městských částí to, že prodaly základní komunální služby. „Často nesou ztráty, zatímco zisky odcházejí jinam. Existuje velké množství špatně uzavřených smluv, společnosti je těžké donutit k tomu, aby zisk městským částem vracely a aby se řádně staraly, o co mají. Mnohdy si vymohly kvazi – monopolní postavení,“ řekla.

Pomohl by participativní rozpočet?

Specifický problém Prahy vidí ekonomka v nejasné dělbě práce mezi magistrátem a jednotlivými městskými částmi. „Řízení je často dvojí a nepřehledné, a to nejen pro občany, ale i pro lidi ve špičkových funkcích. I ti jsou často obětí chaosu rozhodnout, co spadá – i třeba nákladově – pod magistrát a co pod městské části,“ řekla.

Co se týče samotného zadlužení, v extrémních případech by podle Švihlíkové byl problém spíš v otázce dohledu z ministerstva financí. „Co dělat s obcemi, které chronicky předluží? Je to otázka míry decentralizace,“ řekla.

Zmínila aktivity Alternativy zdola, ve které působí. „Snažíme se pomoci prosazováním takzvaného participativního rozpočtu. Díky němu by lidé měli možnost poznat, jak vypadá rozpočet městské části, i ovlivnit to, co má městská část zajišťovat,“ dodala.

Dluhy po povodních

Jsou dluhy i problémem jednotlivých pražských částí? Do jisté míry ano i ne. Městská část Praha 8 se podle slov tiskové mluvčí Heleny Šmídové v současné době nezadlužuje. Splácí ale půjčky z roku 2003 od městských částí Praha 1 a Praha 6 na obnovu bytového fondu, které získala po povodních v roce 2002. Podle Šmídové budou půjčky v letošním roce zcela splaceny.

„Praha 5 půjčila městské části Praha 8 v roce 2002 na odstranění následku povodní 40 milionů korun, splátky byly stanoveny na osm milionů ročně, což bylo splaceno v roce 2008,“ doplnila Ivona Kratochvílová z radnice Prahy 5.

O nezadlužování radnice ubezpečuje  tiskový mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. „Městská část si dlouhodobě nikdy žádné peníze nepůjčovala, hospodařila a hospodaří bez dluhů. Zároveň veškeré zisky z privatizace či jakéhokoliv prodeje majetku zpětně investuje do zhodnocování svého dalšího majetku. To znamená, že výnosy neprojídá, ale investuje do budoucnosti,“ uvedl.

Se schodkem, ale bez dluhů

Praha 6 hospodaří se schodkem. Podle slov starostky Marie Kousalíkové (ODS) je ale městská část schopna ho dokrývat. „Nemusíme si v žádném případě půjčovat, máme vlastní finanční prostředky, které jsme schopni uplatnit,“ řekla.

Vyrovnaným rozpočtem se chlubí radnice Prahy 7 či Praha 5. „K žádnému zadlužování nedochází,“ uvedl tiskový mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. „V současné době, stejně jako i v uplynulých dvanácti letech, nečerpala městská část žádný úvěr či půjčku,“ řekla Kratochvílová z Prahy 5.

Dodala, že radnice nejenže půjčila Praze 8 po povodních, ale i městské části Praha Lipence. „Té jsme půjčili na stavbu tělocvičny šest milionů korun v roce 2009, využito bylo 4,3 milionu korun. Splátky jsou jeden milion korun ročně, poslední v roce 2014 bude 300 tisíc korun,“ dodala Kratochvílová.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru