dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Městské části dostanou letos od magistrátu víc peněz. Na každého obyvatele 2500 korun
Magistrát, hlavní vchod do historické budovy na Mariánském náměstí. Foto: Jan Puci

Městské části dostanou letos od magistrátu víc peněz. Na každého obyvatele 2500 korun

Hlavní město přidá z rozpočtu peníze městským částem. Dotace metropole se letos zvedne z 2400 na 2500 korun na jednoho obyvatele. Na navýšení se domluvili radní hlavního města na pondělním výjezdním zasedání, kde projednávali rozpočet na letošní rok.

„Respektujeme dlouhodobé přání městských částí tuto částku zvýšit a vyslyšeli jsme je," řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Systém rozdělování peněz vedení města měnit nebude. „Mění se pouze částka," řekla. Zvýšení dotací městským částem vyjde Prahu na více než 100 milionů, celkem rozdá mezi radnice zhruba 3,5 miliardy.

Peníze, které městským částem přidá, chce Praha získat z příjmů, které bude tvořit částka vybraná na DPH a dani fyzických a právnických osob. Loni hospodařilo město s příjmy a výdaji 49,6 miliardy korun. O rozpočtu jednali na výjezdním jednání radní s předsedy magistrátních výborů a zástupci městských organizací, například dopravního podniku a Ropidu.

S jakou výší příjmů a výdajů město v tuto chvíli kalkuluje, nechtěla Kislingerová říct. „Máme odhady příjmů, ale vzhledem k tomu, že se ta částka neustále zpřesňuje, nebudu konkrétní čísla zatím říkat," uvedla s tím, že proti původnímu návrhu nalezlo vedení města u výdajů úsporu zhruba jedné miliardy.

Největší část rozpočtu by měla jít na dopravu a školství. Právě v resortu dopravy se prý vedení města domluvilo na snížení některých výdajů. Na čem konkrétně město ušetří, Kislingerová neřekla.

Praha zatím hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Nový rozpočet by měl být sestaven do 4. února, kdy jej město plánuje zveřejnit. Zastupitelé jej pak projednají 19. února.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru