dnes
Neděle - jasno
12°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
10°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
15°C
Městská policie vs. Naděje: Spor kvůli zákroku strážníků, obě strany zvažují další postup s právníky
Zaměstnanec Naděje ukázal poraněný krk, strážníci jakékoli násilí při zákroku odmítli. Foto: Naděje

Městská policie vs. Naděje: Spor kvůli zákroku strážníků, obě strany zvažují další postup s právníky

Nezisková organizace Naděje se dostala do sporu s Městskou policií hl. m. Prahy. Důvod? Incident, který se odehrál v denním centru pro lidi bez domova. Naděje obviňuje strážníky z brutálního napadení sociálního pracovníky, policie jakékoli napadení odmítá. Obě strany zvažují další právní postup.

Dvoučlenná hlídka strážníků měla v neděli za úkol doručit písemnost Obvodního soudu pro Prahu 4 do vlastních rukou osobě, která se dle doručovací adresy nachází v centru sociální pomoci Naděje v ulici U Bulhara. Při tom došlo k incidentu, o kterém dnes ráno jako první informovala média formou tiskového prohlášení pražská pobočka Naděje.

„Městští strážníci podle přítomných svědků začali zaměstnance osočovat a verbálně vulgárně napadat, když jim odmítl poskytnout informace o klientech. Současně vulgárně hovořili o zaměstnancích Naděje a klientech. Muž je požádal o služební čísla. To policisté odmítli, zakrývali si je rukou. Muž tedy vyšel ven, aby si vyfotografoval SPZ policejního vozu. Policisté ho před očima svědků srazili za jízdy otevřenými dveřmi auta, zaklekli na něj a v poutech odvezli na služebnu. Muž je v pracovní neschopnosti,“ uvedla Naděje.

„Naši strážníci nikoho nenapadli, natož brutálně, ani nezjišťovali nezákonné informace o klientech centra. Jednali v rámci svých zákonných pravomocí. Při zákroku byli řádně označeni identifikačními čísly,“ uvedla v reakci Městská policie hl. m. Prahy.  

V tiskovém prohlášení, které má redakce serveru Pražský patriot k dispozici, strážníci podrobně popsali zákrok. Zaměstnanec k strážníkům údajně choval celou dobu slovně vulgárně a při jejich odjezdu jim dokonce několikrát udeřil do auta a snažil se otevřít dveře. Jelikož toho ani po opakovaných výzvách nezanechal, byl zpacifikován a převezen na služebnu k prokázání totožnosti.

„Přestože neměl žádná viditelná zranění, bylo mu nabídnuto lékařské ošetření, které je nabídnuto každému v případě použití donucovacích prostředků. To předváděný ale odmítl. Poté byl nezraněn a se všemi věcmi propuštěn ze služebny. Jeho přestupkovým jednáním se bude dále zabývat správní orgán. Strážníci oznámili podezření ze spáchání těchto přestupků: neuposlechnutí výzvy úřední osoby a znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci,“ sdělil městská policie.

„Rozumíme frustraci policistů – potřebují informace o lidech, kteří jsou našimi klienty. Pro policisty je časově a administrativně náročné vyřídit si pro uvedený účel soudní příkaz. Výklad Ministerstva práce a sociálních věcí je však velice striktní. Nyní se tak nacházíme v situaci, kdy žádné informace nemůžeme podat. Ministerstvo vnitra výklad potvrdilo. Vznikající bezmoc však někteří policisté nezvládají a vylévají si zlost na zaměstnancích, kteří s tím nemohou nic dělat,“ uvedl oblastní ředitel Naděje Jan Kadlec.

Organizace nyní konzultuje další postup se svým právníkem. „. Nechceme vyvolávat konflikt, ale to, čeho se nyní dopustili strážníci městské policie, už přesáhlo veškeré hranice slušnosti. Důležité je, aby se naši zaměstnanci cítili bezpečně a mohli dělat to, co je náplní jejich práce – pomáhat lidem bez domova,“ pokračoval Kadlec.

„Naši strážníci na místě postupovali profesionálně, v souladu se zákonem, nikoho verbálně ani fyzicky nenapadli. Naopak se snažili situaci vyhrocenou zaměstnancem Naděje co nejrychleji ukončit. Doporučujeme řediteli sociálního centra Naděje Janu Kadlecovi pro příště vážit slova. Jeho slova totiž dehonestují práci našich strážníků velmi zásadním způsobem. S ohledem na uvedené a ve snaze zabránit další bezdůvodné dehonestaci, se hodlá městská policie proti nepravdivému nařčení bránit,“ dodala strážníci v tiskovém prohlášení.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Včera v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Včera v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru