dnes
Čtvrtek - jasno
17°C
zítra
Pátek - skorojasno
19°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
21°C
Městská kompostárna ve Slivenci nabízí k odběru první desítky tun hotového hnojiva
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Kompostárna ve Slivenci. Foto: MHMP

Městská kompostárna ve Slivenci nabízí k odběru první desítky tun hotového hnojiva

Kompostárna hl. m. Prahy ve Slivenci, která byla zprovozněna loni v červenci, nabízí první hotové hnojivo k odběru. K dispozici je ho aktuálně 60 tun. Pražané, kteří sem v loňském roce přiváželi rostlinný odpad, si nyní mohou přijet pro hotový kompost.

Kompostárna byla vybudována na volném pozemku na okraji městské části Praha-Slivenec nedaleko Pražského okruhu. Od července do konce září loňského roku přijímala bioodpad pouze od Pražanů, od října své služby rozšířila a začala přijímat rostlinný materiál také od firem, mimopražských občanů a z velkoobjemových kontejnerů svážených ze spádové oblasti zahrnující především levý břeh Vltavy.

Do konce roku 2017 přijala téměř 295 tun bioodpadu. V letošním roce do konce října 1676 tun rostlinných zbytků z domácností a zahrad i z údržby zelených ploch. 

Materiál, který vzniká na jihozápadě hlavního města, má registraci jako organické hnojivo pod názvem Pražský kompost. Takové označení bylo uděleno na základě podrobných zkoušek a chemických rozborů.

„Půdy trpí v současné době akutním nedostatkem organické hmoty. Proto je tolik důležité, aby organické zbytky ze zahrádek a z údržby zeleně nekončily na skládce či ve spalovně, ale aby se změnily na výživný kompost, který pomůže úrodnost půd zlepšit,“ říká pražská radní Jana Plamínková. 

Na první Pražský kompost již čekají zájemci, kteří v loňském roce do kompostárny přivezli více jak 141 tun rostlinného odpadu. Nyní si mohou za každých pět kilogramů dovezeného materiálu odvézt kilogram hotového kompostu. Pražané mají možnost do kompostárny měsíčně zdarma uložit až 250 kilogramů biologicky rozložitelného odpadu.

Pro občany s bydlištěm mimo Prahu a pro firmy je uložení biomasy zpoplatněno jednotnou sazbou 600 korun za tunu bez DPH.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

Včera v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Další články
Nahoru