dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - oblacno
12°C
Půjčování kol zdarma bude dva týdny fungovat v centru Prahy
Červenožlutá kola v rámci projektu společnosti Velonet. Foto: archiv

Půjčování kol zdarma bude dva týdny fungovat v centru Prahy

Jednou z možností bezpečné, rychlé a ekologické dopravy v Praze jsou po celém světě čím dál oblíbenější a využívanější systémy sdílení městských kol. A ten si budou moci Pražané a turisté v metropoli vyzkoušet zdarma od 26. září do 9. října mimo jiné před budovou Mánesa.

„V tomto období bude padesát kusů městských kol k dispozici hned na dvaceti místech v Praze. Při jejich volbě jsme se zaměřili na návaznost vybudovaných cyklostezek, blízkost zastávek MHD, přívozů a podobně. Naším cílem bylo, aby šlo o atraktivní lokality. Aby si lidé mohli naplno vychutnat kouzlo cestování po městě bez nutnosti používání vlastního kola a zároveň objevili praktičnost celého systému,“ vysvětluje Monika Mrázková, projektová manažerka společnosti Velonet ČR.

Jízdní kola, která společnost v rámci bikesharingu nabízí, jsou ušita na míru městskému provozu a při jejich výběru bylo myšleno i na ty nejmenší detaily, které dokážou jízdu zpříjemnit a zjednodušit. Kromě toho, že v sobě mají zabudovány GSM a GPS moduly, dobíjení elektronických systémů je zajištěno solárními články při stání a dynamem při jízdě, mají také lehký převod uzpůsobený jízdě po městě díky osmi rychlostní převodovce. Obvykle používaný řetěz je nahrazen kardanovou hřídelí, takže je eliminováno riziko ušpinění či roztrhání kalhot.

V době konání výstavy Organické město (S)tvořitelé měst a udržitelný rozvoj ve výstavní síni Mánes, která je otevřena denně od 10 do 20 hodin, mají zájemci možnost vyzkoušet si jednu hodinu jízdy zcela bezplatně. K zapůjčení je potřeba se pouze zaregistrovat do systému, což mohou udělat přímo z ulice prostřednictvím chytrého telefonu.


Mapa přístupnosti nově pomůže s vyhledáváním parkovacích stání pro držitele ZTP

Dnes v 06:45

Mapa přístupnosti usnadňuje život nejen osobám se sníženou schopností pohybu, ale i seniorům nebo maminkám s kočárky už od roku 2016. V současné době lze v mapě dohledat podrobné informace o bezbariérové přístupnosti více než 1100 budov a veřejných prostranství na území hl. města Prahy, které jsou...

BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

Včera v 09:00

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozornost k nehodám způsobeným auty v protisměru. BESIP radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte.

Na Českobrodské bude omezena doprava

15. února 2019 v 07:20

Od pondělí 18. února bude pokračovat rekonstrukce Českobrodské ulice. Práce na 300 metrů dlouhém úseku komunikace a jejím okolí ve středu Běchovic, které si vyžádají nezbytná dopravní opatření, potrvají do konce června. 

Bubenečský tunel bude v sobotu uzavřen

11. února 2019 v 16:36

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel uzavřen od soboty 16. února od 23 hodin do neděle 17. února do 5 hodin.

V Černokostelecké a Saratovské ulici bude omezen provoz

9. února 2019 v 08:00

Od 11. do 17. února bude částečně omezen provoz na Černokostelecké a Saratovské ulici. Důvodem je přeložka kabelů.

Tunel Mrázova čeká čištění kamer, bude uzavřen

7. února 2019 v 17:33

Z důvodu čištění kamer bude probíhat úplná uzávěra tunelu Mrázova od soboty 9. února od 23 hodin do neděle 10. února do 5 hodin.  

Vítězné náměstí – Nádraží Podbaba: Nedělní přerušení provozu tramvají

4. února 2019 ve 14:36

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v neděli 10. února od 7:30 hodin do 12:30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Vítězné náměstí – Nádraží Podbaba.

Ládví C: Dočasné omezení přístupu imobilních osob ve stanici metra

3. února 2019 ve 13:05

Z důvodu opravy osobního výtahu mezi nástupištěm a uliční úrovní dochází od pondělí 4. února do odvolání – předpoklad první polovina února, k dočasnému omezení přístupu imobilních osob do stanice metra C – Ládví.

Další články
Nahoru