dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Půjčování kol zdarma bude dva týdny fungovat v centru Prahy
Červenožlutá kola v rámci projektu společnosti Velonet. Foto: archiv

Půjčování kol zdarma bude dva týdny fungovat v centru Prahy

Jednou z možností bezpečné, rychlé a ekologické dopravy v Praze jsou po celém světě čím dál oblíbenější a využívanější systémy sdílení městských kol. A ten si budou moci Pražané a turisté v metropoli vyzkoušet zdarma od 26. září do 9. října mimo jiné před budovou Mánesa.

„V tomto období bude padesát kusů městských kol k dispozici hned na dvaceti místech v Praze. Při jejich volbě jsme se zaměřili na návaznost vybudovaných cyklostezek, blízkost zastávek MHD, přívozů a podobně. Naším cílem bylo, aby šlo o atraktivní lokality. Aby si lidé mohli naplno vychutnat kouzlo cestování po městě bez nutnosti používání vlastního kola a zároveň objevili praktičnost celého systému,“ vysvětluje Monika Mrázková, projektová manažerka společnosti Velonet ČR.

Jízdní kola, která společnost v rámci bikesharingu nabízí, jsou ušita na míru městskému provozu a při jejich výběru bylo myšleno i na ty nejmenší detaily, které dokážou jízdu zpříjemnit a zjednodušit. Kromě toho, že v sobě mají zabudovány GSM a GPS moduly, dobíjení elektronických systémů je zajištěno solárními články při stání a dynamem při jízdě, mají také lehký převod uzpůsobený jízdě po městě díky osmi rychlostní převodovce. Obvykle používaný řetěz je nahrazen kardanovou hřídelí, takže je eliminováno riziko ušpinění či roztrhání kalhot.

V době konání výstavy Organické město (S)tvořitelé měst a udržitelný rozvoj ve výstavní síni Mánes, která je otevřena denně od 10 do 20 hodin, mají zájemci možnost vyzkoušet si jednu hodinu jízdy zcela bezplatně. K zapůjčení je potřeba se pouze zaregistrovat do systému, což mohou udělat přímo z ulice prostřednictvím chytrého telefonu.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru