dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Městská knihovna v Praze bude mít novou pobočku, postaví ji na Petřinách
Ilustrační foto: freeimages

Městská knihovna v Praze bude mít novou pobočku, postaví ji na Petřinách

Příští rok by se měla začít stavět nová budova městské knihovny na pražských Petřinách. Čtenářům by se mohla otevřít za dva roky, bude stát asi 100 milionů korun. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. Knihovna má 40 poboček s více než dvěma miliony knih a dalších dokumentů, navštěvuje je téměř 173 000 registrovaných čtenářů.

Knihovna se nyní snaží získat souhlas v územním řízení, následovat bude stavební povolení. „Máme velmi zajímavý architektonický koncept a velmi promyšlený vnitřek knihovny," uvedl Řehák.

Na budoucí podobu knihovny se podle něj autoři projektu ptali i studentů sousedního gymnázia. „Mladí lidé instinktivně cítí, kam by měla knihovna směřovat. Že by měla být místem trávení času, pro společenství i samotu, pro ticho i pro zábavu. Knihovna se musí zónovat v prostoru a v čase," dodal.

Budova na Petřinách bude teprve pátou, která v Praze vznikla přímo jako knihovna. Městská knihovna vlastní tři z nich – v Korunní a Ruské ulici a ústřední budovu na Mariánském náměstí. Čtvrtou je budova vědecké knihovny v Dejvicích. „Ani Klementinum původně nebyla knihovna," upozornil Řehák.

Knihovna má nyní 40 poboček, v roce 1992 jich bylo 70. Loni všechny pobočky knihovny odbavily 6,16 milionu výpůjček. Městem zřizovaná instituce hospodařila s rozpočtem 275 milionů korun.


Další články
Nahoru