Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Městská knihovna letos otevře dvě nové pobočky
Libeňská pobočka vznikne v budově barokního mlýna. Foto: se souhlasem Městské knihovny v Praze

Městská knihovna letos otevře dvě nové pobočky

Městská knihovna v Praze, která má v současnosti jednačtyřicet poboček, otevře v letošním roce dvě nové. Jednu v Libni, druhou na Petřinch. Informovala o tom mluvčí knihovny Lucie Hanzlíková.

Knihovna na Petřinách byla uzavřena v roce 2021, objekt z poloviny minulého století, který původně sloužil potřebám školky a od šedesátých let byl knihovnou, už nejen technicky nevyhovoval. Proto loni v červnu začala výstavba nové knihovny za 226 milionů korun.

„Otevření knihovny na Petřinách v Praze 6 bude jednou z největších akcí posledních let a její význam je celopražský. Knihovna na Petřinách bude vybavena vším, co lokalita aktuálně postrádá, včetně kluboven nebo víceúčelového sálu s možností filmových projekcí, koncertů, přednášek i divadla. Otevření se předpokládá na podzim 2023,“ upřesnila Hanzlíková.

Architektonický návrh knihovny vypracovalo studio Monom, které je i autorem podoby interiérového vybavení. Vzniknou zde i prostory pro takzvaný coworking či pro setkávání občanských zájmových skupin. Přízemí bude propojené se zahradou, která nabídne čtenářům další možnosti využití.

Letos v červnu by se podle Hanzlíkové měla otevřít libeňská pobočka Velký mlýn v sousedství Thomayerových sadů v Praze 8. „Tato pobočka bude s velkým lokálním významem. Díky ní se vrátí knihovna do centrální části Prahy 8, odkud poslední knihovnu vzala povodeň v roce 2002,“ sdělila mluvčí.

Rekonstruovaná budova barokního mlýna bude sloužit nejen knihovně, ale také jako kulturní sál a chybět nebude ani kavárna. Otevření se předpokládá nejpozději v červnu 2023. Mělo k němu dojít už loni, nicméně adaptační úpravy se podle Hanzlíkové ukázaly složitější, než se předpokládalo, zejména z důvodu stáří budovy. Vybudování pobočky bude stát zhruba deset milionů korun.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru