Dnes Úterý - mlha 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Městská knihovna letos otevře dvě nové pobočky
Libeňská pobočka vznikne v budově barokního mlýna. Foto: se souhlasem Městské knihovny v Praze

Městská knihovna letos otevře dvě nové pobočky

Městská knihovna v Praze, která má v současnosti jednačtyřicet poboček, otevře v letošním roce dvě nové. Jednu v Libni, druhou na Petřinch. Informovala o tom mluvčí knihovny Lucie Hanzlíková.

Knihovna na Petřinách byla uzavřena v roce 2021, objekt z poloviny minulého století, který původně sloužil potřebám školky a od šedesátých let byl knihovnou, už nejen technicky nevyhovoval. Proto loni v červnu začala výstavba nové knihovny za 226 milionů korun.

„Otevření knihovny na Petřinách v Praze 6 bude jednou z největších akcí posledních let a její význam je celopražský. Knihovna na Petřinách bude vybavena vším, co lokalita aktuálně postrádá, včetně kluboven nebo víceúčelového sálu s možností filmových projekcí, koncertů, přednášek i divadla. Otevření se předpokládá na podzim 2023,“ upřesnila Hanzlíková.

Architektonický návrh knihovny vypracovalo studio Monom, které je i autorem podoby interiérového vybavení. Vzniknou zde i prostory pro takzvaný coworking či pro setkávání občanských zájmových skupin. Přízemí bude propojené se zahradou, která nabídne čtenářům další možnosti využití.

Letos v červnu by se podle Hanzlíkové měla otevřít libeňská pobočka Velký mlýn v sousedství Thomayerových sadů v Praze 8. „Tato pobočka bude s velkým lokálním významem. Díky ní se vrátí knihovna do centrální části Prahy 8, odkud poslední knihovnu vzala povodeň v roce 2002,“ sdělila mluvčí.

Rekonstruovaná budova barokního mlýna bude sloužit nejen knihovně, ale také jako kulturní sál a chybět nebude ani kavárna. Otevření se předpokládá nejpozději v červnu 2023. Mělo k němu dojít už loni, nicméně adaptační úpravy se podle Hanzlíkové ukázaly složitější, než se předpokládalo, zejména z důvodu stáří budovy. Vybudování pobočky bude stát zhruba deset milionů korun.


Autor: Jan Puci

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Dnes v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

Včera v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

Včera ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru