Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Městská knihovna letos otevře dvě nové pobočky
Libeňská pobočka vznikne v budově barokního mlýna. Foto: se souhlasem Městské knihovny v Praze

Městská knihovna letos otevře dvě nové pobočky

Městská knihovna v Praze, která má v současnosti jednačtyřicet poboček, otevře v letošním roce dvě nové. Jednu v Libni, druhou na Petřinch. Informovala o tom mluvčí knihovny Lucie Hanzlíková.

Knihovna na Petřinách byla uzavřena v roce 2021, objekt z poloviny minulého století, který původně sloužil potřebám školky a od šedesátých let byl knihovnou, už nejen technicky nevyhovoval. Proto loni v červnu začala výstavba nové knihovny za 226 milionů korun.

„Otevření knihovny na Petřinách v Praze 6 bude jednou z největších akcí posledních let a její význam je celopražský. Knihovna na Petřinách bude vybavena vším, co lokalita aktuálně postrádá, včetně kluboven nebo víceúčelového sálu s možností filmových projekcí, koncertů, přednášek i divadla. Otevření se předpokládá na podzim 2023,“ upřesnila Hanzlíková.

Architektonický návrh knihovny vypracovalo studio Monom, které je i autorem podoby interiérového vybavení. Vzniknou zde i prostory pro takzvaný coworking či pro setkávání občanských zájmových skupin. Přízemí bude propojené se zahradou, která nabídne čtenářům další možnosti využití.

Letos v červnu by se podle Hanzlíkové měla otevřít libeňská pobočka Velký mlýn v sousedství Thomayerových sadů v Praze 8. „Tato pobočka bude s velkým lokálním významem. Díky ní se vrátí knihovna do centrální části Prahy 8, odkud poslední knihovnu vzala povodeň v roce 2002,“ sdělila mluvčí.

Rekonstruovaná budova barokního mlýna bude sloužit nejen knihovně, ale také jako kulturní sál a chybět nebude ani kavárna. Otevření se předpokládá nejpozději v červnu 2023. Mělo k němu dojít už loni, nicméně adaptační úpravy se podle Hanzlíkové ukázaly složitější, než se předpokládalo, zejména z důvodu stáří budovy. Vybudování pobočky bude stát zhruba deset milionů korun.


Autor: Jan Puci

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru