Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Městská divadla pražská představují novou sezonu

Městská divadla pražská připravila pro nadcházející sezonu dvě premiéry do divadla ABC, tři do Rokoka a tři do Komedie. Program navíc obohatí dva koprodukční projekty a netradiční site-specific projekt v prostoru 3Kino Art Pasáž v domě U Nováků. I v této sezóně pokračují projekty na podporu Ukrajiny, Ukrajinců a ukrajinských umělců.

České premiéry i adaptace známých děl
V sezoně 2023/2024 rozšíří repertoár Městských divadel pražských nová zpracování klasických témat, prostor dostanou také první česká uvedení současných textů včetně původních autorských děl psaných přímo pro MDP.

Na největší ze tří scén, v divadle ABC, bude mít v listopadu českou premiéru adaptace světově proslulého díla Eleny Ferrante Geniální přítelkyně. Padesátá léta dvacátého století, neapolská periferie a dvě děvčátka, která si slíbí přátelství na život a na smrt. Každá po svém se snaží vybojovat lepší život, vzdálený chudobě a násilí, do kterého se narodily. Na pozadí jejich cesty tak sledujeme celý vývoj poválečné Itálie včetně proměny postavení ženy, politických bojů i dozvuků fašismu. V režii Mariána Amslera se v rolích Lenu a Lily představí Nina Horáková a Beáta Kaňoková v alternaci s Renátou Matějíčkovou. Na velké inscenaci se podílí téměř celý soubor MDP, všechny čtyři díly předlohy budou uváděny v jeden večer. Divadlo navazuje na zkušenosti s podobně velkým projektem Andělé v Americe, který byl s velkým ohlasem uváděn do minulé sezóny.

Na jaře pak uvede v ABC režisér a umělecký šéf divadla Michal Dočekal původní českou hru dramaturgyně MDP Simony Petrů Ježek, věnovanou legendárnímu jazzovému klavíristovi a dvornímu skladateli Osvobozeného divadla.

V divadle Rokoko se nejprve v říjnu uskuteční premiéra černé grotesky o hranici mezi snem a realitou Pan Polštář Martina McDonagha. Roli spisovatele, který se v totalitní zemi uzavírá do své divoké fantazie, ztvární v režii čerstvého absolventa DAMU Tomáše Ráliše herec Aleš Bílík. Následovat bude česká premiéra komedie Soused od Davida Kehlmanna, komorní příběh ze současnosti, který připravuje Michal Dočekal. Po Smrti obchodního cestujícího a Bílé nemoci přizval opět ke spolupráci stálého hosta MDP Miroslava Donutila. Třetí premiérou v Rokoku bude na jaře moderní variace na díla sester Brontëových od americké dramatičky Jen Silvermanové Tekoucí písky v režii Viktorie Čermákové.

V divadle Komedie bude první premiérou v listopadu česká premiéra dramatu britského nebinárního autora Charlie Josephine Já, Johan*a, které vypráví zcela aktuální optikou příběh Panny Orleánské. Johana bojuje za svobodu, jinakost, právo být sám sebou. Je hlasem LGBTQI+ lidí, je hlasem dneška. Slovenská režisérka Alžbeta Vrzgula svěřila titulní roli Martině Jindrové. Ve druhé polovině sezóny pak Komedie uvede vůbec první českou divadelní adaptaci základního díla světové sci-fi literatury Krásný nový svět od Aldouse Huxleyho (režie a dramatizace Jaša Koceli) a novou autorskou adaptaci Frankensteina (režisér Jakub Maksymov adaptoval volně podle Mary Shelleyové).

Site-Specific
V říjnu oživí prostor bývalé restaurace v pasáži domu U Nováků nedaleko divadla ABC teprve druhé české uvedení hry britského dramatika Arnolda Weskera Kuchyň v režii Michala Dočekala. Kuchyň luxusní restaurace jako zrcadlo stavu společnosti a celého globalizovaného světa. Premiéra proběhne 7. října v 3Kino Art Pasáži v domě U Nováků. V tomto prostoru připravují MDP v průběhu sezóny další projekty, po Kuchyni to bude v listopadu jedna z inscenací realizovaná v rámci Ukrajinského programu MDP.

Ukrajinský program
Již druhým rokem funguje dlouhodobý program MDP podporující ukrajinské umělce v Česku i na Ukrajině. Hlavním cílem programu je umožnit jim pokračovat v umělecké tvorbě navzdory válečnému konfliktu. Sezonu 2023/2024 zahájí v listopadu premiérou v 3Kino Art Pasáži imerzivní performance Café 1933. Divákům přiblíží dobu hladomoru na Ukrajině v letech 1932–1933; autorkou konceptu je ukrajinská režisérka Anna Turlo. Ve stejném prostoru bude po Novém roce uváděn kabaret Zapomenutou cestou Praha-Lvov v režii Oresta Pastukha a v závěru sezóny v Rokoku divadelní adaptace Knihy nocí od Sylvie Germain v režii Vlada Troitského. V únoru proběhne Měsíc Ukrajiny, druhý ročník přehlídky ukrajinského programu MDP.

Koprodukční projekty spojující země i žánry
Divadlo Komedie je také scénou koprodukčních projektů. V sezoně 2023/2024 proběhne česká premiéra mezinárodního projektu Míroví vyjednavači. Na konci války, ať už je jakkoli dlouhá a urputná, přicházejí vyjednavači, vyslanci míru, kteří mají za úkol zprostředkovat mezi stranami konfliktu dohodu. Kdo jsou ti lidé a jak pracují? Jedná se o společnou inscenaci kosovského divadla Qendra Multimedia s MDP, Teatro della Pergola (Itálie), R.A.A.A.M (Estonsko), Kontakt (Bosna a Hercegovina), Black Box teater (Norsko), My Balkans (USA/Srbsko) a s festivaly euro-scene Leipzig (Německo) a Mittelfest (Itálie). Světová premiéra proběhne 16. října v Prištině, česká premiéra v Komedii 13. listopadu. Koprodukčním projektem v jarní části sezóny bude česká premiéra autorského projektu Ježíš je na tinderu od Rodriga Garcíi. Tentokrát půjde o spolupráci MDP s významným španělským divadlem Teatro de La Abadía.
V dubnu 2024 se bude v divadle Komedie konat třetí ročník mezinárodního festivalu Nová komedie, který představuje mladé talenty napříč uměleckými druhy i žánry.
Autor: Cen

Festival Praha žije hudbou 2024

Dnes v 16:50

Další ročník toho festivalu pouličního umění proběhne 7. a 8. června. Na víc než 20 místech v ulicích vystoupí celkem přes 120 umělců.

Výstava: Sportovní grafiky Jaromíra 99

Dnes v 07:51

Galerie Sokol představuje sportovní grafiky Jaromíra 99. Čtrnáct jeho děl je k vidění ve zrekonstruované pasáži Tyršova domu v Praze, sídla České obce sokolské na Malé Straně. Výstava se koná ve spolupráci s Českým olympijským výborem.

Kostelní slavnosti: Markéta Fassati a hosté

Dnes ve 03:07

Kostelní slavnosti s Markétou Fassati a hosty v pondělí 3. června.

Frankenstein: Inscenace podle románu Mary Shelleyové v Komedii

Včera v 09:24

Městská divadla pražská uvedou 8. června v Komedii nové zpracování známé literární látky v režii Jakuba Maksymova.

Milan Jiřík: Divadlo barevných stínů

28. května 2024 ve 14:59

Vystavená kolekce děl od umělce Milana Jiříka nás zavádí do fascinujícího světa divadla barevných stínů, kde se umění prolíná s inovací a odvahou. Milan Jiřík, již během svých studií na gymnáziu u LŠU v Písku, byl považován za mimořádný výtvarný talent, avšak cesta ke studiu na vysoké umělecké...

Praha 15: Trio Gratia

27. května 2024 v 10:43

V hostivařském kostele se 2. června představí Trio Gratia.

Výstava: František Plánička

27. května 2024 v 10:31

Venkovní výstavu najdete od června na zahradním městě. Vernisáž se koná v neděli 2. června.

Praha 6 zná vítěze letošního ročníku soutěže AntiFet Fest, je jím film Dva světy

24. května 2024 v 16:12

V divadle Semafor se uskutečnilo vyhlášení dalšího ročníku obvodního kola soutěže amatérských filmů žáků základních škol z Prahy 6.

Léto s živou hudbou 2024 v Praze 15

24. května 2024 v 11:52

Pro všechny milovníky dobré hudby odstartuje ve čtvrtek 6. června v Pivovaru Hostivar Léto s živou hudbou 2024. Koncerty se budou konat pod širým nebem každý čtvrtek od 19 hodin za příznivého počasí.

Villa Pellé hostí díla ikony street artu, Španěla Aryze

24. května 2024 v 06:07

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

23. května 2024 v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

22. května 2024 v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

22. května 2024 v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Další články
Nahoru