dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Městská část Praha 11 ukončila projekt GovernEE
Energeticky efektivní budovy byly námětem mezinárodní konference. Foto: archiv

Městská část Praha 11 ukončila projekt GovernEE

V Maďarsku proběhla 3. července letošního roku závěrečná konference projektu s názvem „Energeticky efektivní budovy: v době ekonomické krize ještě důležitější?” Energeticky efektivní budovy byly námětem mezinárodní konference, která sloužila jako oficiální ukončení tříletého projektu nadnárodní spolupráce zaměřeného na „zásady správné správy“ (Good Governance) v oblasti energetické účinnosti, z čehož byl také odvozen akronym projektu GovernEE.

Projekt, vedený jihomaďarským městem Hódmezővásárhely a realizovaný za spolupráce 5 evropských zemí, byl financován v rámci Operačního programu Central Europe a jeho celkový rozpočet činil 2 172 324 EUR. Cílem projektu bylo zpracování opatření energetické účinnosti testovaných pomocí pilotních projektů, které by výrazně přispěly ke snížení spotřeby energií ve veřejných budovách.

logo-mc-p11-nahled Zvláštní důraz byl kladen na zvýšení veřejného povědomí a propojení mezinárodních znalostí a zkušeností při plánování městského rozvoje partnerských měst, tak aby byla garantována udržitelnost projektových výsledků.

Na základě společně vytvořených pokynů a osnov byl proces doprovázen řadou školení a coachingů na témata v oblasti energetické účinnosti organizovaných pro osoby s rozhodovacími pravomocemi, tj. starosty, zástupce starostů, vedoucí příslušných odborů veřejné správy, energetické experty a odborníky v oblasti městského plánování pěti partnerských zemí.

Důležité téma evropské agendy

foto-governee-ict-system-nahled Města a organizace zapojené do projektu (Hódmezővásárhely z Maďarska; Quedlinburg a Burgenlandkreis z Německa; Městská část Praha 11 z České republiky; Bologna a CETA z Itálie a CERE z Rakouska) dále vytvořily tzv. Local Energy Efficiency Action Plans (Místní akční plány energetické účinnosti) jako základ pro budoucí intervence a organizovaly takzvané Energy Days. Jejich účelem bylo informovat a oslovit místní obyvatele, vzdělávací instituce a občanské společnosti a zvýšit tak jejich povědomí o dané problematice.

Energetická účinnost je důležitým tématem evropské agendy již po desetiletí. Vzhledem k tomu, že 40 % konečného množství evropské spotřeby energie je vytvářeno budovami, a budovy ve veřejném majetku reprezentují 12 % stavebního fondu EU, je zlepšování energetické účinnosti ve veřejných budovách považováno za vysokou prioritu v rámci této agendy.

Úspor nákladů lze dosáhnout zintenzivněním použití místní geotermální energie představujících jednu pětinu celkových energetických nákladů města, ale především zlepšováním energetické náročnosti stávajících budov.

governee-logo-vegleges-curve-nahled Díky inteligentnímu systému monitorujícímu spotřebu energie, který byl implementován v městech Hódmezővásárhely, Burgenlandkreis a Praha v rámci projektu GovernEE, může být spotřeba energie ve veřejných budovách snížena o 5–10 %.

 Dalších úspor může být dosaženo zvýšením energetického povědomí „větších" uživatelů (veřejné budovy, veřejnost). Úspěšná kampaň (12 Energy Days a 6 místních showroomů představujících dobré příklady energetických úspor) velice přispěla k dosažení dalších úspor, které nelze podceňovat.

Pro více informací navštivte: www.governeeproject.eu

logos-ceeuerdf-forweb-01-nahled Projekt GovernEE je realizován v rámci programu Central Europe a je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). 

Více informací na: www.central2013.eu


Další články
Nahoru