dnes
Středa - skorojasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Město objevilo Ameriku: Blanku je potřeba co nejdřív dostavět a za dílo zaplatit
Část tunelového komplexu. Foto: tunelblanka.cz

Město objevilo Ameriku: Blanku je potřeba co nejdřív dostavět a za dílo zaplatit

Po týdnu intenzivních jednání se podle tvrzení magistrátu na dnešní schůzce zástupci Prahy i Metrostavu shodli, že „jejich společnou prioritou je nalezení nezpochybnitelného právního řešení, které umožní dokončení tunelového komplexu Blanka a jeho uvedení do provozu v co nejkratším termínu, optimálně v termínu plánovaném.“ Jediným možným výsledkem pro obě strany je prý „Blanku dostavět, převzít a za toto dílo zaplatit.“

„Je nám jasné, že Pražany nezajímají spory o dostavbu tunelu Blanka, ale kdy konečně budou moci tuto stavbu užívat. Uvědomujeme si, že stavba zatím po mnoho let pouze komplikovala dopravní situaci a zhoršovala životní podmínky v Praze,“ vyjádřil se primátor Tomáš Hudeček.

Hlavní město Praha doufá, že Metrostav nepřikročí k zastavení prací. Pro případ, že by k přerušení došlo, bude se metropole domáhat toho, aby, bez ohledu na platnost či neplatnost smlouvy, měl Metrostav povinnost tunel Blanka dostavět a předejít tak škodám v řádu miliard korun, které by způsobilo přerušení stavby. Dále bude v případném sporu řešena otázka platnosti smluv.

Zástupci společnosti Metrostav na dnešním jednání potvrdili své stanovisko, že považují Soubor smluvních dohod včetně všech dodatků za platný smluvní základ celého právního vztahu a požadují uhrazení již vyfakturovaných částek za provedené práce ze strany Hlavního města Prahy. Firma případ předá k rozhodčímu soudu, u něhož bude chtít docílit proplacení faktur na zhruba 2,1 miliardy korun.

Zástupci Magistrátu naopak konstatují, že na jejich straně existuje důvodná pochybnost o platnosti soutoku těchto dohod, a to zejména na základě interní kontroly hlavního města provedené během letošního září, a dále na základě stanovisek dvou advokátních kanceláří, které shodně konstatovaly možnou neplatnost daného smluvního vztahu.

„Z tohoto důvodu pak Hlavní město Praha nemůže v souladu s jeho zákonnými povinnostmi péče řádného hospodáře uhradit vyfakturované částky za provedení díla, bez rozhodnutí nezávislé autority,“ uvedl magistrát v tiskovém prohlášení.


Další články
Nahoru