dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Město platí za právní služby i tisíce korun za hodinu, přitom má své vlastní právníky
Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Město platí za právní služby i tisíce korun za hodinu, přitom má své vlastní právníky

Hlavní město Praha si najímá právní služby asi za 2800 korun za hodinu, tvrdí starosta Prahy 10 a donedávna i pražský zastupitel Milan Richter. Podle zjištění serveru Pražský patriot to je dokonce v některých případech i víc. Podle kritiků je to zbytečně moc, speciálně za stavu, kdy magistrát zaměstnává  ve svém legislativním a právním odboru vlastní právníky. A těch není zrovna málo.

Milan Richter (ODS), který nedávno rezignoval na pozici pražského zastupitele, na zatím posledním jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy uvedl, že pražský magistrát si v současné době – bez výběrového řízení – najímá právní služby asi za 2800 korun za hodinu práce.

V roce 2010, kdy měl tuto oblast z pozice radního na starosti, bylo podle jeho slov tehdejší Radou hl. m. Prahy vypsáno otevřené výběrové řízení na právní služby pro magistrát. „Přihlásilo se poměrně hodně právních kanceláří, přičemž vyhrála nadnárodní advokátní kancelář, která nabízela služby za 1000 korun na hodinu,“ řekl.

Výběrové řízení bylo ale následně zrušeno. „Výběrové řízení jsem tehdy nechal vypsat otevřeně a transparentně, soutěžila se cena za hodinu práce,“ uvedl pro Pražský patriot. „A jak to vypadá dnes? Pražský magistrát je druhý v republice, který – co se objemu peněz týče – zadává zakázky bez výběrových řízení,“ uvedl.

„Kde je ta vzývaná transparentnost? Proč magistrát nevybere právní služby v otevřeném výběrovém řízení? Proč se vyhazují peníze z okna?“ dodal stávající starosta Prahy 10 Richter.

Jsou to nepravdivé informace, říká Manhart

Portál Pražský patriot požádal radního odpovědného za oblast legislativy o stanovisko k tomu, zda a proč bylo výběrové řízení vyhlášené Richterem zrušeno, za jaké sazby jsou právníci najímáni a kdo právní služby pro magistrát vykonává.

Radní Lukáš Manhart (TOP 09) odpověděl: „V roce 2010 ani 2011 nebylo přijato žádné usnesení Rady hl. m. Prahy řešící veřejnou zakázku na externí právní služby pro potřeby celého hlavního města/magistrátu. Proto jsou informace od bývalého zastupitele Richtera nepravdivé.“

Vyhnul se tedy odpovědi na otázku, za jaké sazby jsou právníci najímáni. Richterova slova tak přímo nevyvrátil. Podle zjištění Pražského patriota byly městu na základě Smlouvy o poskytnutí právní pomoci účtovány v několika případech částky nad 3 000 korun za hodinu bez DPH, minimálně jednou až 4 500 korun.

Kolik si účtují právníci za hodinu?

A jaké sazby si právníci za právní služby většinou účtují? Pražský advokát Jan Matějíček řekl, že částka 2800 korun (uváděná starostou Richterem, pozn. aut.) za hodinu nevybočuje z obvyklého rámce, pokud se jedná o renomovanou společnost a složitější úkony. Podle něj jsou na nějaké úkony lepší externí právníci.

Podle poslankyně a advokátky Marie Nedvědové (za KSČM) však bývá obvyklým standardem za služby dobrého právníka tisíc či i pět set korun na hodinu.

Jak Pražský patriot zjistil, advokátní kanceláře na internetu nabízejí služby převážně podle domluvy a složitosti případu, často ale kolem tisícikoruny za hodinu. Pro různé úkony jsou i různé sazby.

Pražský advokát Jiří Vaníček k účtovaným sazbám řekl: „Je to individuální, jde o to, jak je případ složitý, každá kancelář má nějaké svoje taxy – ať již hodinové nebo podle úkonů. Já mám hodinové, u mě je to dva tisíce korun na hodinu. Mám také paušální taxy, za jinou odměnu nepracuji."

„Nechápu ale, proč si městské úřady, magistráty, pronajímají externí právníky, když mají právníky mezi zaměstnanci, leckde mají i právní odbory, které mohou veškerou právní problematiku zpracovávat,“ dodala Marie Nedvědová.

Pražský magistrát má přitom odbor legislativní a právní. Jeho součástí je několik oddělení. Například oddělení veřejného práva má kromě vedoucí čtyři právničky a jednoho právníka. Oddělení soukromého práva vedoucího a také čtyři právničky a jednoho právníka. Oddělení veřejných zakázek jednoho vedoucího a dva právníky.


Autoři: Anna Skálová, Redakce

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru