dnes
Pátek - polojasno
0°C
zítra
Sobota - polojasno
0°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Město nabídlo ke koupi byty. Barrandovským i s milionovými dluhy, které nájemníci nezavinili
Voskovcova ulice na Barrandově. Ilustrační foto: Packa / Wikimedia Commons

Město nabídlo ke koupi byty. Barrandovským i s milionovými dluhy, které nájemníci nezavinili

Zastupitelstvo hlavního města Prahy dnes nabídlo bytovým družstvům na Barrandově prodej čtyř bytových domů. Navzdory tomu, že zástupkyně občanského sdružení Byty Barrandov protestovaly proti podmínkám prodeje – bytová družstva by si totiž domy musela koupit i s milionovými dluhy, které nezavinila. Město nabídlo i odkup dalších bytů, tam se problémy neobjevily.

Čtyři barrandovské domy v ulicích Štěpařská, Voskovcova a Šejbalova si mohou koupit tamní bytová družstva. Podmínky prodeje schválili pražští zastupitelé, kteří většinově odmítli návrh Marty Semelové (KSČM), aby byly družstvům odpuštěny dluhy, které nezpůsobily, a aby byla pro jednotlivé technologické celky uplatněna sleva de minimis podle pravidel EU, která byla družstvům v minulosti slíbena.

Markéta Šimková z občanského sdružení Byty Barrandov uvedla, že občanské sdružení déle než rok jednalo s bývalým i stávajícím vedením magistrátu. „Dlouhodobě zpochybňujeme znalecké posudky zpracované inženýrem Benešem pro I. etapu transformace majetku, respektive prodej technologických celků na sídlišti Barrandov,“ řekla. S pochopením se však podle jejích slov sdružení nesetkalo.

Zástupkyně sdružení kritizovala město

Pražské vedení se podle ní stále odvolávalo na to, že se musí chovat jako řádný hospodář. „Magistrát jako ´řádný hospodářˇ zaplatil za 26 posudků již téměř 1,6 milionu. O jejich kvalitě je řada pochybností. Dluhy, které ´řádný hospodář´ nechal navýšit do milionových částek včetně příslušenství, zaplatí nově vzniklá bytová družstva, oprávnění nájemci, kteří nemají vůči městu žádné dluhy,“ řekla Šimková.

V domech jsou i nebytové prostory. „Prázdné a zdevastované, ohodnocené pouze na základě podkladů předaných odborem správy majetku zaplatí bytová družstva,“ dodala Šimková. Dluh na domech je podle zástupkyň družstva již nyní přes šest milionů, což nemusí být konečné číslo. Odprodej by tedy mohl rodinné rozpočty zatížit na desítky let. Bez dluhů vyjde metr čtvereční na 16 až 17 tisíc.

Podle radního Martina Dlouhého (TOP 09) je dobré domy nabídnout v daných podmínkách, protože bytová politika „není a nebude nikdy spravedlivá“. Pokud si družstva bytové domy nekoupí, budou podle něj nájemníci moci stále v domech bydlet.

Zastupitel: Aby to nedopadlo jako s byty OKD…

Nezařazený zastupitel Bohumil Zoufalík uvedl, že privatizace bytového fondu hlavního města byla přijata již v minulosti. Současná podoba je podle něj nevýhodná jak pro hlavní město, tak pro ty, kteří budou privatizovat.

„Jedná se o zásadní politickou chybu. Není pravda, že jiným způsobem by hlavní město přišlo o peníze. Byty na sebe budou vázat další a další problémy, budeme ztrácet body, tak nepřipravenou privatizaci odmítám, lidé se stávají rukojmím. Bojím se, aby se nedostali do situace OKD,“ řekl. Dřív podle něj mohly být byty prodány rovnou jednotlivým nájemcům.

Pražští zastupitelé dnes schválili celkově prodej asi 1200 bytů v panelácích, nejvíce je jich na sídlišti Barrandov. Podle Martina Dlouhého se jedná asi o třetinu bytového fondu hlavního města, který je určen k prodeji. Prodej bytů však bude pokračovat. Praha by měla nyní získat asi 600 milionů korun, prodej všech určených bytů by mu měl v budoucnu vynést asi čtyři miliardy.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru