dnes
Pondělí - polojasno
0°C
zítra
Úterý - oblacno
3°C
pozítří
Středa - jasno
3°C
Město nabídlo ke koupi byty. Barrandovským i s milionovými dluhy, které nájemníci nezavinili
Voskovcova ulice na Barrandově. Ilustrační foto: Packa / Wikimedia Commons

Město nabídlo ke koupi byty. Barrandovským i s milionovými dluhy, které nájemníci nezavinili

Zastupitelstvo hlavního města Prahy dnes nabídlo bytovým družstvům na Barrandově prodej čtyř bytových domů. Navzdory tomu, že zástupkyně občanského sdružení Byty Barrandov protestovaly proti podmínkám prodeje – bytová družstva by si totiž domy musela koupit i s milionovými dluhy, které nezavinila. Město nabídlo i odkup dalších bytů, tam se problémy neobjevily.

Čtyři barrandovské domy v ulicích Štěpařská, Voskovcova a Šejbalova si mohou koupit tamní bytová družstva. Podmínky prodeje schválili pražští zastupitelé, kteří většinově odmítli návrh Marty Semelové (KSČM), aby byly družstvům odpuštěny dluhy, které nezpůsobily, a aby byla pro jednotlivé technologické celky uplatněna sleva de minimis podle pravidel EU, která byla družstvům v minulosti slíbena.

Markéta Šimková z občanského sdružení Byty Barrandov uvedla, že občanské sdružení déle než rok jednalo s bývalým i stávajícím vedením magistrátu. „Dlouhodobě zpochybňujeme znalecké posudky zpracované inženýrem Benešem pro I. etapu transformace majetku, respektive prodej technologických celků na sídlišti Barrandov,“ řekla. S pochopením se však podle jejích slov sdružení nesetkalo.

Zástupkyně sdružení kritizovala město

Pražské vedení se podle ní stále odvolávalo na to, že se musí chovat jako řádný hospodář. „Magistrát jako ´řádný hospodářˇ zaplatil za 26 posudků již téměř 1,6 milionu. O jejich kvalitě je řada pochybností. Dluhy, které ´řádný hospodář´ nechal navýšit do milionových částek včetně příslušenství, zaplatí nově vzniklá bytová družstva, oprávnění nájemci, kteří nemají vůči městu žádné dluhy,“ řekla Šimková.

V domech jsou i nebytové prostory. „Prázdné a zdevastované, ohodnocené pouze na základě podkladů předaných odborem správy majetku zaplatí bytová družstva,“ dodala Šimková. Dluh na domech je podle zástupkyň družstva již nyní přes šest milionů, což nemusí být konečné číslo. Odprodej by tedy mohl rodinné rozpočty zatížit na desítky let. Bez dluhů vyjde metr čtvereční na 16 až 17 tisíc.

Podle radního Martina Dlouhého (TOP 09) je dobré domy nabídnout v daných podmínkách, protože bytová politika „není a nebude nikdy spravedlivá“. Pokud si družstva bytové domy nekoupí, budou podle něj nájemníci moci stále v domech bydlet.

Zastupitel: Aby to nedopadlo jako s byty OKD…

Nezařazený zastupitel Bohumil Zoufalík uvedl, že privatizace bytového fondu hlavního města byla přijata již v minulosti. Současná podoba je podle něj nevýhodná jak pro hlavní město, tak pro ty, kteří budou privatizovat.

„Jedná se o zásadní politickou chybu. Není pravda, že jiným způsobem by hlavní město přišlo o peníze. Byty na sebe budou vázat další a další problémy, budeme ztrácet body, tak nepřipravenou privatizaci odmítám, lidé se stávají rukojmím. Bojím se, aby se nedostali do situace OKD,“ řekl. Dřív podle něj mohly být byty prodány rovnou jednotlivým nájemcům.

Pražští zastupitelé dnes schválili celkově prodej asi 1200 bytů v panelácích, nejvíce je jich na sídlišti Barrandov. Podle Martina Dlouhého se jedná asi o třetinu bytového fondu hlavního města, který je určen k prodeji. Prodej bytů však bude pokračovat. Praha by měla nyní získat asi 600 milionů korun, prodej všech určených bytů by mu měl v budoucnu vynést asi čtyři miliardy.


Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Piráti zvolili za svého pražského lídra Zdeňka Hřiba

1. března 2018 v 19:04

Vítězem vnitrostranického hlasování pirátů o post lídra pirátské kandidátky pro Magistrát hlavního města Prahy se stal MUDr. Zdeněk Hřib. Ve druhém kole hlasování získal 54 % hlasů a porazil protikandidáta Daniela Mazura.

Další články
Nahoru