dnes
Neděle - zatazeno
16°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
20°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
23°C
Město nabídlo ke koupi byty. Barrandovským i s milionovými dluhy, které nájemníci nezavinili
Voskovcova ulice na Barrandově. Ilustrační foto: Packa / Wikimedia Commons

Město nabídlo ke koupi byty. Barrandovským i s milionovými dluhy, které nájemníci nezavinili

Zastupitelstvo hlavního města Prahy dnes nabídlo bytovým družstvům na Barrandově prodej čtyř bytových domů. Navzdory tomu, že zástupkyně občanského sdružení Byty Barrandov protestovaly proti podmínkám prodeje – bytová družstva by si totiž domy musela koupit i s milionovými dluhy, které nezavinila. Město nabídlo i odkup dalších bytů, tam se problémy neobjevily.

Čtyři barrandovské domy v ulicích Štěpařská, Voskovcova a Šejbalova si mohou koupit tamní bytová družstva. Podmínky prodeje schválili pražští zastupitelé, kteří většinově odmítli návrh Marty Semelové (KSČM), aby byly družstvům odpuštěny dluhy, které nezpůsobily, a aby byla pro jednotlivé technologické celky uplatněna sleva de minimis podle pravidel EU, která byla družstvům v minulosti slíbena.

Markéta Šimková z občanského sdružení Byty Barrandov uvedla, že občanské sdružení déle než rok jednalo s bývalým i stávajícím vedením magistrátu. „Dlouhodobě zpochybňujeme znalecké posudky zpracované inženýrem Benešem pro I. etapu transformace majetku, respektive prodej technologických celků na sídlišti Barrandov,“ řekla. S pochopením se však podle jejích slov sdružení nesetkalo.

Zástupkyně sdružení kritizovala město

Pražské vedení se podle ní stále odvolávalo na to, že se musí chovat jako řádný hospodář. „Magistrát jako ´řádný hospodářˇ zaplatil za 26 posudků již téměř 1,6 milionu. O jejich kvalitě je řada pochybností. Dluhy, které ´řádný hospodář´ nechal navýšit do milionových částek včetně příslušenství, zaplatí nově vzniklá bytová družstva, oprávnění nájemci, kteří nemají vůči městu žádné dluhy,“ řekla Šimková.

V domech jsou i nebytové prostory. „Prázdné a zdevastované, ohodnocené pouze na základě podkladů předaných odborem správy majetku zaplatí bytová družstva,“ dodala Šimková. Dluh na domech je podle zástupkyň družstva již nyní přes šest milionů, což nemusí být konečné číslo. Odprodej by tedy mohl rodinné rozpočty zatížit na desítky let. Bez dluhů vyjde metr čtvereční na 16 až 17 tisíc.

Podle radního Martina Dlouhého (TOP 09) je dobré domy nabídnout v daných podmínkách, protože bytová politika „není a nebude nikdy spravedlivá“. Pokud si družstva bytové domy nekoupí, budou podle něj nájemníci moci stále v domech bydlet.

Zastupitel: Aby to nedopadlo jako s byty OKD…

Nezařazený zastupitel Bohumil Zoufalík uvedl, že privatizace bytového fondu hlavního města byla přijata již v minulosti. Současná podoba je podle něj nevýhodná jak pro hlavní město, tak pro ty, kteří budou privatizovat.

„Jedná se o zásadní politickou chybu. Není pravda, že jiným způsobem by hlavní město přišlo o peníze. Byty na sebe budou vázat další a další problémy, budeme ztrácet body, tak nepřipravenou privatizaci odmítám, lidé se stávají rukojmím. Bojím se, aby se nedostali do situace OKD,“ řekl. Dřív podle něj mohly být byty prodány rovnou jednotlivým nájemcům.

Pražští zastupitelé dnes schválili celkově prodej asi 1200 bytů v panelácích, nejvíce je jich na sídlišti Barrandov. Podle Martina Dlouhého se jedná asi o třetinu bytového fondu hlavního města, který je určen k prodeji. Prodej bytů však bude pokračovat. Praha by měla nyní získat asi 600 milionů korun, prodej všech určených bytů by mu měl v budoucnu vynést asi čtyři miliardy.


Hospodaření Prahy 6 skončilo minulý rok v přebytku 68 milionů korun

20. června 2018 ve 23:06

Hospodaření radnice Prahy 6 skončilo loni v přebytku 67,9 milionu korun. Příjmy byly 1,08 miliardy a výdaje 1,01 miliardy korun. Výsledek hospodaření dnes projednali zastupitelé městské části, uvedla ČTK.

V Praze 3 vznikla nová koalice. Co k tomu řekli její členové?

13. června 2018 v 09:23

Koaliční krize na radnici Prahy 3 včera skončila. Zastupitelé na své řádné schůzi nejprve odvolali starostku Vladislavu Hujovou a následně starostou zvolili Alexandera Bellu z ODS.

Nový starosta Prahy 3 Bellu prozradil priority vládnutí do říjnových voleb

12. června 2018 ve 23:42

Novým starostou Prahy 3 se dnes odpoledne stal Alexander Bellu z ODS. Ve funkci nahradil Vladislavu Hujovou, kterou zastupitelé třetí městské části odvolali. Bellu zveřejnil priority, na které by se chtěl ve funkci zaměřit. Na realizaci má s koaličními partnery čtyři měsíce, voliči půjdou vybírat...

Praha poskytne Nadaci Naše dítě pět bytů

12. června 2018 ve 13:39

V rámci projektu Dobrý start, který má usnadnit mladým lidem odcházejícím z dětských domovů vstup do dospělého života, hlavní město Praha poskytne Nadaci Naše dítě na základě smlouvy o nájmu pět bytů. Ta je bude dále pronajímat právě mladým lidem opouštějícím dětské domovy, kteří by jinak na...

Investiční dotace dostanou ÚPMD a IKEM

12. června 2018 ve 13:30

Na návrh radního pro oblast zdravotnictví Radka Lacka Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s poskytnutím investiční dotace ve výši 4 460 000 Kč Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) a investiční dotace ve výši 2 000 000 Kč Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Finanční prostředky pro...

Lokalita Janovská: Participační setkání se starostou Prahy 15 Milanem Wenzlem

7. června 2018 ve 22:46

Na základě požadavků občanů lokality z oblasti Janovská se 12. června koná setkání se starostou Prahy 15 Milanem Wenzlem.

Další články
Nahoru