dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Praha má koncepci pro řešení bezdomovectví, přesto začne jinak: vykazováním lidí z MHD
Bezdomovci na lavičkách před Rudolfinem. Foto: archiv

Praha má koncepci pro řešení bezdomovectví, přesto začne jinak: vykazováním lidí z MHD

Desítky milionů chce Praha investovat do vykazování bezdomovců z MHD a návazných služeb, které by jim měly pomoci. Zatím však není známá přesná podoba plánu. Již za předchozího vedení přitom město schválilo koncepci postupného řešení bezdomovectví, která by problém jen neodsouvala. Server Pražský patriot ji přibližuje.

Bezdomovci v Praze

Zatímco v roce 2011 bylo v Praze podle odhadů kolem čtyř tisíc lidí bez přístřeší, z čehož pětinu tvoří ženy, příští rok by jich zde mohlo být skoro 7000 tisíc. Čtyřicet procent lidí bez domova pochází z metropole, ostatní přicházejí z jiných krajů.

Podle předchozích vyjádření představitelů města chce vedení Prahy vykazovat lidi bez domova z MHD kvůli tomu, že někteří bezdomovci jsou nemytí a zapáchají, což vadí některým jiným cestujícím. S městem by měli spolupracovat terénní pracovníci, kteří budou bezdomovcům poskytovat pomoc, například možnost osprchovat se.

Jistá zatím není podoba plánu, ani to, zda budou splněny doprovodné kroky, které hlavní město dopředu slibuje: vybudování čtyř denních center či centrálního dispečinku pro koordinaci činnosti sociálních pracovníků, dále například zřízení vozidel převážejících lidi bez domova do denních center a ubytování pro bezdomovce v mrazech.

S akcí by mělo město začít v půlce listopadu. Pražský patriot již v minulosti zveřejnil názory odborníků, kteří plánovaný krok radnice považují vesměs za nesystémový. Navíc dosud není přesná podoba, jak by vše bylo v praxi prováděno a zda by jen nedošlo k odsunutí problému mimo MHD.

„Pomoc lidem bez přístřeší je jednou z priorit sociální politiky hlavního města Prahy. Klíčovou aktivitou v této oblasti je i terénní práce sociálních pracovníků, kteří svou činnost rozšíří i na prostředky MHD. Příprava takového projektu je pro nás zajímavá tím, že jednak pomůžeme potřebným a jednak dojde i ke zlepšení prostředí v MHD,“ uvedl při představování plánu radní Martin Dlouhý (TOP 09).

Koncepce řeší ubytování i zdravotní služby

Nezmínil ale, že radnice má stále platnou Koncepci pro postupné řešení problematiky bezdomovectví v hlavním městě Praze v letech 2012 až 2020, kterou nechal vypracovat někdejší radní Petr Dolínek (ČSSD) a následně ji schválila radnice za vlády ODS a TOP 09.

Na koncepci bylo spolupracováno s odborníky a vesměs byla kladně přijímána. Město by ji tedy mohlo začít neprodleně realizovat. Vyplývá z ní především, že kapacity všech služeb pro lidi bez domova a lidi ohrožené bezdomovectvím jsou nedostačující, například počet lůžek, které jsou v řádu stovek, kdežto lidí bez domova je v řádu tisíců.

A co dosud naplněná koncepce obsahuje? Do roku 2014 je v ní navrhováno, že současné sociální a zdravotní služby budou doplněny minimálně tam, kde je jejich nedostatek či kde úplně chybějí. Koncepce počítá s posílením terénních programů, včetně mobilního servisu, na dvojnásobnou úroveň.

Zřízena by měla být dvě nová nízkoprahová centra, dvě nové noclehárny, zimní noclehárna o kapacitě 80 míst, azylové domy pro matky s dětmi a pro lidi v důchodovém věku a invalidy. Dále zdravotnické či sociálně zdravotnické zařízení s lůžkovou kapacitou pro osoby opouštějící nemocnice a zubní ambulance.

Prevence bezdomovectví

V jednom z denních center by podle schválené koncepce měla být zařízena psychiatrická ambulance a ambulantní zdravotní zařízení. Pokračovat by se též mělo v rozšiřování sítě tréninkových dílen a pracovišť a v podpoře systému veřejných prací.

Koncepce obsahuje též návrh na vytvoření základní sítě třiceti tréninkových bytů, dotační podporu systémů integrace, podporovaného zaměstnávání, tréninkových pracovišť, chráněných dílen a veřejných prací. Do roku 2020 by podle koncepce měly být posíleny terénní programy o 50 % – aby pokryly celé město.

V rámci prevence bezdomovectví počítá koncepce s tím, že se město zaměří na předcházení ztráty domova u ohrožených domácností, zejména u rodin s dětmi.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru