dnes
Pátek - jasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
33°C
pozítří
Neděle - skorojasno
30°C
Zpravodajství

Město má být z kamene. Nebo ne? Veřejná diskuse o postavení, roli a budoucnosti přírody a zeleně v životě města

Zahušťování města se stalo v poslední době hlavním principem přístupu k městskému prostředí. Zahustit město ale znamená zastavět volné, často zelené plochy. Nevyhnutelným důsledkem zahušťování tedy je i mizení městské přírody. Na principu zahušťování přitom stojí i kontroverzní pražský Metropolitní plán.

Slovo „zeleň“ nebo „příroda“ v něm vůbec nenajdeme. Jaká je tedy budoucnost přírody ve městech jako Praha? Jakou roli v nich hraje to, čemu jsme si zvykli říkat zeleň? Patří vůbec příroda do města a v jakém rozsahu a podobě? Potřebujeme v Praze i něco jiného než parky, jako třeba zahrádkové osady či komunitní zahrady?

Na tyto a podobné otázky se zaměří veřejná diskuse, kterou pořádá Sociologický ústav AV ČR 31. října jako součást celodenní akce věnující se tématům spojeným s přírodou ve městě.

Během dne proběhne v Akademickém konferenčním centru seminář Nature – Home – Housing: Negotiating Urban Space and Its Development, na kterém se sejdou odborníci a odbornice ze střední a východní Evropy a představí příklady toho, jak se s přírodou nakládá ve městech jako Varšava či Budapešť, jak se rozvíjí komunitní zahrádkaření na Slovensku, jak se o přírodu bojuje na Blízkém východě, ale třeba i jak se zastavuje zeleň ve městech v Rusku.

Večer na odborný seminář naváže diskuse Město má být z kamene. Nebo ne? zaměřená na české prostředí, která bude otevřená široké veřejnosti i médiím. Na diskusi vystoupí diskutující z oblasti sociologie, územního plánování, biologie.

Pozvání do diskuse přijali:
Štěpán Špoula, architekt, Kancelář veřejného prostoru, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Petr Gibas, antropolog, urbánní geograf, Sociologický ústav Akademie věd ČR

Jan Albert Šturma, botanik, krajinný ekolog, spoluautor knihy Divoká příroda Prahy a blízkého okolí

Dana Balcarová, spolek Krocan

Debatu bude moderovat Veronika Sedláčková, Český rozhlas

Debata se bude konat 31. října v prostorách bývalé galerie Langhans, Vodičkova ul. (ve dvoře za prodejnou Fotoškoda) od 19 do 21 hodin.  


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Včera v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru