Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Měsíční hříbě koně Převalského dostalo od premiéra Fialy jméno Barunka
Hříbě, které premiér Petr Fiala pokřtil spolu s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem, je prvním mládětem koní Převalského, které se narodilo ve výběhu zbudovaném na Dívčích hradech. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Měsíční hříbě koně Převalského dostalo od premiéra Fialy jméno Barunka

V ohradě na pražských Dívčích hradech bylo poslední červencové úterý pokřtěno měsíční hříbě koně Převalského. Dorazil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, náměstkyně pražského primátora Jana Komrsková (Piráti) a premiér Petr Fiala (ODS), který se stal kmotrem klisny. Ta od něj dostala jméno Barunka.

„Záchrana koně Převalského má v České republice obrovskou tradici díky pražské zoo, která v ní vždy sehrávala velkou roli. Já jsem byl osobně v Astaně přítomen, když pan ředitel Bobek podepisoval memorandum o spolupráci mezi Zoo Praha a kazašským ministerstvem ekologie o tom, že bychom se podíleli na rozšíření koně Převalského ve středoasijském regionu, konkrétně v Kazachstánu. Nyní mě těší, že mohu pokřtít první narozené hříbě na Dívčích hradech, protože právě Barunka v budoucnu dost možná zamíří do země svých předků, do stepí Kazachstánu,” uvedl při křtinách předseda vlády ČR Petr Fiala.

Jméno Barunka dle svých slov vybral proto, že jednak splňuje každoročně se měnící kritérium počátečního písmena, kterým začínají jména všech narozených hříbat – tento rok jde o písmeno „B“ – a rovněž proto, že jde o hezké české jméno, které má pro Čechy řadu významů.

Premiér v té souvislosti připomněl patronku dětí sv. Barboru i postavu Barunky z Babičky Boženy Němcové, která podle něj reprezentuje radost, dětství i šťastné dospívání.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek při příležitosti křtin připomněl, že Zoo Praha se významným způsobem podílela a podílí na reintrodukci koní Převalského do Mongolska. Ostatně je díky tomu držitelem nejvyššího ocenění Světové asociace zoologických zahrad a akvárií WAZA Conservation Award.

„Po úspěšné reintrodukci na západ Mongolska připravujeme rozšíření našeho projektu na východ země. Ještě před tím ale proběhne návrat koní Převalského do Kazachstánu. V této souvislosti bych rád poděkoval premiéru Fialovi, neboť i díky jeho podpoře je velmi pravděpodobné, že tam první ‚převaláky‘ přepravíme už příští rok,“ nastínil Miroslav Bobek vyhlídky do budoucna.

„Na malou chvíli jsem se k ohradě těchto krásných zvířat dostala tak blízko, jak jen to jde. Poslední divoký druh koní se úspěšně vrací do volné přírody v zemích původního výskytu, a to hlavně díky práci Zoo Praha a jejím návštěvníkům, kteří každou zakoupenou vstupenkou darují 8 korun na in-situ projekty. I Barunka se jednou vrátí do stepí Kazachstánu, či Mongolska. Přeji ji, ať dobře prospívá, její narození má ve skutečnosti ohromný přesah," uvedla náměstkyně Jana Komrsková. 

V areálu Zoo Praha mezitím vzniká pro koně Převalského moderní výběh a ubikace poblíž horní stanice lanové dráhy. Otevřen veřejnosti by měl být podle ředitele zahrady v příštím roce. Expozice představí nejen divoké koně, jakožto ikonický druh pražské zoo, ale také další mongolskou faunu, například manuly či stepní druhy plazů.


Autor: Karel Netolický

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Dnes ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Včera v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Dotační program podpoří inovační akce

15. dubna 2024 v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

Další články
Nahoru