Dnes Úterý - skorojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Měsíční hříbě koně Převalského dostalo od premiéra Fialy jméno Barunka
Hříbě, které premiér Petr Fiala pokřtil spolu s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem, je prvním mládětem koní Převalského, které se narodilo ve výběhu zbudovaném na Dívčích hradech. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Měsíční hříbě koně Převalského dostalo od premiéra Fialy jméno Barunka

V ohradě na pražských Dívčích hradech bylo poslední červencové úterý pokřtěno měsíční hříbě koně Převalského. Dorazil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, náměstkyně pražského primátora Jana Komrsková (Piráti) a premiér Petr Fiala (ODS), který se stal kmotrem klisny. Ta od něj dostala jméno Barunka.

„Záchrana koně Převalského má v České republice obrovskou tradici díky pražské zoo, která v ní vždy sehrávala velkou roli. Já jsem byl osobně v Astaně přítomen, když pan ředitel Bobek podepisoval memorandum o spolupráci mezi Zoo Praha a kazašským ministerstvem ekologie o tom, že bychom se podíleli na rozšíření koně Převalského ve středoasijském regionu, konkrétně v Kazachstánu. Nyní mě těší, že mohu pokřtít první narozené hříbě na Dívčích hradech, protože právě Barunka v budoucnu dost možná zamíří do země svých předků, do stepí Kazachstánu,” uvedl při křtinách předseda vlády ČR Petr Fiala.

Jméno Barunka dle svých slov vybral proto, že jednak splňuje každoročně se měnící kritérium počátečního písmena, kterým začínají jména všech narozených hříbat – tento rok jde o písmeno „B“ – a rovněž proto, že jde o hezké české jméno, které má pro Čechy řadu významů.

Premiér v té souvislosti připomněl patronku dětí sv. Barboru i postavu Barunky z Babičky Boženy Němcové, která podle něj reprezentuje radost, dětství i šťastné dospívání.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek při příležitosti křtin připomněl, že Zoo Praha se významným způsobem podílela a podílí na reintrodukci koní Převalského do Mongolska. Ostatně je díky tomu držitelem nejvyššího ocenění Světové asociace zoologických zahrad a akvárií WAZA Conservation Award.

„Po úspěšné reintrodukci na západ Mongolska připravujeme rozšíření našeho projektu na východ země. Ještě před tím ale proběhne návrat koní Převalského do Kazachstánu. V této souvislosti bych rád poděkoval premiéru Fialovi, neboť i díky jeho podpoře je velmi pravděpodobné, že tam první ‚převaláky‘ přepravíme už příští rok,“ nastínil Miroslav Bobek vyhlídky do budoucna.

„Na malou chvíli jsem se k ohradě těchto krásných zvířat dostala tak blízko, jak jen to jde. Poslední divoký druh koní se úspěšně vrací do volné přírody v zemích původního výskytu, a to hlavně díky práci Zoo Praha a jejím návštěvníkům, kteří každou zakoupenou vstupenkou darují 8 korun na in-situ projekty. I Barunka se jednou vrátí do stepí Kazachstánu, či Mongolska. Přeji ji, ať dobře prospívá, její narození má ve skutečnosti ohromný přesah," uvedla náměstkyně Jana Komrsková. 

V areálu Zoo Praha mezitím vzniká pro koně Převalského moderní výběh a ubikace poblíž horní stanice lanové dráhy. Otevřen veřejnosti by měl být podle ředitele zahrady v příštím roce. Expozice představí nejen divoké koně, jakožto ikonický druh pražské zoo, ale také další mongolskou faunu, například manuly či stepní druhy plazů.


Autor: Karel Netolický

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru