Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Měsíc po tragické střelbě na FF UK škola uctí v neděli památku obětí
Pietní místo na náměstí Jana Palacha. Foto: PP

Měsíc po tragické střelbě na FF UK škola uctí v neděli památku obětí

V neděli, měsíc po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, škola uctí památku obětí. Současně se tak symbolicky začne postupně otevírat hlavní budova fakulty, která je od tragické události z loňského 21. prosince uzavřena. Aktivity, které zahrnuje akce Měsíc pro fakultu, pak ukončí v úterý 30. ledna koncert v pražském Rudolfinu. Informovali o tom zástupci FF UK.

Před vánočními svátky student na fakultě zastřelil 14 lidí a poté i sebe, dalších 25 lidí zranil. „V neděli 21. ledna v 11:00 se komunita setká k připomínce a uctění památky zesnulých. Zároveň bude studujícím a jejich vyučujícím do 16:00 umožněn částečný vstup do prostor hlavní budovy FF UK," uvedli zástupci školy.

Podle nich v neděli začne i recyklace svíček z pietní míst, aby z nich vznikla trvalá připomínka tragické události. Na tvorbě se mají podílet studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM), kde se bude moci v tento den zapojit do otevřené dílny vedle studentů i veřejnost.

Na pietní místo k budově fakulty na náměstí Jana Palacha lidé za poslední týdny nanosili tisíce svíček a dalších předmětů za oběti střelby. Studenti i zaměstnanci školy je uklízeli v pondělí, následně je třídili a skládali do beden. Podle jednoho z organizátorů úklidu Martina Pehala se předměty budou uchovávat.

Část svíček se přidá ke svíčkám, které 5. ledna studenti uklidili z pietního místa před pražským Karolinem. Proděkanka pro vnější vztahy a další vzdělávání FF UK Michaela Slussareff už dříve ČTK řekla, že vznikla pracovní skupina ze zaměstnanců a studentů UMPRUM i FF UK, která má vytvořit harmonogram toho, co se udělá se svíčkami, jaký typ objektu se vytvoří.

Fakulta po tragické střelbě zrušila výuku do konce zimního semestru a v lednu se na pomoc lidem ze školy i na pomoc veřejnosti vyrovnat se s tragickou událostí začaly konat různé akce v rámci Měsíce pro fakultu. Tuto měsíční iniciativu ukončí 30. ledna koncert ve Dvořákově síni Rudolfina.

„Půjde o provedení Symfonie č. 3 Gustava Mahlera v podání České filharmonie a šéfdirigenta Semjona Byčkova. Zástupci Rudolfina ponechali pro tuto příležitost Univerzitě Karlově celou kapacitu Dvořákovy síně," napsali zástupci FF UK.


Autor: ČTK

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Dnes v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru