dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Menu ke stým narozeninám? Kachnu a štamprli
Anna Otčenášková. Foto: JP

Menu ke stým narozeninám? Kachnu a štamprli

V únoru oslavila 103. narozeniny Anna Otčenášková. Čiperná a usměvavá žena ráda čte, zpívá, skládá básně, baví se o politice a jezdí s rodinou na chalupu.          

Anna Otčenášková zemřela v noci na 18. dubna ve věku 103 let, informovala její rodina. Bude pohřbena na Vyšehradě do rodinné hrobky, což bylo její přání. Obřad se uskuteční ve vyšehradské Bazilice sv. Petra a Pavla v úterý 25. dubna ve 14 hodin. 

Anna Otčenášková se narodila ještě za rakousko-uherské monarchie v únoru 1914. Dětství strávila na Malé Straně, odkud se v roce 1937 přestěhovala k Vyšehradu za svým manželem Jaroslavem Otčenáškem, později známým malířem.

Pokud byste čekali, že si vitální seniorka bude stěžovat na zdravotní neduhy, tak jste na omylu. Raději vypráví své životní příběhy a vzpomínky na život v rázovité čtvrti u Vltavy.

Potkala zde řadu postav, které dotvářely osobitý kolorit Podskalí. „Od jara do podzimu sedával u zábradlí na Výtoni pan Kubát, který spravoval a vyráběl rybářské sítě i síťovky. V domě u Vyšehradského tunelu bydlela herečka Marie Rosůlková, velice elegantní dáma,“ sděluje Anna Očenášková. 

Bruslení na Vltavě

Ráda si povídá o Vltavě, vždy to k ní měla kousek. Ať už na Malé Straně či u Vyšehradu. Nejdelší česká řeka v zimě v celé své šíři i v centru hlavního města zamrzala, což už dnešní generace Pražanů neznají. 

„Na Vltavu jsme chodili bruslit. Kluziště bylo ohraničeno provazy, které jsme občas podlezli a jeli směrem na Modřany. Hodně se bruslilo i v zálivu u podolské porodnice,“ říká.

23-rozhovor-otcenaskovaa-varianta-1-nahled Z ledu na Vltavě byly v zimě vysekávány kvádry, kterými se v hostincích chladilo pivo. A když takový otvor znovu začal zamrzat a na tenkou vrstvu nasněžilo, musel se dávat při chůzi po ledu velký pozor. „Moje dcera do takového otvoru u železničního mostu jednou propadla, ale naštěstí se zase vysoukala ven,“ vypráví.

Co se za desítky let velmi změnilo, je pražská náplavka. Prostranství mezi Jiráskovým a železničním mostem se zvlášť v posledních letech stalo oblíbeným místem Pražanů i turistů.

Lodě v minulosti na náplavku vozily písek. Na haldách, které zabíraly většinu plochy, si hrály děti, ty odvážnější skákaly do písku z nábřeží.

Na Vltavě byla spousta plováren a jedna taková na Výtoni. Tvořily ji šatny a tři bazény, přičemž dva z nich měly pevné dno. „Kdo plavčíkovi ukázal, že umí plavat, byl puštěn takzvaně na volnou vodu, tedy do Vltavy. To byla pro každého odměna,“ usmívá se Anna Otčenášková.

V Trojické ulici, ve které dnes sídlí hudební klub, bývalo kino Vyšehrad. „Chodili jsme na filmy skoro každý týden. Občas se stalo, že došlo k výpadku elektřiny, takže představení skončilo,“ říká stotřiletá dáma.

Vzpomínky však nemá jen veselé. To u člověka, který zažil obě světové války, snad ani nejde. Když v roce 1945 došlo ke shazování bomb na Prahu, schovala se s rodinou včas do krytu, i když musela přemlouvat babičku, která odmítala opustit svůj domov.

„Potom jsme z balkonu viděli náklaďáky vezoucí zraněné i mrtvé, dodnes mě z toho pohledu mrazí,“ vzpomíná. V roce 1972 jí nečekaně zemřel manžel. Sama nezůstala, udržuje častý kontakt se svojí rozvětvenou rodinou. „Letos v lednu jsem se stala už prapraprababičkou,“ chlubí se.

Ve stravě si neodpírala

Recept na dlouhověkost nemá. „Ve stravě asi klíč nebude, protože jsem si neodpírala. Mám ráda poctivá česká jídla, tabu pro mne nebylo maso ani uzeniny. Chutná mi pivo a nepohrdnu ani štamprlí vodky, whisky nebo nějaké pálenky. A kafe? To také můžu,“ vypočítává. Když se jí ptali, jaké jídlo chce ke stým narozeninám, objednala si pečenou kachnu.

Zajímá se o politiku, spíše ale na celostátní úrovni. Ale pamatuje i mnoho pražských primátorů. Osobně se znala se Zdeňkem Zuskou, který vedl Prahu v sedmdesátých letech. Byl totiž členem známého podskalského spolku Vltavan, stejně jako Anna Otčenášková.

Ještě donedávna četla, potom jí rodina začala pořizovat audioknihy. V televizi nejraději sleduje hudební klipy s lidovkami, to si klidně i zazpívá. Při zmiňované oslavě stých narozenin na parketu „utahala“ o generace mladší tanečníky.

Ve výčtu jejích zálib nelze opomenout básnické sklony. „Ráda skládám básně. Inspirací jsou nejčastěji události v rodině. Když nám na chalupě explodovala plynová bomba, naštěstí se nikomu nic nestalo, složila jsem o tom Baladu o štěstí v neštěstí,“ směje se sto tří letá pražská patriotka, která doufá, že si optimistický pohled na svět udrží i do budoucna.


Radní Hodek navštívil pražské domovy pro seniory

9. prosince 2017 v 09:18

V předvánočním čase radní hl. m. Prahy pro oblast sociální Daniel Hodek navštěvuje domovy pro seniory, které má ve správě hlavní město Praha. Včera navštívil Domov pro seniory Nová slunečnice v Bohnicích a Domov pro seniory Krč. 

Další články
Nahoru