dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Menší kulturní projekty přijdou zkrátka
Grantové změny se dotýkají i větších projektů. Například festival Mezi ploty dostane letos oproti loňsku ani ne poloviční dotaci. Foto: www.meziploty.cz

Menší kulturní projekty přijdou zkrátka

Podmínky pro získání grantů v oblasti kultury pro rok 2014 budou ze strany hlavního města zřejmě značně přitvrzeny. Natolik, že z nich zřejmě vypadne plno menších kulturních projektů. Změny schválil kulturní výbor pražského zastupitelstva. Konečné slovo bude mít zastupitelstvo jako celek.

Výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy Zastupitelstva hlavního města Prahy schválil hlasy všech přítomných zastupitelů ODS, TOP 09 a ČSSD změny pro vyhlašování a udělování grantů v oblasti kultury na rok 2014.

Výraznou změnou bude zvýšení bodové hranice pro víceleté granty. Na finanční podporu by tak neměl nárok víceletý projekt, který by nezískal minimálně 75 bodů. To by mělo za následek, že mnoho menších kulturních projektů by přišlo zkrátka.

Zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD) řekl, že proti změně nic výrazného nemá, podle něj by ale nemusel být zaváděn „přísnější metr“, stačilo by „rozvážnější rozdávání“ podle stávajících pravidel. Zastupitel Jiří Liška (TOP 09) naopak řekl, že je pro zpřísnění, Praha by prý neměla být „přehnaně liberální“.

Kultura není exaktní věda

Podle radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09) není cílem dát každému něco, aby byli všichni spokojení a nikdo nenadával. „Cílem je dát dobrým víc, horším méně nebo nic,“ uvedl. Ačkoli granty posoudí několik na sobě nezávislých hodnotitelů, Novotný připustil velký prvek subjektivity, protože kultura není exaktní věda.

Členové grantové komise jsou podle jeho slov vybíráni tak, aby zastupovali různé podmnožiny, nejen genderové, ale třeba i takové, že tam je zastoupen jak někdo z klasického baletu, tak z výrazového.

„Nová pravidla nejsou ideální. Spravedlivé by bylo leda osudí, do kterého by byl dán papoušek, který by losoval,“ řekl. Nová pravidla jsou ale podle něj „nikoli dokonalý, ale nejlepší možný systém, protože perspektivně nebude možné financovat všechny žadatele, jen ty nejlepší a nejpřínosnější, podmínky je proto nutné nastavit tvrdší“.

Granty budou vyhlašovány dříve

Výbor schválil také to, že granty pro rok 2014 nebudou vyhlašovány až v září, jak je tomu nyní, ale už počátkem roku, přičemž uzávěrka pro žádosti bude koncem dubna a v září už bude uzavřeno jednání grantové komise.

„Ti, kteří do Prahy přijedou v září, by měli vědět, co se zde bude v oblasti kultury dít. Dnes to nevíme, většina kulturních akcí je závislá na tom, zda dostane rozpočtové prostředky. Organizátoři čekají na zprávu, zda něco dostanou. Nejsme tedy schopni návštěvníkům Prahy říci cokoli o lednovém, únorovém či březnovém programu,“ řekl radníVáclav Novotný.

„Nově by toto odpadlo, i když bychom zase rozhodovali s jistou mírou nejistoty, protože v konečné fázi samozřejmě záleží na schváleném rozpočtu. I tak je ale podle mě dobré se do takové nejistoty se pustit,“ dodal.

Podle slov Jiřího Lišky „kultura produkuje nejkvalitnější cestovní ruch“. „Neumím si představit, že návštěvník opery potom navštíví hospodu páté cenové skupiny. Měli bychom proto oslovit hoteliéry, restauratéry či cestovní kanceláře a požádat je o to, aby se podíleli na podpoře kultury,“ řekl.

V jiných městech to tak podle jeho slov funguje. Předseda výboru Ondřej Pecha (ODS) uvedl, že by to stálo za zkoušku, i když neví, jak by dotyční reagovali.


Autor: Anna Skálová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru