dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Pražský život

Mění podobu Denveru i Kábulu. Praze poradí, jak se připravit na budoucnost

„Je možné změnit město tak, aby ekonomicky prosperovalo, nezatěžovalo životní prostředí, bylo živé a nabízelo sociálně férové podmínky?“, zamýšlí se světově uznávaný urbanista Mark Johnson. Při příležitosti workshopu v Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy nabídne na svou otázku detailní odpověď. Připravena je i přednáška pro veřejnost.

Uznávaný krajinářský architekt a urbanista Mark Johnson přijede do České republiky diskutovat otázky řešení metropole již podruhé. Před dvěma měsíci vystoupil v Praze na urbanistické konferenci reSITE, která sloužila jako platforma pro výměnu nápadů a zkušeností z charakterově odlišných měst.  Tentokrát se v rámci mezinárodního workshopu zaměří na vytváření jednotného a přehledného systému plánování města.

„Záležitosti, které bude Praha řešit na workshopu, se velmi podobají tomu, čím se v poslední době zabývá řada jiných měst. Současná generace Y se vzpamatovává z období recese, přichází s novými nápady a s přesvědčením, že sdílení zkušeností a myšlenek povede k větší spokojenosti a bude generovat inovace, jež jí přinesou větší osobní úspěch,“ říká Mark Johnson, který se dlouhodobě soustředí na problematiku brownfieldů, návrhy nové infrastruktury a řešení environmentálních systémů.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy na nové typy problémů a výzev reaguje přípravou řady koncepčních dokumentů. „Kromě čerstvě schválených Pražských stavebních předpisů a Manuálu tvorby veřejného prostranství dochází k aktualizaci Strategického plánu a přípravě nového Metropolitního plánu. Díky vzájemné provázanosti by tyto dokumenty měly napomoci k rozvoji nevyřešených nebo zanedbaných území v metropoli,“ komentuje situaci architekt a urbanista z IPR Praha Jaromír Hainc, který je garantem workshopu.

Podle Haince bude Mark Johnson nejprve dobře seznámen s posledním vývojem metropole. Debata se pak zaměří na dvě ilustrační případové studie rozvojových oblastí současné Prahy – řešení městské třídy od Letné po Prašný most v porovnání s takzvaným Východním městem, známým pod názvem Velké rozvojové území Štěrboholy, Dolní Měcholupy, Dubeč.

Workshop s titulem Towards a Coherent City Planning Framework, je určen pro odborníky, kteří se zabývají urbanismem a územním plánováním. Zúčastní se jej zástupci výzkumného týmu Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, experti z Brna a Bratislavy, zástupci městských částí a zástupci všech sekcí IPR Praha.

Zítra od 17 hodin promluví Mark Johnson k veřejnosti. Jeho přednáška v IPR Praha bude mít téma Urbanistické strategie pro zdravé a inovativní město.


Další články
Nahoru