dnes
Pondělí - zatazeno
8°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
6°C
Memorandum pro Pražský okruh do roku 2022 schválilo čtrnáct obcí
Ilustrační foto: archiv

Memorandum pro Pražský okruh do roku 2022 schválilo čtrnáct obcí

Starostové obcí a některých pražských městských částí podepsali v Říčanech Memorandum za dostavbu Pražského okruhu.  Žádají co nejrychlejší dostavbu jihovýchodní části okruhu mezi dálnicí D1 a Štěrboholskou spojkou a především pak ukončení další diskuze ke změnám trasy v této oblasti.  Starostové napříč politickým spektrem upozorňují na škody, které nedokončení výstavby přináší obyvatelům. Memorandum bylo dnes odesláno na Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo dopravy, Středočeský kraj, pražský magistrát a Ředitelství silnic a dálnic. 

Do Říčan se nedávno sjeli k podpisu memoranda zástupci měst, městských částí a obcí dotčených intenzivní dopravou, související s nedokončenou jihovýchodní částí obchvatu metropole.

„Je to nekonečný příběh, kde se stále objevují nové a nové vlny sporů a překvapení,“ vysvětluje starosta Říčan Vladimír Kořen (Klidné město) a dodává: „Jsou starostové, kteří vnímají výstavbu okruhu jako ohrožení a hledají nové varianty. Jsou ale také starostové, kteří nechtějí přihlížet, jak jsou obyvatelé jejich obcí obětí nekončících diskuzí. V Říčanech doprava kvůli neexistujícímu okruhu každý den kolabuje, ohrožuje nás, škodí…. Debaty musí jednou skončit.“

Zastupitelstva požadují, aby byl letos dokončen proces posouzení vlivu na životní prostředí a v průběhu příštího roku bylo dopracováno a schváleno územní řízení. Starostové z různých politických uskupení se shodují, že nedokončením pražského okruhu vznikají obyvatelům i městům velmi výrazné škody. Každodenní tranzit desítek tisíců automobilů v ulicích měst přináší nejen dopravní komplikace, ale i výrazným způsobem snižuje bezpečnost.

Starostové v memorandu opakovaně žádají stát a jím zřízené instituce, aby v co nejrychlejších termínech zajistil zpracování a schválení všech potřebných stanovisek a povolení tak, aby výstavba chybějící části Pražského okruhu mohla být zahájena nejpozději v roce 2020.

memoradnum-prazsky-okruh

Memorandum bylo podepsáno v Říčanech 5. října. Foto: archiv

Vydání územního rozhodnutí do poloviny roku 2018 považují zástupci samospráv za hraniční pro rozhodnutí o případných náhradách za škody, které souvisejí s nedokončením části 511 SOKP. Ty doposud nebyly právně vymáhány v očekávání brzkého dořešení celé situace. 

Posudek vlivu stavby na životní prostředí EIA připomínkovalo i město Říčany. Starosta Vladimír Kořen (Klidné město) informoval zástupce samospráv o vznesených námitkách. Ty byly z drtivé většiny vypořádány kladně. Jednalo se například o přidání izolační zeleně a omezení osvětlení celé trasy. Vyhověno nebylo v požadavku na zvýšení protihlukových stěn, nicméně se bude tato otázka řešit v dalších stupních přípravy.

Ochránit obyvatele Říčan před důsledky intenzivní tranzitní dopravy chce město i dopravním opatřením zákaz tranzitu nad 12 tun. Po ukončení objízdné trasy stanovené v souvislosti s opravou komunikace Přátelství, se očekává snížení počtu kamionů, které si zatím díky nedokončenému pražskému okruhu cestu přes Říčany zkracují. V provozu již je průjezdný vážní systém instalovaný ve spolupráci se Středočeským krajem na komunikaci 101/II, který sedm dní v týdnu a 24 hodin denně monitoruje váhu projíždějících nákladních vozidel. Vysoké pokuty by měly omezit průjezd přetížených vozů, které mají devastující dopad na klíčové komunikace ve městě.

„V řádu týdnů se už objeví značky omezující tranzit, čekáme na dokončení rekonstrukce ulice Přátelství,“ vysvětluje starosta Kořen a dodává: „Nicméně zákaz tranzitu kamionů, neodstraňuje příčinu. Jediným řešením je právě dokončení jihovýchodní části Pražského okruhu.“

Další opatření, které by mělo zvýšit dopravní bezpečnost především v okolních obcích, je instalace úsekového měření. Umístěno bude na  sedmnácti místech, kde řidiči často porušují maximální stanovenou rychlost a dochází tam k nebezpečným situacím. Po tomto opatření volaly místní samosprávy, které nemají zřízenou obecní policii. Tyto kamery budou sloužit zároveň k monitorování a vyhodnocování kamionové dopravy.

Které radnice se připojily k memoradnu:

Obec Horoušany

Obec Jirny

Obec Křenice

Obec Sibřina

Obec Svémyslice

Obec Zeleneč

Obec Zlatá

Městys Zápy

Městys Škvorec

Městys Nehvizdy

MČ Praha 22

MČ Praha – Královice

MČ Praha – Nedvězí

Město Říčany


Ministr Ťok: Dostavbu Pražského okruhu může zdržet žaloba majitelů pozemků

26. listopadu 2017 v 09:36

Harmonogram příprav dostavby Pražského okruhu počítá s tím, že pokud vše půjde podle plánu, bude v roce 2020 vydáno stavební povolení na úsek 511, vybrán zhotovitel a může být stavba Pražského okruhu oficiálně zahájena.

Podle průzkumu si drtivá většina obyvatel metropole přeje dokončení Pražského okruhu

15. listopadu 2017 ve 13:35

Dle výsledků sociologického průzkumu společnosti Median, který byl v první polovině letošního roku zhotoven v rámci projektu Polaď Prahu, si devět z deseti obyvatel Prahy a Středočeského kraje přeje dokončení Pražského okruhu, více prostoru pro lidi, více zeleně v ulicích města a vybudování...

Zastupitelé TOP 09: Radní Plamínková (STAN) opakovaně sabotuje výstavbu Pražského okruhu

17. října 2017 v 07:00

Radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury Jana Plamínková (STAN) dělá vše pro to, aby oddálila realizaci výstavby vnějšího Pražského okruhu, konkrétně silnice 511 a s ní spojené silnice I/12. Jménem hlavního města Prahy na Ministerstvo životního prostředí ČR odeslala stanovisko, na...

Další články
Nahoru