dnes
Úterý - zatazeno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C

Memorandum o spolupráci podepsaly Prahy 1, 2, 3 a 9

Městské části Praha 1, 2, 3 a 9 chtějí od nynějška úzce spolupracovat. Zavázaly se k tomu v memorandu o spolupráci, které slavnostně podepsaly na Novoměstské radnici. Chtějí tak do budoucna mimo jiné vzájemně koordinovat postup při plánování tras MHD, při jednání s vedením hlavního města o dobudování městského obchvatu a při řešení dalších dopravních problémů.

„Chceme si ale také předávat zkušenosti s provozem zón placeného stání a koordinovat například i projekty, jejichž součástí jsou výkopové práce, úpravy chodníků a povrchů komunikací,“ vysvětlil zástupce starosty Prahy 1 Richard Bureš, který memorandum za první městskou část podepsal. Jeho partnery byli zástupce starostky Prahy 2 Jan Korseska, zástupkyně starostky MČ Praha 3 Lucie Vítkovská a radní Prahy 9 Tomáš Holeček.

Podle Richarda Bureše se městské části potýkají s obdobnými problémy v dopravě, stavební činnosti, MHD i v jiných oblastech. „Většinou jde o témata vyžadující spolupráci a jednání s Magistrátem hlavního města Prahy, a tak jsou koordinace a výměna informací a zkušeností velmi důležité. Proto jsme podepsali memorandum o spolupráci, které povede ke sladění našich střednědobých a dlouhodobých plánů,“ doplnil Richard Bureš.

Vyzdvihl také koordinaci a spolupráci v zavádění moderních technologií v oblastech, jako jsou odpadové hospodaření, parkování, elektromobilita a další. Podle něj je postupné zavádění tzv. chytrých technologií přínosné z ekonomických důvodů a hlavně proto, že zkvalitňují náš každodenní život.

„Nechceme zavádět moderní technologie jen proto, že jsou ´in´, ale proto, že skutečně zlepšují život lidí a ulehčují každodenní činnost tam, kde to technologie dovolí. Právě z tohoto důvodu jsme v Praze 1 odstartovali projekt Chytrá jednička,“ popsal Richard Bureš.

Jako příklad uvedl na internet napojené odpadkové koše Bigbelly, jež byly před necelým rokem nainstalovány na některých místech Prahy 1 a které výrazným způsobem napomohly ke zlepšení čistoty ve svém okolí. „Chceme jejich počet dále rozšiřovat. Vytipovali jsme pro tento účel Smetanovo nábřeží, Rytířskou, Perlovu, Národní a Karlovu ulici, ve kterých je sice klasických košů dost, ale velkému náporu nestačí,“ uvedl zástupce starosty Městské části Praha 1 Richard Bureš.

Další součástí projektu je plánované zavedení monitoringu obsazenosti parkovacích míst a informačních tabulí pro řidiče. „Zkušenosti z evropských měst i z Prahy dokazují, že třicet procent dopravního provozu tvoří v mnoha místech automobily, jejichž řidiči hledají parkovací místo,“ prohlásil Richard Bureš a jako příklad z Prahy 1 uvedl ulice Národní, Perlovu, Rytířskou a Skořepku – slepý okruh, do kterého osmdesát procent řidičů vjíždí s cílem zaparkovat a šedesát procent po několika ´kolečkách´ opět odjíždí pryč.

„Věřím, že Chytrá jednička je příkladem projektu, který může být zajímavý i pro jiné městské části a který se může stát ukázkou konkrétního naplňování memoranda o spolupráci,“ uzavřel zástupce starosty Prahy 1 Richard Bureš.

Další informace naleznete zde: http://www.praha1.cz/cps/doprava-parkovani-uklid.html


Veřejné bruslení v Praze 5 pokračuje

Dnes v 10:32

Až do 25. února mohou děti i dospělí zdarma denně využívat od 10 do 20 hodin kluziště na rohu náměstí 14. října a Preslovy ulice, na části parkoviště za kostelem sv. Václava.

Škola sebeobrany pro ženy v Praze 13

Dnes v 10:17

Každý čtvrtek od 19 do 20 hodin se v centru AVALOKA v Bellušově ulici v Praze 13 koná Škola sebeobrany pro ženy. Kurzy spoluorganizuje radnice Prahy 13 a jsou bezplatné.

Praha 2 vypsala dotační programy na rok 2018 a první čtvrtletí roku 2019. Největší objem peněz je určen na oblast sociální a sociálně-zdravotní

Včera ve 22:18

Městská část Praha 2 vyhlašuje dotační program pro rok 2018 a 1. čtvrtletí roku 2019. Radní Prahy 2 souhlasili na svém dnešním zasedání s vyhlášením dotačního programu pro jednotlivé oblasti. Granty městské části se zaměřují na podporu kultury, sportu, životního prostředí, mimoškolních aktivit...

S Lenkou Vacvalovou na téma běhání, cvičení a životosprávy

Včera ve 20:29

Stále nacházíte výmluvy, proč nemůžete jít běhat? Doběhněte na Čaj o sedmé s Lenkou Vacvalovou ve čtvrtek 25. ledna od 19 hodin do Galerie 1.

V soupravě metra vyhrožoval sebevraždou

Včera v 18:26

Ve čtvrtek odpoledne přijali strážníci oznámení, že v soupravě metra jedoucí ze stanice Zličín do stanice Anděl cestuje neznámý muž, který vyhrožuje sebevraždou.

Chodil po střeše zaparkovaného auta

Včera v 18:24

Ve čtvrtek nad ránem procházel strážník v osobním volnu Opletalovou ulicí. Naproti služebně městské policie uviděl mladíka, jak vylezl na osobní automobil a chodil po jeho střeše.

Czech Nature Photo má speciální kategorii Pražská příroda

Včera v 17:46

Czech Nature Photo je soutěž nejlepších snímků přírody určená jak fotografům profesionálům, tak pokročilým amatérům. Zájemci se mohou do ní přihlašovat až do 18. února, vyhlášení výsledků a předání cen je plánováno na 19. dubna. Soutěž pořádá ve spolupráci s partnery – mj. Magistrátem hl. m. Prahy...

Učitelé z Prahy 2 se zúčastní jazykových kurzů

Včera v 16:48

Městská část Praha 2 podpoří zájem pedagogů svých základních a mateřských škol o účast ve vzdělávacím programu EU Erasmus+, Klíčová aktivita 1. Na dnešním jednání radní souhlasili s podáním žádostí o finanční podporu v rámci projektu „Dvojka na cestách, podpora mobility pedagogických pracovníků...

Prahu zaplavily billboardy a plakáty propagující Zemana, některé se stávají terčem vandalských útoků

Včera v 15:44

V sobotu si strážníci z Prahy 3 v Husitské ulici všimli dvou mladíků, kteří stáli u reklamní plochy. Jeden z mladíků černým fixem psal na předvolební billboard propagující Miloše Zemana. 

Královna duchů poprvé na českém jevišti

Včera ve 13:28

Studio Rote a A studio Rubín připravují na 27. ledna uvedení hry Královna duchů. Text rakouské spisovatelky a nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek bude v Česku uveden úplně poprvé. Herečky Gabriela Míčová a Lucie Roznětínská navážou na dřívější spolupráci a v režii Ondřeje Škrabala představí...

Jak vzniká výstava zjistíte v Letohrádku Kinských

Včera v 10:12

V sobotu 20. ledna byla otevřena v Národopisném muzeu expozice s názvem Jak vzniká výstava?. Tato menší výstava v Letohrádku Kinských vypráví o dějinách zdejších expozic ve 20. století i o práci, která se za nimi skrývá. Součástí je také prezentace díla česko-švédského výstavního architekta a...

Navštivte mokřady a poznejte jejich ptačí obyvatele

Včera v 10:06

Svátek budou mít 2. února všechny močály, bažiny, slatě, rašeliniště, blata, podmáčené louky, slepá ramena, lužní lesy. Při této příležitosti Česká společnost ornitologická organizuje sérii vycházek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování...

Staňte se designérem svého života

Včera v 09:37

Workshop na téma Staňte se designérem svého života ve středu 24. ledna. Hosty Skautského institutu budou koučka Jana Onderková a lektorka Lenka Švecová. Dozvíte se, jak zjistit, co je pro vás důležité, a získáte konkrétní nástroje, jak čas nejlépe využít.

Romové ve 3. miléniu. Promítání filmu a diskuse

Včera v 08:51

Dokumentární film Romové ve 3. miléniu vznikal s vědomím vzrůstajícího napětí mezi chudými z tzv. většiny a chudými ze všech menšin, tedy i té romské. Sdělení, která zrcadlí ty nejběžnější problémy – prostituci, kriminalitu, pracovní morálku i životní zvyky – v obrazech ze života mladých romských...

Vinyl party pro milovníky gramofonových desek

Včera v 07:50

V sobotu 27. ledna se potkají všichni milovníci gramofonových desek, aby společně sdíleli své nadšení a užili si několik doprovodných vychytávek.

Další krátké zprávy
Nahoru