Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - zatazeno 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Memorandum o společném předvolebním postupu v Praze 8 podepsaly TOP 09 a STAN
Radnice Prahy 8 sídlí v Libni. Foto: archiv

Memorandum o společném předvolebním postupu v Praze 8 podepsaly TOP 09 a STAN

Regionální výbory TOP 09 a STAN v Praze 8 se dohodly na společném předvolebním postupu a podepsaly memorandum o předvolební spolupráci. Následovat bude dohoda na volebním programu a dojednání koaliční smlouvy. Informoval o tom radní osmé městské části pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (STAN).

Obě celorepublikově působící strany společně úspěšně kandidovaly v Praze 8 již v roce 2018. V současné době pracují ve společném klubu a působí v radě městské části. Ve spolupráci se rozhodly pokračovat i v dalším volebním období. 

„Minulé komunální volby i nedávné volby do Poslanecké sněmovny ukázaly smysluplnost předvolebních koalic. Volič ocenil i schopnost se dopředu dohodnout. Na Praze 8 dokážeme ve spojení se STAN nasadit velmi kvalitní tým lidí pro volby do zastupitelstva městské části, který má velký potenciál být tahounem těchto voleb,” uvedl předseda TOP 09 Praha 8 Martin Jedlička.

„Jsem velmi rád, že jsme ve shodě a chceme pokračování naší společné koalice, kterou považuji za logickou. Nemáme mezi sebou rozpory, naopak si po čtyřech letech spolupráce rozumíme a jsme ve spojení silnější při prosazování společného programu. Při ochraně sídlišť před nežádoucí výstavbou, a naopak například v rozvoji Palmovky či Karlína. Pokračovat budeme mimo to v odpovědné péči o majetek Prahy 8, v rozvoji sociálních služeb, v modernizaci školních budov a sportovišť, a v zajišťování kvalitních kulturních akcí, trhů a sousedského setkávání,“ řekl k dohodě radní Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (STAN).

Strany se v memorandu zavázaly, že budou vést pozitivní a férovou volební kampaň bez vzájemného napadání na základě společně vytvořeného volebního programu za účelem zdravě fungující a prosperující Prahy 8.

Program a složení kandidátní listiny mají TOP09 a STAN tvořit v následujících týdnech, finální koaliční smlouva by měla být podepsána do konce června. Volby v Praze 8 vyhrála před čtyřmi lety koalice ODS a Svobodných, v 45členném zastupitelstvu má devět mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, dostali osm křesel.

Třetí Osmička žije má rovněž osm zastupitelů. Čtvrté ANO získalo stejný počet křesel. Do zastupitelstva se dostala také koalice TOP 09 a STAN s šesti mandáty. Uskupení Osmička sobě a Patrioti pro Prahu 8 získala po třech zastupitelích.

Koalici nakonec uzavřel blok ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8, kteří však disponují pouze 18 mandáty. Menšinovou koalici podporuje hnutí ANO.

Lídra do podzimních komunálních voleb si nedávno zvolilo místní sdružení Pirátů na Praze 8. Stal se jím současný předseda místního sdružení a marketér a stratég Martin Štěrba.

Mezi jeho hlavní priority patří čistota ulic a odpadové hospodářství, doprava pro všechny, digitalizace a otevřenost, územní rozvoj a vzdělávání a volný čas.

 


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru