dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - snih-dest
3°C
Pražská politika

Memorandum o Nákladovém nádraží Žižkov podepsáno

Včera se v prostorách funkcionalistické stavby nákladového nádraží konala tisková konference, v rámci níž bylo podepsané memorandum o vzájemné spolupráci s cílem konverze Nákladového nádraží Žižkov.

memorandum-1-nahled Ministr kultury Daniel Herman, primátor Hlavního města Prahy Tomáš Hudeček, starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová, generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz a Petr Král ze společnosti Žižkov Station Developmen, a. s. stvrdili svým podpisem společný zájem za zachování architektonicko-urbanistického významu Nákladového nádraží Žižkov, které bylo v minulém roce prohlášeno kulturní památkou. Memorandum prezentuje snahu

Všichni zúčastnění se shodli na tom, že jejich společným cílem je snaha, aby funkcionalistická průmyslová stavba sloužila do budoucna k přínosným účelům celé společnosti.

Během tiskové konference pronesl každý z účastníků krátkou řeč, kterou vysvětloval okolnosti rozhodnutí k podpisu memoranda. „Na radnici se dlouho snažíme o to, aby území nákladového nádraží byla řešena se všemi subjekty – ať jsou to investoři nebo Ministerstvo kultury a Hlavní město Praha včetně zpracovatele územního plánu, protože celková revitalizace nákladového nádraží bude velice finančně náročná. Budu moc ráda, když budeme společně dále pokračovat, protože území Nákladového nádraží Žižkov má přes 50 hektarů téměř v centru Prahy a doufám, že v budoucích letech se naše úsilí podaří naplnit a vyroste zde významná část Žižkova, respektive Prahy 3,“ vysvětlila starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová.

Vznikne nová pracovní skupina

Konkrétní kroky, které povedou ale k revitalizaci Nákladového nádraží Žižkov, signatáři memoranda zatím nepředstavili. „Před třemi lety jsme založili hnutí Tady není developero a vytkli jsme si dva cíle: prohlásit nádraží kulturní památkou a provést konverzi na kulturně-vzdělávací centrum. O tom je toto memorandum, které bylo podepsáno pěti subjekty. Na tom našem krátkém pracovním jednání jsme se dohodli na pracovní skupině, do které každý ze subjektů deleguje svého zástupce, a jejím úkolem bude dotáhnout tzv. Master managment plán, což je taková mapa, která právně a ekonomicky popíše to, jakou cestou se má ta konverze ubírat, aby dosáhla svého cíle.  Plán vám představíme v průběhu června,“ uvedl zástupce starostky Matěj Stropnický.

Národní filmový archiv se možná přestěhuje do objektu

První verzi Managment plánu, která byla zadána na podzim loňského roku, již připomínkuje vedení třetí městské části. Do připomínkování Managment plánu chce ale radnice zasvětit všechny zúčastněné strany. Jaký postup bude zvolen, bude známý v dalších měsících. Jedna z předběžných variant počítá s přesunutím Národního filmového archívu do objektu nákladového nádraží. Jak ale uvedl generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz, zatím se musí vyřešit různé administrativně-právní překážky: „Musíme řešit právní problém případného převodu. Nevíme, kdo bude vlastníkem nádraží. To budeme znát až po několika měsících. Musíme najít způsob, jak akciová společnost může za odpovídající cenu vložit tento objekt do nějaké další instituce, ať už se nazývá jakkoli. Nemáme zatím žádný posudek a budeme hledat rozumné řešení.“


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru