Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Memorandum na podporu zkvalitňování náhradní rodinné péče o děti

Rada hlavního města Prahy na pondělním jednání schválila uzavření Memoranda o spolupráci při realizaci systémového projektu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) nazvaného Standardizace procesu zabezpečení náhradní rodinné péče o děti. Smyslem záměru je prostřednictvím šesti klíčových aktivit dále vylepšovat a zefektivňovat systém péče o ohrožené děti.

„Schválením tohoto memoranda píšeme další kapitolu v péči o děti, které nemohou žít ve své biologické rodině. Věříme, že naše spolupráce s MPSV přispěje k efektivnějšímu a kvalitnějšímu zprostředkování náhradní rodinné péče. Vedle sdílení dat a zkušeností doufáme v jakési zjednodušeně řečeno „odpilotování novely“, které by ještě mohlo pomoci doladit i některé metodické postupy,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro sociální oblast Alexandra Udženija.

Připravovaný projekt ministerstva zaměřený na další vylepšení systému náhradní rodinné péče je rozdělen do šesti klíčových aktivit. Jejich hlavním cílem je podpořit jednotlivé kraje České republiky ve sjednocení procesu zprostředkování náhradní rodinné péče s ohledem na krajská specifika a v souladu s připravovanou novelou zákona o sociálně – právní ochraně dětí.

První aktivita zahrnuje vytvoření jednotné úpravy postupů odborného posuzování zájemců o náhradní rodinnou péči. Druhá aktivita se týká standardizace evidence zájemců o náhradní rodinnou péči a evidence dětí, kterým je třeba zprostředkovat náhradní rodinou péči. Cílem je v tomto případě vytvoření základní databáze zájemců o náhradní rodinnou péči a dětí, kterým je potřeba zprostředkovat náhradní rodinnou péči.

Další aktivita se věnuje párování v náhradní rodinné péči s cílem podpoření standardizace výkonu náhradní rodinné péče na krajské úrovni v oblasti párování dětí a zájemců o náhradní rodinnou péči. Stěžejní je přitom nastavit celý systém tak, aby se párování vždy uskutečnilo optikou vyhledávání vhodných zájemců o náhradní rodinnou péči pro konkrétní dítě a ne naopak.

Aktivita číslo 4 pak zdůrazňuje poskytování náhradní rodinné péče pro děti se specifickými potřebami, tedy zejména pro děti se zdravotním znevýhodněním, psychiatrickou diagnózou, děti starší 6 let, sourozenecké skupiny a děti jiného než majoritního etnika.

Předposlední aktivita zahrnuje hodnocení. Výstupem bude evaluační zpráva vybraných klíčových aktivit s cílem podpořit efektivní řízení projektu jako celku, zejména s důrazem na relevantnost pro výkon sociálně-právní ochrany dětí na úrovni krajů, obcí s rozšířenou působností i státu. V neposlední řadě šestá aktivita se týká osvětové aktivity pro posílení zájmu o výkon náhradní rodinné péče a na podporu standardizace systému náhradní rodinné péče.

Výstupem celého projektu se stane metodika Standardů posuzování zájemců o náhradní rodinnou péči, která bude tvořena ve spolupráci se zapojenými kraji. Ty se budou rovněž podílet na pilotáži nových dokumentů souvisejících s procesem zprostředkování náhradní rodinné péče. V rámci systémového projektu se uskuteční nová elektronická evidence zájemců a dětí a bude vytvořen střednědobý plán práce se zájemci o náhradní rodinnou péči se specifickými potřebami.


Autor: TZ, red

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru