Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Měli jsme vícero nabídek, vrátilo se hnutí ANO k rošádě ve vedení Prahy 14
Vedení Prahy 14 při předvánočním jednání zastupitelstva. Foto: MČ Praha 14

Měli jsme vícero nabídek, vrátilo se hnutí ANO k rošádě ve vedení Prahy 14

Praha 14 zažila perný politický půlrok. V polovině června rezignoval na post starosty Radek Vondra (TOP 09) a rozpadla se koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Piráti, která měla v 31členném zastupitelstvu většinu 21 hlasů. Vondra byl starostou třetí volební období.

Vzápětí vznikla koalice nová ve složení TOP 09, ODS a Piráti. Měla křehkou většinu jednoho hlasu a od počátku vzniku ji provázely neshody. Nakonec vydržela jen šest měsíců a před Vánoci se rozpadla. 

Ze svých funkcí odstoupili radní a místostarostové z řad TOP 09 a Pirátů. Z rady odstoupilo pět ze sedmi členů. Zastupitelé následně zvolili nové místostarosty a radní z řad nové koalice, kterou tvoří ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO. V 31členném zastupitelstvu má většinu 18 hlasů.

Nováčkem ve vedení městské části je hnutí ANO. „Dostali jsme nabídky ke spolupráci ze strany ODS i ze strany TOP 09 a Pirátů. Po pečlivé úvaze jsme se rozhodli akceptovat návrh ODS a části zastupitelů Spojených sil,“ uvedlo hnutí ANO v tiskovém prohlášení.

Jak sdělil předseda oblastní organizace ANO Praha 14 a nový radní Karel Med, zastupitelé hnutí chtěli zastavit nesoulad způsobený nefunkčním vedením městské části. TOP 09 a Piráti se podle něj snažili směřovat Prahu 14 diametrálně jinam, než jaká je představa místních zastupitelů za ANO.

„Především se ale chceme podílet na rozvoji Prahy 14, zrealizovat některé chystané projekty, zlepšit komunikaci v rámci radnice a umožnit výstavbu nových bytových domů," uvedla po předvánočním uzavření spolupráce Mária Ševčíková (ANO), nově místostarostka Prahy 14, do jejíž gesce spadá rozpočet, investice a dotace.

Spolu s ní v radě dále usedli její kolegové Tomáš Novotný, uvolněný radní pro dopravu a Karel Med, neuvolněný radní pro životní prostředí.

Městskou část i nadále vede starosta za ODS Jiří Zajac, do funkce 1. místostarostky se po půlroční pauze Zuzana Jelenová (STAN) a na radnici zůstal i místostarosta Jaromír Krátký (ODS).

„Věřím, že společně dokážeme vést Prahu 14 správným směrem, realizovat důležité projekty a hlavně dát naší městské části po bezprizorním období bezvládí potřebnou stabilitu," dodala Mária Ševčíková.

Složení nové Rady MČ Praha 14

Jiří Zajac, starosta (ODS)
PhDr. Zuzana Jelenová, 1. místostarostka (BEZPP, zvolena za STAN)
Jaromír Krátký, místostarosta (ODS)
Mgr. Mária Ševčíková, místostarostka (ANO)
Ing. Tomáš Novotný, uvolněný radní (ANO)
Martin Kouklík, uvolněný radní (KDU-ČSL)
Ing. Jan Liška, neuvolněný radní (STAN)
Ing. Karel Med, neuvolněný radní (ANO)
Ing. Adam Palát, neuvolněný radní (BEZPP, zastupitelský klub ODS)


Autor: Jan Puci

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

Včera v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru