Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Měli jsme vícero nabídek, vrátilo se hnutí ANO k rošádě ve vedení Prahy 14
Vedení Prahy 14 při předvánočním jednání zastupitelstva. Foto: MČ Praha 14

Měli jsme vícero nabídek, vrátilo se hnutí ANO k rošádě ve vedení Prahy 14

Praha 14 zažila perný politický půlrok. V polovině června rezignoval na post starosty Radek Vondra (TOP 09) a rozpadla se koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Piráti, která měla v 31členném zastupitelstvu většinu 21 hlasů. Vondra byl starostou třetí volební období.

Vzápětí vznikla koalice nová ve složení TOP 09, ODS a Piráti. Měla křehkou většinu jednoho hlasu a od počátku vzniku ji provázely neshody. Nakonec vydržela jen šest měsíců a před Vánoci se rozpadla. 

Ze svých funkcí odstoupili radní a místostarostové z řad TOP 09 a Pirátů. Z rady odstoupilo pět ze sedmi členů. Zastupitelé následně zvolili nové místostarosty a radní z řad nové koalice, kterou tvoří ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO. V 31členném zastupitelstvu má většinu 18 hlasů.

Nováčkem ve vedení městské části je hnutí ANO. „Dostali jsme nabídky ke spolupráci ze strany ODS i ze strany TOP 09 a Pirátů. Po pečlivé úvaze jsme se rozhodli akceptovat návrh ODS a části zastupitelů Spojených sil,“ uvedlo hnutí ANO v tiskovém prohlášení.

Jak sdělil předseda oblastní organizace ANO Praha 14 a nový radní Karel Med, zastupitelé hnutí chtěli zastavit nesoulad způsobený nefunkčním vedením městské části. TOP 09 a Piráti se podle něj snažili směřovat Prahu 14 diametrálně jinam, než jaká je představa místních zastupitelů za ANO.

„Především se ale chceme podílet na rozvoji Prahy 14, zrealizovat některé chystané projekty, zlepšit komunikaci v rámci radnice a umožnit výstavbu nových bytových domů," uvedla po předvánočním uzavření spolupráce Mária Ševčíková (ANO), nově místostarostka Prahy 14, do jejíž gesce spadá rozpočet, investice a dotace.

Spolu s ní v radě dále usedli její kolegové Tomáš Novotný, uvolněný radní pro dopravu a Karel Med, neuvolněný radní pro životní prostředí.

Městskou část i nadále vede starosta za ODS Jiří Zajac, do funkce 1. místostarostky se po půlroční pauze Zuzana Jelenová (STAN) a na radnici zůstal i místostarosta Jaromír Krátký (ODS).

„Věřím, že společně dokážeme vést Prahu 14 správným směrem, realizovat důležité projekty a hlavně dát naší městské části po bezprizorním období bezvládí potřebnou stabilitu," dodala Mária Ševčíková.

Složení nové Rady MČ Praha 14

Jiří Zajac, starosta (ODS)
PhDr. Zuzana Jelenová, 1. místostarostka (BEZPP, zvolena za STAN)
Jaromír Krátký, místostarosta (ODS)
Mgr. Mária Ševčíková, místostarostka (ANO)
Ing. Tomáš Novotný, uvolněný radní (ANO)
Martin Kouklík, uvolněný radní (KDU-ČSL)
Ing. Jan Liška, neuvolněný radní (STAN)
Ing. Karel Med, neuvolněný radní (ANO)
Ing. Adam Palát, neuvolněný radní (BEZPP, zastupitelský klub ODS)


Autor: Jan Puci

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

12. ledna 2022 ve 21:36

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Praha 1 připravuje rozpočet, radní ho projednali se zastupiteli

10. ledna 2022 v 19:33

Jedna miliarda a 26 milionů korun – tak taková je výše navrhovaného rozpočtu první městské části pro letošní rok. Radní ho připravili jako vyrovnaný a dnes ho projednali se zájemci z řad zastupitelů, které pozvali do Galerie 1. Informoval o tom mluvčí Prahy...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru