Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Měli byste vědět: Suchánek z institutu výživy a další odborníci o moderním přístupu k půstu
Tradicí během půstu bývalo, že se maso jedlo jen v neděli. Nekdo se ho na šest týdnů zbaví úplně. Foto: archiv

Měli byste vědět: Suchánek z institutu výživy a další odborníci o moderním přístupu k půstu

Ode dneška, Popeleční středy, až do Velikonoc nastává období půstu, kdy bychom více než na jídlo měli myslet na duchovní věci. Jak přizpůsobit půst moderní době a co bychom o něm měli vědět?

Po masopustním veselí v únoru vždy začínalo čtyřicet dní střídmého jídla. Maso se jedlo jen v neděli, přes týden brambory, zelenina, luštěniny. Tento církevní diktát měl něco do sebe. Lidé se před jarem očistili a cítili se dobře. V jejich stopách bychom mohli pokračovat, i když umírněně. Například jíst maso jen tři dny v týdnu…

Když nebudeme jíst maso

Podle Pavla Suchánka z Institutu dietologie a výživy v Praze při zmenšené spotřebě masa odlehčíme játrům, ledvinám, může se nám zlepšit krevní tlak, hladina cholesterolu v krvi a například oddálíme nástup dny. Moderní půst je vlastně omezení příjmu energie ve prospěch příjmu vitamínů, minerálních látek a vlákniny. V prvních dnech bychom měli konzumovat jen zeleninové a ovocné šťávy, pak cereálie, bílé rybí maso a podobně. Neměli bychom si plést půsty s hladovkou, která může nastartovat nárůst hmotnosti.

Komu půst neprospěje

Ačkoliv je v zásadě zdravé držet jednou ročně masový půst, není vhodný pro nemocné cukrovkou, děti, těhotné ženy nebo lidi s kolísajícím krevním tlakem. Jejich zdravotní stav by se bez přísunu bílkovin mohl zhoršit. Také tuky, které živočišná strava obsahuje, potřebujeme k životu. Rozpouští se v nich například vitamíny. Proto je dobré aspoň jednou týdně maso konzumovat – nejlépe libové drůbeží.

Pijme ještě více

Tím, že při půstu jíme méně, ztrácíme více tekutin. Proto je dobré pít více než běžně. Dehydratace zvyšuje riziko chyb, nepřesností, nebo zranění. Pitný režim je v období půstu možná ještě důležitější než při běžném režimu. Jestli normálně vypijete 1,5–2 litry tekutin, tak v období očisty by to mělo být cca 2,5 litru tekutin. Pro očistu organizmu je výborný například čaj z ostropestřce mariánského, který působí léčivě především na naše těžce zkoušená játra.

Žádné cukry a sladkosti

Podle známého doktora Josefa Jonáše je největším jedem v naší stravě právě cukr. Spolu s masem bychom měli tedy při půstu vyloučit z jídelníčku i sladkosti. Pokud sportujeme nebo máme větší tělesnou zátěž, stačí si před výkonem dát čaj s medem, který dodá svalům rychlý zdroj energie. Nejhorší, co svému tělu můžeme dopřát, je kombinace cukrů a tuků, například takový máslový dortík…

Syrové až v létě

Zelenina při půstu by měla být pokud možno v dušeném stavu. Syrová ochlazuje organizmus a to právě v této předjarní době nepotřebujeme. Výborné jsou proto nezahuštěné zeleninové polévky. Dušená mrkev nepatří sice mezi nejpopulárnější potraviny, ale když ji ochutíme kořením, jako je například kari, určitě nás zahřeje. Výborné a plné vitamínů je kysané zelí, dušené může být přílohou třeba k bramboráčkům.

Jak půst rozložit

Je jen na nás, jak si s předvelikonočním půstem poradíme. Někdo se bude postit jen v pondělí, jiný si na to vyčlení každý týden tři dny. Někdo bude pít jen zeleninové šťávy, jiný bude jíst normálně, ale bez masa. Důležité je to, že se pokusíme něco udělat pro očistu svého těla. Díky ní se nám uvolní i hlouběji uložená ložiska toxinů a uleví se imunitnímu systému. V neposlední řadě možná ztratíme trochu podkožního tuku.

Léčitelé doporučují

Také bylinkáři a přírodní léčitelé půsty doporučují. Například legendární Josef Prouza z Úpice radil pravidelně se postit každé pondělí, kdy je třeba ulevit tělu po hojnosti víkendového jídla. Řiďme se tedy lidovou moudrostí a zkusme se alespoň víc jak měsíc krotit v jídle. Snad se najdou i některé restaurace, které obohatí svůj bezmasý jídelníček se smaženým sýrem o další jídla.

Čtěte také:

Pražská numeroložka: Startující období změn posílí zajímavá kombinace. Co vás může ovlivnit?

Jonáš, Hildegarda, Váňa, Havelka, Kuchař. Jak léčí a léčili chřipku známí bylinkáři? 


Autor: Zuzana Pšenicová

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru