dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Restart, nevěra: Slasti a nástrahy jara pohledem psychologů
Na jaře se podle psychologa Rataje objevuje hodně párů s odhalenou nevěrou. Ilustrační foto: freeimages

Restart, nevěra: Slasti a nástrahy jara pohledem psychologů

Ožití, rozkvět, odhalení, přibývání tepla a světla. Jaro! Podle psychologů je stávající roční období plné nově nastupující energie, blahodárně působí na lidskou psychiku. Lidé mají více motivace řešit neuspokojivé vztahové situace. Za každým rohem ale číhají i nástrahy: příroda řádí a může třeba odhalit nevěru.

Ačkoli si s námi počasí občas pohrává, jakoby byl stále apríl – občas prší, občas vysvitne slunko, jaro je v plném proudu a už za měsíc se chystá předat žezlo létu. Venku to voní, kvete, je slyšet zpěv ptáků. Je tomu opravdu tak, že na jaře lidi ožívají a je jim lépe?

„Ožití, rozkvět, odhalení, energetizace či očista a mnoho dalších slov k jaru určitě patří jak energeticky, tak mentálně, fyzicky či duševně. Jaro je plné nově nastupující energie, dny se prodlužují, je více světla a začíná být teplo. To a mnoho dalších přírodních zákonitostí má vliv  na psychiku člověka,“ uvedl pro Pražský patriot psycholog Pavel Rataj. 

Odhalená nevěra – příroda dělá své

Mnoho lidí si podle jeho slov může začít plnit své venkovní předsevzetí, ať jde o práci na zahradě, rekreační či sportovní pohyb na čerstvém vzduchu nebo jiné způsoby seberealizace. „To vše rozhýbává zpomalená těla i psychiku,“ podotkl.

Veskrze pozitivně vnímá vliv jara na člověka také psycholog Dušan Gregor? „S postupujícím jarem přibývá světla a tepla, které blahodárně působí na lidskou psychiku. Lidé se stávají aktivnějšími. Jezdí více na výlety, na chaty, zahrádkaří. Aktivní odpočinek jim pomáhá lépe se vyrovnávat s jejich duševními problémy,“ uvedl pro náš portál.

S jakými problémy se lidé na jaře nejčastěji potýkají? Rataj by si to podle svých slov nedovolil paušalizovat. „Jako specialista na partnerské vztahy zaznamenávám tři výrazné okruhy témat: za prvé se objevuje hodně párů s odhalenou nevěrou – je vidět, že příroda a odhalování těl dělá své,“ řekl.

Zvětšuje se touha po blízkosti

Za druhé je to podle něj touha řešit problém v seznamování a v hledání trvalého partnera – „jaro je období, kdy láska kvete proudem, a tím se zvětšuje i touha po blízkosti“.

 „Za třetí se objevuje více párů, kteří mají sílu řešit partnerské krize, je čas venkovních partnerských návštěv, grilovaček, rodinných party a také je to období, kdy se partneři s dětmi začínají domlouvat na dovolené – to vše motivuje, více než kdy předtím, k pokusu a  řešení neuspokojivé vztahové situace,“ dodal Rataj. 

Měli bychom si dávat pozor na přepjetí

A jaké nástrahy na jaře na člověka číhají? „Obecně se dá říci, že bychom si měli dávat pozor na přepjetí. Je mnoho jedinců, kteří ze zimního spánku doslova „napálí“ svou nashromážděnou energii plnou parou vpřed. Ta se pak buď velmi rychle vyčerpá a dochází k výkyvu nálad a jarní únavě, nebo ke zvýšenému stresu či k častým onemocněním,“ řekl Rataj.

Imunitní systém není podle jeho slov po zimě většinou připraven na tak náhlý nárůst zátěže. „Ve vztazích bychom měli využít příjemných dní k vycházkám do přírody, společným chvilkám v přírodě, kavárně, na terase, ke společnému pohybu, tzn. vnést do vztahu trochu rozptýlení, pohybové a komunikační blízkosti a vzrušení,“ doplnil. Takže hurá do víru jara!


Autor: Anna Skálová

Saunia připravila vánoční akci, hodinovou masáž zdarma

Včera ve 12:47

Saunový svět Saunia připravil vánoční akci 2+1 zdarma na masáže v Saunii. Co to znamená? Pokud si pořídíte 2 poukazy na masáž v délce 60 minut, dostanete třetí poukaz na masáž v hodnotě 400 korun zdarma.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru