dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Pražské krimi

Měla pocit zpackaného života, vlastním rodičům proto udělala ze života peklo

Za poslední dva roky je v České republice nejvíce případů domácího násilí, které skončily vykázáním z bytu, odhaleno v hlavním městě Praze. V roce 2014 to bylo 213 případů, v loňském roce pak 195.

Téměř dvojnásobný nárůst kontaktů zaznamenalo oproti předcházejícím letům Intervenční centrum Praha v roce 2014 (4558 kontaktů), přičemž tento trend pokračoval i v minulém roce (4183 kontaktů).

„Podařilo se nám za dobu své činnosti si u ohrožených osob získat potřebnou důvěru a to jak přístupem, tak poskytovanou pomocí při řešení jednotlivých případů,“ sdělila vedoucí centra Barbora Holušová.

Stále častěji se také objevují případy násilí dětí na svých rodičích, jako tomu bylo u manželského páru v seniorském věku. Jejich zletilé dceři se totiž nedařilo v životě, jak si představovala. I proto začala mít problémy s alkoholem. I když už měla svou rodinu, její manželství nevydrželo a skončilo rozvodem.  Dcera se proto přestěhovala zpět ke svým rodičům, u kterých si nahlásila i trvalý pobyt.

„Po jejím návratu se však začala k rodičům chovat násilně a hrubě, vyhrožovala jim zabitím, říkala jim, že nejsou její rodiče, házela po nich různými předměty a rozbíjela jejich věci. Manželé se zpočátku na policii neobraceli, neboť se za celou záležitost styděli. Avšak když dcera matku úmyslně pořezala střepem z rozbitých dveří, klienti se situaci rozhodli řešit. Zavolali policii a celá záležitost byla postoupena na přestupkovou komisi na příslušný městský úřad. Ta dceru uznala vinnou a za přestupek proti občanskému soužití musela zaplatit peněžitou pokutu,“ popsala případ Holušová.

Dcera se sice na pár týdnů uklidnila, bohužel po tomto čase opět požila větší množství alkoholu, který u ní probudil agresivní sklony. Při dalším útoku na své rodiče začala rozbíjet židle. „Manželé se znovu obrátili na policii, a ta využila institutu vykázání, to znamená, že dceři policie zakázala na 10 dní vstupovat do bytu a přibližovat se k oběma rodičům. Dceři zakázala také jakýkoliv kontakt s nimi i na ulici,“ pokračovala Holušová.

„Klientům jsme pomohli sepsat návrh k soudu na prodloužení vykázání dcery o měsíc. Soud návrhu na předběžné opatření vyhověl,“ uvedla Holušová s tím, že dcera rozhodnutí soudu nerespektovala a stále se snažila rodiče kontaktovat. Manželé se proto rozhodli předběžné opatření ještě prodloužit na maximální možnou dobu 6 měsíců.

„I v tomto případě jsme pomohli klientům sepsat návrh k soudu a seniory jsme připravili na jednání soudu. Vysvětlili jsme jim přibližně, na co se jich soudce bude ptát. Upozornili jsme je na to, že při jednání bude i dcera, která se k jejich návrhu nejspíš vyjádří a přinese protiargumenty. Manželé požádali sociálního pracovníka o doprovod k soudu. Jeho přítomnost u soudu je pro klienty důležitá jako psychická podpora. Soud nakonec jejich návrhu vyhověl,“ líčila Holušová.

Současně byla podána k soudu žaloba na vyklizení bytu. Soud vzhledem k celé situaci i v tomto případě manželům vyhověl. Dceři uložil, aby byt opustila. „Když rozsudek nabyl právní moci, klienti zašli na úřad, který následně zrušil dceři v bytě trvalý pobyt. Klienti se nám brzy poté ozvali a uvedli, že dcera v současné době nastoupila na protialkoholní léčbu. Mají z posunu celé záležitosti radost,“ uzavřela vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru