dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Mějte za oknem konopí, každá legální kytka uspíší léčbu pacientů, tvrdí majitel konopných lékáren
Podnikatel a popularizátor léčebného konopí Jiří Stabla. Foto: archiv

Mějte za oknem konopí, každá legální kytka uspíší léčbu pacientů, tvrdí majitel konopných lékáren

Ani po téměř roce od legalizace v lékárnách silné produkty z léčivého konopí lidé nenajdou. Pro Pražský patriot to uvedl majitel Carun Pharmacy Jiří Stabla. Podle jeho slov se uvažuje o výdeji na základě elektronického předpisu s modrým pruhem. Dosud ale není vyřešena legislativa. Jaký je tedy současný stav?

Jiří Stabla (30 let)

Majitel Carun Pharmacy, zakladatel značky konopných výrobků Carun i konopných lékáren Konopnyshop.cz

Podnikatel a popularizátor léčebného konopí. Vystudoval obor kuchař-číšník, poté pracoval pro společnost VlP, která stála i u zrodu kosmetické značky Carun.

Společnost Carun Pharmacy je výhradně českou společností, založil ji v roce 2012. Masti a další výrobky z léčivého konopí produkuje za přísných podmínek.

Nyní provozuje deset konopných lékáren. Bojuje za to, aby se konopí stalo celospolečensky uznávanou plodinou.

Pro server Pražský patriot jste uvedl, že navzdory procesu legalizace konopí alespoň k lékařským účelům u nás stále platí, že lze pěstovat pouze takzvanou odrůdu technického konopí, respektive konopí setého do výše THC 0,3 procenta, na ploše menší než 100 m2. Pokud je výměra větší, je nutné třikrát za rok odeslat ohlášení na celní úřad. Co si o tom myslíte?
Nesouhlasím s tím. Navíc v ostatních případech, jako je třeba pěstování odrůdy konopí indického s vysokým podílem THC, je činnost stále nesmyslně nezákonná. Proto jsem i prostřednictvím vašeho serveru vyzval všechny občany, kteří konopí potřebují jako nutnou zdravotní pomoc, aby si každý dal za okno byť jednu rostlinu konopí. Každá legální kytka konopí může uspíšit schválení, a tím i léčbu pro tisíce pacientů, kterým konopí skutečně pomáhá. Potřebují k tomu jen doklad o legálním zakoupení technického semene. Ať to všichni lidé vidí.

Co podle vás takové omezení způsobuje?
Lidé si doma pokoutně jako nějací zločinci pěstují vysokoprocentní odrůdy konopí indického, které jim prokazatelně pomáhají k výrobě mastí a tinktur. To je ale podle české legislativy nezákonné.

Jak se vlastně liší konopí, které je prodáváno a vyrábí se z něj mastičky, a to, které si může koupit člověk v lékárnách – poté, co legislativním procesem prošla novela zákona o léčivech?
Především ani po téměř roce od legalizace v lékárnách silné produkty z léčivého konopí lidé nenajdou. Uvažuje se o výdeji na základě elektronického předpisu s modrým pruhem. V praxi to ale stále není, protože není vyřešena legislativa. Ani lékárníci a doktoři o konopí nevědí téměř nic a ani my netušíme, kdy se konopí na pultech lékáren skutečně objeví.

To mnoho lidí netuší, když norma je dávno účinná…
Jistě. Lékárníci a doktoři nejsou připraveni na výdej léčiva na základě e-receptu, aby mohl Státní úřad pro kontrolu léčiv sledovat vydané množství. Nejsou připraveni ani na uskladnění a hlídání konopí v lékárnách. Doktoři se k tomu navíc nestaví čelem, raději předepisují klasické medikamenty. Neznají dávkování ani způsob užívání. Problém je i to, že konopí nehradí pojišťovny. Léčba je tak drahá.

Česko si bere příklad z Izraele

carun-012-nahled Jak už jste pro náš server uvedl, v obchodech, e-shopech či lékárnách lze dnes legálně dostat konopné masti a výrobky z takzvaného technického konopí, což je odrůda konopí setého s obsahem psychotropní látky THC pod 0,3 procent. K tomu tedy není potřeba žádný předpis?
Ano, je to konopí bez psychotropních účinků, zato s vysokým podílem dalších léčivých látek ze skupiny takzvaných cannabinoidů, jako je cannabidiol (CBD). Je však potřeba zkoumat, které výrobky obsahují přímo extrakt z nadzemní části rostliny, jen tak totiž budou správně fungovat, nikoli jen na bázi oleje z konopných semínek.

Legislativní úpravu, jejíž cílem bylo legalizovat za určitých okolností léčivé konopí pro zdravotní účely, tedy považujte za nedostatečnou?
Novela zákona umožňuje léčbu dovezeným konopím od loňského dubna, pacienti na ně ale čekají marně téměř rok. Je důležité, aby se zajistili pacienti, kteří budou konopí vyžadovat. Další problémy jsou s dovozem a zajištěním, aby léčivá sušina z konopí vydržela, a je třeba vyřešit manipulaci s ní. Trvanlivost je v řádu dní. My osobně máme již investory, kteří chtějí, abychom do Česka konopí dováželi. Brzy se staneme žadatelem o dovozní licenci konopí. Čekali jsme jen na shromáždění finančního obnosu, který je více než sto milionů korun. Jednáme s Izraelem.

V Izraeli je dobrá praxe?
Při užívání léčebného konopí si Česko bere příklad právě z Izraele. Mám informace, že i ministr zdravotnictví se byl v Izraeli podívat na to, jak tam léčba konopím probíhá. Je tedy jasné, že se o tuto problematiku blíže zajímá. Česko se ale vymlouvá na nedostatek pacientů, na systém, na lékaře. Poptávka ale bezesporu je, obracejí se na nás tisíce lidí.

Cena konopí až o dvě třetiny nižší

konopnyshop-ostrava-lekarna-2-ilustracni-nahled V čem dalším vidíte problém?
Ve vyhláškách o léčbě konopí staví státní úředníci stále řadu překážek, a tím potřebnou pomoc oddalují. Navrhují třeba, aby se omezila jen na malou skupinu pacientů a dávku do 30 gramů měsíčně pro jednoho. Přípravky nemají být dostupné pro děti. Konopí má být pouze na elektronický recept a na jeden recept lékař bude moci napsat jen množství na jednoměsíční léčbu. Nad prodejem bude přísná kontrola.

Co dál?
Chtějí přesně vymezit, v jakém stadiu nemoci lze lék užívat. Povolených 30 gramů marihuany přitom nebude řadě pacientů stačit a cena až 300 korun za gram pro ně bude nesmírně vysoká. Pacient zaplatí kolem 9000 korun a ani to nebude stačit. Dostupnost léčby bude záviset i na tom, zda-li ji uznají lékaři. Ti ale bohužel příliš o konopí nevědí. Raději sáhnou po běžných farmaceutikách.

Jaké by bylo podle vás řešení?
Kdyby se licencované konopí vyrábělo u nás, mohla by být cena až o dvě třetiny nižší. Zatím máme jen informaci, že Státní ústav pro kontrolu léčiv začíná chystat výběrové řízení pro udělení licence dodavatele, jež by chtěli konopí pro léčebné účely pěstovat v tuzemsku. Kdy a za jakých podmínek se tak stane, je pro nás zatím velká neznámá. Objevily se informace, že hodnota zakázky je 4,2 milionu korun. Mělo by to být na jeden rok. Zatím to ale nemáme podložené.

Aha…
A prý bude moci konopí pěstovat jen ten, kdo získá od státu licenci, jež uděluje Státní ústav pro kontrolu léčiv na základě dvoukolového výběrového řízení. V prvním kole rozhodnou kvalifikační předpoklady, ve druhém cena, za kterou by podnikatel mohl konopí státu dodat. Pokud by překročila cenu sušených částí rostlin z dovozu, stát licenci neudělí. Licenci může podnikatel získat nejvýše na dobu pěti let.

Jaký je zájem firem?
Mám informaci, že povolení k zacházení s konopím pro léčebné využití získala nedávno už třetí česká firma. Ze tří firem, které nyní mají povolení, má povolení k dovozu zlínský Elkoplast. Prý již zažádal o první várku z Holandska. Maximálně může dovézt tři kilogramy sušených částí rostlin. Zatím ale žádné nedovezl.

Konopí není marihuana

jiri-stabla-carun-pharmacy-2-nahled Jaký je vlastně rozdíl mezi konopím a marihuanou? Lidem se to často plete…
Konopí je jednoletá bylina, která má širokou škálu využití již tisíce let. Marihuana je označení pro samičí květy konopí s vysokým obsahem THC, což je pouze jeden ze stovek cannabinoidů obsažený v rozdílném množství v jednotlivých odrůdách konopí, kterých je několik tisíc.

K čemu je vlastně konopí dobré?
Konopí by mohlo být využito pro léčbu pacientů s některými druhy rakoviny, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou či AIDS. Stále tu jsou však překážky. Do Česka může být celkově dovezeno poptávané množství, ale dodávka nesmí překročit limit daný OSN pro Českou republiku, což je 36,62 kilogramu. Rád bych přitom zdůraznil, že v současné době není zjištěno lepší přírodní analgetikum, než je konopí, které nezasahuje negativně lidské orgány, nepodepisuje se na ledvinách, jako léky farmaceutického průmyslu. Lidé a hlavně lékaři by se měli zajímat o endogenní kanabinoidní systém. Pak by o působení konopí na lidský organismus věděli vše.


Autor: Anna Skálová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru