dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Medobraní na střeše obchoďáku: Ochutnejte pražský med, včelaříci stočí šedesát litrů
Medobraní na střeše chodovského obchodního centra. Foto: archiv

Medobraní na střeše obchoďáku: Ochutnejte pražský med, včelaříci stočí šedesát litrů

Od chvíle, kdy Centrum Chodov na svou střechu instalovalo tři plně funkční včelí úly, uplynuly již více než dva roky. Zařadilo se tak mezi několik obchodních center v předních světových metropolích, která se do podobných projektů zapojila. I letos se první pražské střešní stanoviště kroužku Vyšehradští včelaříci otevírá veřejnosti v rámci oblíbeného Medobraní, které se uskuteční v pondělí 30. června. Zájemci budou moci sledovat včelaře při práci i ochutnat čerstvý med.

Zhruba 200 000 včel obývá tři úly umístěné na střeše Centra Chodov od roku 2012. Již čtvrté Medobraní potvrzuje, že i v prostředí rušného velkoměsta se může včelařství skvěle dařit.

Seznámit se s chodovskými včelkami, sledovat včelaře při práci a přesvědčit se o kvalitě pražského medu mohou zájemci 30. června od 14 hodin, kdy proběhne první vytáčení sladké pochoutky z pláství. Druhé je naplánováno na 16. hodinu a návštěvníky vedle atraktivních ochutnávek čeká například zajímavé povídání učitele včelařství na téma „med a ostatní včelí produkty“. Nejmenší se mohou těšit i na zábavné aktivity spojené s včelami a včelařením.

„Včely na střeše našeho centra zcela zdomácněly a daří se jim skvěle. V poslední době získává městské včelaření v Praze na stále větší popularitě,“ uvedla Marcela Hrdličková, ředitelka Centra Chodov.

O včelky na střeše se od počátku starají mladí včelaři z kroužku Vyšehradští včelaříci. Vůbec první pražský včelařský kroužek s klubovnou na zahradě Jedličkova ústavu byl založen roku 2008 humanitárním sdružením PROTEBE a vedle chodovských úlů pečuje i o včelstva na stanovišti v trojské Botanické zahradě.

„Medobraní se pro náš kroužek stává krásnou tradicí, která si každoročně získává své nadšené publikum,“ říká Jiří Cafourek, vedoucí kroužku Vyšehradští včelaříci.

„Podmínky v okolí chodovského centra včelám perfektně vyhovují a vždy v období června jsou jejich plástve plné květového medu špičkové kvality. Tentokrát ho máme v plánu stočit minimálně 60 litrů,“ uvedl Jiří Cafourek, vedoucí kroužku Vyšehradští včelaříci.


Další články
Nahoru