Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Měděný sokol se vrátí do Nuslí, nyní je k vidění v Emauzích
Sochu sokola, která bude zdobit střechu T. J. Sokol Nusle, můžete vidět v Emauzích v Praze 2. Foto: Praha 4

Měděný sokol se vrátí do Nuslí, nyní je k vidění v Emauzích

Unikátní možnost vidět sochu sokola, která bude v budoucnosti zdobit střechu T. J. Sokol Nusle v ulici Na květnici, mají do konce dubna zájemci v opatství Emauzy. Dílo vytvořili kovotepec Karel Holub a jeho syn Petr, který je sochařem. Sochu je možno vidět v expozici Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích v Praze 2 ve všední dny od 11 do 19 hodin.

Majestátní tepanou sochu sokola se podařilo kovotepci Karlu Holubovi ve spolupráci s jeho synem Petrem vytvořit na základě dochovaných fragmentů původní sochy, která byla znakem sokolovny otevřené v roce 1925. Ta byla nacisty ze sokolovny odstraněna v roce 1941, protože znamenala symbol zakázaného spolku Sokol.

Holubovi na soše s rozpětím křídel 2,5 metru a výškou 130 cm pracovali asi půl roku. Od původní myšlenky po vernisáž a představení finální podoby sokola uplynuly 4 roky a 4 měsíce.

O další dva roky později, v roce 2025, by se měla socha sokola vrátit na nuselskou sokolovnu. Tehdy si bude nuselský sokol připomínat 100 let od otevření jejich sokolovny. Vynesení sochy je plánováno jako zlatý hřeb oslav.

Na sokola je možno přispět na transparentní účet. Kovotepecká práce je finančně nákladná, proto nuselští sokolové před časem založili transparentní účet, na který je možno přispět libovolnou částkou. Peníze jsou určeny na práci na soše a případně i na rekonstrukci části střechy, kam bude sokol umístěn.

Transparentní účet u Fio Banky má číslo 2701519058/2010.


Autor: Alo

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

27. února 2024 ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

27. února 2024 v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

27. února 2024 v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

27. února 2024 v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Další články
Nahoru