Dnes Středa - skorojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Měděný sokol se vrátí do Nuslí, nyní je k vidění v Emauzích
Sochu sokola, která bude zdobit střechu T. J. Sokol Nusle, můžete vidět v Emauzích v Praze 2. Foto: Praha 4

Měděný sokol se vrátí do Nuslí, nyní je k vidění v Emauzích

Unikátní možnost vidět sochu sokola, která bude v budoucnosti zdobit střechu T. J. Sokol Nusle v ulici Na květnici, mají do konce dubna zájemci v opatství Emauzy. Dílo vytvořili kovotepec Karel Holub a jeho syn Petr, který je sochařem. Sochu je možno vidět v expozici Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích v Praze 2 ve všední dny od 11 do 19 hodin.

Majestátní tepanou sochu sokola se podařilo kovotepci Karlu Holubovi ve spolupráci s jeho synem Petrem vytvořit na základě dochovaných fragmentů původní sochy, která byla znakem sokolovny otevřené v roce 1925. Ta byla nacisty ze sokolovny odstraněna v roce 1941, protože znamenala symbol zakázaného spolku Sokol.

Holubovi na soše s rozpětím křídel 2,5 metru a výškou 130 cm pracovali asi půl roku. Od původní myšlenky po vernisáž a představení finální podoby sokola uplynuly 4 roky a 4 měsíce.

O další dva roky později, v roce 2025, by se měla socha sokola vrátit na nuselskou sokolovnu. Tehdy si bude nuselský sokol připomínat 100 let od otevření jejich sokolovny. Vynesení sochy je plánováno jako zlatý hřeb oslav.

Na sokola je možno přispět na transparentní účet. Kovotepecká práce je finančně nákladná, proto nuselští sokolové před časem založili transparentní účet, na který je možno přispět libovolnou částkou. Peníze jsou určeny na práci na soše a případně i na rekonstrukci části střechy, kam bude sokol umístěn.

Transparentní účet u Fio Banky má číslo 2701519058/2010.


Autor: Alo

Sportujte s Desítkou. Den jógy v Malešickém parku

Dnes v 17:40

V sobotu 10. června se bude v Malešickém parku cvičit jóga. Den jógy začne ve 14 hodin, potrvá do 18 hodin.

PVK: Nová desková hra ukáže výrobu, distribuci a úpravu pitné vody

Dnes ve 12:48

Pražské vodovody a kanalizace v rámci inovačního maratonu Nakopni Prahu 2023 vyhlásily extra výzvu: Zdravá a čistá voda pro Prahu.

Deset kapitol z historie Viktorie Žižkov ukáže výstava

Dnes v 11:30

Deset výstavních ploch, deset kapitol z historie Viktorie Žižkov nabízí výstava „Cesta do hlubin fotbalový duše“, na náměstí Radost v Praze 3.

Včely zblízka poznáte v botanické zahradě v Troji

Dnes v 10:52

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje panelovou výstavu, která návštěvníkům ukáže včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, představí pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto...

Praha 6: Bavíme se o Šáreckém údolí

Dnes v 05:18

Praha 6 pokračuje v setkání zástupců radnice s obyvateli. Polslední květnový den to bude Šárecké údolí a následovat bude červnové setkání ve Střešovicích.

Praha 6: Červen v Letním kině

Včera ve 13:13

Letní kino neKONEČNÁ Vypich začíná ve čtvrtek promítat.  V červnové nabídce najdete šest fimů, začíná se ve 21 hodin.

První červnový den nepoteče voda v Nuslích

Včera v 08:38

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na 1. června. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražský profesionální hasičský sbor slaví. Na náplavce najdete výstavu

29. května 2023 ve 14:20

Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která bude slavnostně zahájena 31. května v 17...

Den zdraví před radnicí

29. května 2023 ve 13:20

Praha 13 zve ve středu 14. června na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Další články
Nahoru