Dnes Sobota - polojasno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Medek Kopaninský v Galerii Smečky baví a provokuje výstavou, která je průřezem jeho tvorby
8 pro
29 led
Výstavy
Stylizace virtuálního sexu aneb Váhání nad zlatou dírou. Foto(4x): Jan Puci

Medek Kopaninský v Galerii Smečky baví a provokuje výstavou, která je průřezem jeho tvorby

8. 12. 2021 - 29. 1. 2022
Malíř, kolážista, restaurátor a spisovatel Ivo Medek Kopaninský vystavuje v Galerii Smečky průřez svou tvorbou. Jeho koláže, malby, kresby, asambláže, plastiky a další díla lze vidět do 29. ledna, kdy expozice Nejen nůžkami… končí. Pětaosmdesátiletý autor zve i na komentované prohlídky, které se uskuteční ještě dvě.  

Medek Kopaninský, který je nepřehlédnutelnou postavou české výtvarné scény od 60. let minulého století do současnosti, má ve své výtvarné činnosti široký záběr. A právě výstava v Galerii Smečky je průřezem jeho tvorby.

medek-kopaninsky-4

Ivo Medek Kopaninský před obrazem Můj ciferník. V pozadí je kovová plastika s názvem Hlava, na kterou si nutno došlápnout. 

„Výstavu jsem udělal ke svým pětaosmdesátinám jako odpor vůči nálepce pouhý kolážista. Jsou tu i dřevořezby, asambláže, kovové plastiky, stamp art, papel picado a další techniky, kterými se zabývám. Je to průřez mou tvorbou, ale ve zredukované formě,“ sdělil serveru Pražský patriot autor.

medek-kopaninsky-2

Korsující korsický model, smíšená technika, 2001

Ve všech svých technikách uplatňuje značnou dávku černého humoru, sarkasmu a ironie, mnohdy reagující na historické a politické události i osobnosti a na současné situace. 

Proto lze doporučit komentovanou prohlídku výstavy s jejím autorem, kdy jednotlivá díla vtipně popisuje, díky čemuž si návštěvník uvědomí řadu souvislostí. Jedna prohlídka s Kopaninským se uskuteční ve čtvrtek 20. ledna v 15 hodin, druhá ve stejný čas v sobotu 29. ledna, tedy v poslední den výstavy.

medek-kopaninsky-3

Švýcarský totem (výřez), koláž, podmalba, 2002

Expozici lze navštívit samozřejmě i samostatně od úterý do neděle, vždy od 10 do 18 hodin.

Kde: Galerie Smečky, Ve Smečkách 24, Praha 1

Kdy: do 29. ledna

Děti, studenti, senioři od 65 let a ZTP mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské, ostatní zaplatí 50 korun.


Autor: Jan Puci

Praha 6: Výstava v Písecké bráně

19. května 2022 v 16:03

V Písecké bráně v Praze 6 můžete najít výstavu snímků ukrajinských fotografů, které vytvořili před vpádem ruské okupační armády.

Čestmír Suška: Věci venku

19. května 2022 ve 12:06

Výstavu Čestmíra Sušky s názvem Věci venku najdete od 27. května do 30. června přímo ve Studiu Bubec. Na výstavě budou k vidění studie a nerealizované projekty, které dosud nebyly veřejnosti přístupné. Vernisáž proběhne 26. května od 18 hodin v prostorách studia...

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

18. května 2022 v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

17. května 2022 v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Mikrosvět radosti Jany Beranové

10. května 2022 v 11:03

Praha 5 zve do galerie D na výstavu Jany Beranové Mikrosvět radosti. Výstava se koná od 16. května do 13. června.

Válka očima současných ukrajinských umělců

9. května 2022 v 10:00

Výstava Invaze v Kobce 17 na Smíchovské náplavce ukazuje válku očima současných ukrajinských umělců – Danyla Movchana (Lvov), Igora Guseva (Oděsa), Alexandra Naselenka (Oděsa). Všichni jsou nyní na Ukrajině a jejich díla vznikla v posledních týdnech válečného...

Výstava: Život má tisíce tváří

8. května 2022 v 07:23

I v květnu připravila Praha 11 tradiční výstavu v prostorách radnice. Své kresby na téma Život má tisíce tváří vystavuje Eva Frantálová.

Pohádkové krajinky ze sukulentních rostlin

6. května 2022 v 09:16

Od 6. do 29. května si v Botanické zahradě Na Slupi v Praze 2 můžete prohlédnout další ročník výstavy. Součástí bude i prodej sukulentních rostlin, keramických nádob a související literatury.

V Galerii Jaroslava Fragnera začíná výstava American Framing

29. dubna 2022 v 10:00

Galerie Jaroslava Fragnera opět nabízí inspiraci v oblasti dřevostaveb, tentokrát z USA. Na výstavě American Framing představuje systém tzv. rámové konstrukce jako typický severoamerický stavební, sociologický i estetický fenomén, architekty i historiky architektury neprávem...

Výstava dokumentárních fotografií věnovaná Vinohradské synagoze

28. dubna 2022 ve 20:29

V Sázavské ulici v Praze 2 byla až do druhé světové války jedna z největších židovských synagog na světě a vůbec největší v Praze. Během války byla bombardována a její následné stržení nařídili komunisté. Dnes synagogu připomíná už jen pamětní deska na zdejší...

Další články
Nahoru