Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Medaile hlavního města Prahy pro záchranáře

Primátor Bohuslav Svoboda v úterý odpoledne slavnostně přivítal záchranáře USAR týmu a předal jim Medaile hlavního města Prahy. Příslušníci Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a strážníci Městské policie hl. m. Prahy projevili mimořádnou odvahu při nasazení po ničivém zemětřesení v Turecku letos v únoru.

Každý z příslušníků USAR (Urban Search And Rescue) týmu obdržel Medaili hlavního města Prahy za mimořádné nasazení ve službách jako symbol vděku. Tým se skládá celkem z 69 osob, hasiči tvoří přibližně polovinu z nich. Primátor symbolicky poděkoval také jejich psům, dorazili tři čtyřnozí záchranáři, fenka Yetti a psi Fram a Bart.

Slavnostní akce se uskutečnila v Rezidenci primátora. „Naši záchranáři projevili mimořádnou míru solidarity a odvahy, za to vše jim i jejich čtyřnohým pomocníkům patří velké poděkování. Pomoc obětem živelních katastrof kdekoliv na světě je oblastí, která již léta přispívá k šíření dobrého jména České republiky. Příslušníci Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy a strážníci Městské policie hlavního města Prahy se stali pokračovateli této tradice a věřím, že v ní budou i dále pokračovat,“ říká primátor Bohuslav Svoboda. „Zemětřesení, které si jen v Turecku vyžádalo přes 50 tisíc lidských obětí, bylo obrovskou katastrofou. Téměř 70členný tým našich záchranářů vyrazil na místo bezprostředně po zveřejnění žádosti o pomoc a vyprošťováním lidí z trosek alespoň v rámci svých možností přispěl ke zmírnění utrpení obyvatel nejvíce postižených oblastí,“ připomněl primátor.

Turecko zasáhlo ničivé zemětřesení letos v únoru. Český tým dokázal díky spolupráci všech zainteresovaných dorazit na místo tragédie jako jeden z prvních v rámci mezinárodní pomoci a okamžitě začal vyhledávat ve velmi těžkých podmínkách zavalené osoby a pokračoval nepřetržitě 24 hodin denně. Zdařilá organizace cesty do Turecka i samotný zásah záchranářů zvýšil důvěryhodnost České republiky v zahraničí.

„Milí kolegové z USAR týmu odvedli v Turecku velký kus práce. Jsem rád, že je pan primátor ocenil a přijal i s jejich blízkými. Chrání denně naše hlavní město, ale když je potřeba, pomáhají i za hranicemi České republiky. Jak náš USAR tým prokázal v Turecku, je jeden z nejlepších na světě,“ řekl Luděk Prudil, ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

„Za dlouhých a náročných deset dní se nakonec podařilo vyprostit 78 obětí, což není veselé číslo, ale pro jejich příbuzné to byla jediná možnost zmírnit utrpení, a možnost se se svými blízkými rozloučit. Podařilo se zachránit tři lidské životy, což není málo,“ ocenil práci týmu generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Česká republika vyslala těžký USAR tým poprvé v historii, v minulosti byl vyslán střední USAR na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu.  


Autor: TZ, red

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru