Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Medaile hlavního města Prahy pro záchranáře

Primátor Bohuslav Svoboda v úterý odpoledne slavnostně přivítal záchranáře USAR týmu a předal jim Medaile hlavního města Prahy. Příslušníci Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a strážníci Městské policie hl. m. Prahy projevili mimořádnou odvahu při nasazení po ničivém zemětřesení v Turecku letos v únoru.

Každý z příslušníků USAR (Urban Search And Rescue) týmu obdržel Medaili hlavního města Prahy za mimořádné nasazení ve službách jako symbol vděku. Tým se skládá celkem z 69 osob, hasiči tvoří přibližně polovinu z nich. Primátor symbolicky poděkoval také jejich psům, dorazili tři čtyřnozí záchranáři, fenka Yetti a psi Fram a Bart.

Slavnostní akce se uskutečnila v Rezidenci primátora. „Naši záchranáři projevili mimořádnou míru solidarity a odvahy, za to vše jim i jejich čtyřnohým pomocníkům patří velké poděkování. Pomoc obětem živelních katastrof kdekoliv na světě je oblastí, která již léta přispívá k šíření dobrého jména České republiky. Příslušníci Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy a strážníci Městské policie hlavního města Prahy se stali pokračovateli této tradice a věřím, že v ní budou i dále pokračovat,“ říká primátor Bohuslav Svoboda. „Zemětřesení, které si jen v Turecku vyžádalo přes 50 tisíc lidských obětí, bylo obrovskou katastrofou. Téměř 70členný tým našich záchranářů vyrazil na místo bezprostředně po zveřejnění žádosti o pomoc a vyprošťováním lidí z trosek alespoň v rámci svých možností přispěl ke zmírnění utrpení obyvatel nejvíce postižených oblastí,“ připomněl primátor.

Turecko zasáhlo ničivé zemětřesení letos v únoru. Český tým dokázal díky spolupráci všech zainteresovaných dorazit na místo tragédie jako jeden z prvních v rámci mezinárodní pomoci a okamžitě začal vyhledávat ve velmi těžkých podmínkách zavalené osoby a pokračoval nepřetržitě 24 hodin denně. Zdařilá organizace cesty do Turecka i samotný zásah záchranářů zvýšil důvěryhodnost České republiky v zahraničí.

„Milí kolegové z USAR týmu odvedli v Turecku velký kus práce. Jsem rád, že je pan primátor ocenil a přijal i s jejich blízkými. Chrání denně naše hlavní město, ale když je potřeba, pomáhají i za hranicemi České republiky. Jak náš USAR tým prokázal v Turecku, je jeden z nejlepších na světě,“ řekl Luděk Prudil, ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

„Za dlouhých a náročných deset dní se nakonec podařilo vyprostit 78 obětí, což není veselé číslo, ale pro jejich příbuzné to byla jediná možnost zmírnit utrpení, a možnost se se svými blízkými rozloučit. Podařilo se zachránit tři lidské životy, což není málo,“ ocenil práci týmu generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Česká republika vyslala těžký USAR tým poprvé v historii, v minulosti byl vyslán střední USAR na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu.  


Autor: TZ, red

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru