Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Med z pražského letiště je zase zlatý, včely v Ruzyni hlídají kvalitu ovzduší
Včelaři na ruzyňském letišti. Zdroj foto: Letiště Praha

Med z pražského letiště je zase zlatý, včely v Ruzyni hlídají kvalitu ovzduší

Letiště Praha má již 8. zlatou medaili za med květový. V rámci každoroční soutěže Český med 2021 získalo také certifikát prokazující splnění přísných podmínek normy Český med. Letiště rovněž využívá již druhým rokem moderní online monitoring včelstev. Informovala o tom mluvčí letiště Klára Divíšková.

Letiště Praha se každoročně účastní soutěže Český med a již 8. rok za sebou získalo Zlatou medaili. Letos dosáhlo 100 procent hodnocení v parametrech jako je obsah vody, sacharózy, elektrické vodivosti, správnost údajů na etiketách a estetický dojem z celého balení medu. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařský v Dole, hodnotí se stovky vzorků.

„Chov včel probíhá na Letišti Praha od listopadu 2011 za účelem biomonitoringu, neboli k vyhodnocení vlivů letecké dopravy na kvalitu životního prostředí. Rozbory pylu a medu zadáváme akreditované laboratoři Vysoké školy chemickotechnologické. Monitoring pomocí včel je pouze malou výsečí z celkového monitoringu životního prostředí, v rámci kterého letiště sleduje zhruba 40 parametrů nad rámec legislativních povinností,“ uvedla Soňa Hykyšová, ředitelka ochrany životního prostředí Letiště Praha.

Díky tomu, že včely pyl přinášejí z okruhu 3 až 4 kilometrů od úlů, reflektuje jeho analýza stav životního prostředí v okolí letiště. V současné době vlastní ruzyňské letiště osm včelstev, která dohromady v letních měsících čítají přibližně 350 tisíc včel. Včelaři z jejich plástů letos stočili 90 kilogramů medu. Ten není určen k prodeji, Letiště Praha ho využívá například jako dárek obchodním partnerům. 

High-tech sledování včel

Letiště Praha již druhým rokem sleduje včely pomocí systému pro elektronické monitorování včelstev – ProBee. Sleduje se hmotnost úlů, teplota ve včelím chomáči a zvukové projevy včelstva.

Sledování hmotnosti napoví včelařům, kdy je nutné přidávat nástavky, kdy se pustit do vytáčení medu nebo zda mají včely dostatečné zásoby na zimu. Oproti tomu sledování teploty pomáhá určit vhodné načasování podzimního ošetření proti varroáze.

Včely vydávají zvuky různých frekvencí, z čehož se dá poznat, zda například nedostatek zásob nebo naopak významná snůška, přehřátí včelstva, nemoc nebo rojová nálada apod. Systém ProBee je napojen na výkonné počítačové centrum IBM, kde se akustická měření analyzují.

Včelám se v Praze daří

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Praha je městem včelám zaslíbeným. Je zde mnoho parků, zahrad a sadů, stále něco kvete, nestříká se pesticidy. Pastva je tu pro včely mnohem zajímavější a pestřejší než někde na vesnici, kde jsou to zpravidla jednotvárné lány řepky.

„Rostliny v Praze kvetou díky druhové pestrosti postupně, takže se včely mohou živit rovnoměrně od jara do podzimu,“ uvedl včelař Zdeněk Růžička, který se stará o včely v úlech na střeše pražského magistrátu. Od pražských včel se stáčí většinou medy květové.

„Kvalita pražského medu je vyšší, nejsou v něm žádné pesticidy a kupodivu i podíl těžkých kovů je několikanásobně nižší, než u medu z luk,“ uvedl pražský včelař Miloš Vondruška, jehož otec už v roce 1985 začal chovat včely na střeše v Břevnově. Jeho slova potvrzují i výsledky různých soutěží a rozbory prováděné Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT) v Praze.

Včely se v Praze tradičně chovají především ve starší zástavbě rodinných domů ve čtvrtích, jako jsou například Troja, Libeň nebo Dejvice. Naopak v okrajových čtvrtích s novou zástavbou se tolik včelařů nevyskytuje. V samotném centru Prahy působí několik včelařů na Novém a Starém Městě, na Malé Straně a na Hradčanech.


Autor: Jan Puci

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru