dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Maximální cena za kilometr v pražském taxíku se možná zvedne o pár korun
Ilustrační foto: archiv

Maximální cena za kilometr v pražském taxíku se možná zvedne o pár korun

Pražský magistrát je ochoten zvýšit maximální cenu za kilometr jízdy v taxíku o čtyři koruny na 32 korun. Nástupní sazba by mohla zdražit z nynějších 40 na 50 korun. Cena za minutu čekání by zůstala stejná, tedy šest korun. Vyplývá to z výpočtů magistrátu, řekla dnes ČTK primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Zdražení by mohlo vejít v platnost do konce roku, zopakovala primátorka slib, který dala taxikářům na posledním jednání. Další schůzka ohledně cen se uskuteční v úterý.

„Nevnímám to tak, že navyšujeme maximální cenu za kilometr, ale určujeme její maximální strop," uvedla Krnáčová. „Zároveň nemůžeme očekávat, že by automaticky všichni provozovatelé nasadili nejvyšší možnou cenu. Věřím, že trh si minimální cenu a průměrnou cenu zvládne regulovat sám," doplnila.

Cena se naposledy měnila v roce 2007. Náklady se ale od té doby zvýšily. „Pokud neustále opakujeme, že by se měla zvýšit kvalita pražské taxislužby, je třeba navýšit maximální cenu tak, aby odpovídala aktuální době zvýšením daní a inflaci," doplnila. Věří, že taxikáři návrh přijmou.

Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT), která po zdražení dlouho volá, na dotaz ČTK odmítla situaci do úterního jednání komentovat. Mluvčí Daniel Tarljovski jen uvedl, že asociace konkrétní částky magistrátu nepředložila. Podle primátorky ale taxikáři žádají výraznější zvýšení cen, chtějí prý 50 korun za kilometr, 80 korun za nástup do auta a osm korun za čekání.

Magistrát a taxikáři dál debatují o podobě připravované novely zákona a vyhlášky týkající se taxislužby. Zástupci taxikářů by měli přijít s návrhy týkající se standardů, tedy mimo jiné toho, jaká budou pravidla pro odění řidičů a označení vozidel.

Zkoušky z jazyka a z místopisu, kvůli kterým opakovaně protestovali, podle primátorky zůstávají sporným bodem. Diskusi o zkouškách chce Praha znovu otevřít poté, co s taxikáři dojedná standardy.

Praha má dlouhodobé problémy především s nepoctivými taxikáři. Podle informací magistrátu je v metropoli 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru