Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Maxijedlík ovládl soutěž rychlostí dvě jitrnice za minutu, jako zákusek si dal nejsmradlavější jídlo na světě
Jaroslav Němec snědl za pět minut devět a půl jitrnice. Foto(2x): Jan Puci

Maxijedlík ovládl soutěž rychlostí dvě jitrnice za minutu, jako zákusek si dal nejsmradlavější jídlo na světě

Jaroslav Němec zvaný Maxijedlík je v Česku nejznámější jedlík. Ročně absolvuje po celé zemi desítky soutěží v pojídání různých jídel a pravidelně vítězí. Dnes se zúčastnil zabijačky v Máslovicích nedaleko Prahy a během pěti minut snědl 9 a půl jitrnice, které vážily dohromady téměř dva kilogramy.

V chladném počasí se usadil Němec v centru středočeských Máslovic ke stolu s pěti soupeři. Během pětiminutového intervalu měli spořádat co nejvíce jitrnic. Borec z Bystré u Poličky neměl konkurenci. Snědl devět a půl jitrnice, druhý nejlepší účastník klání jedlíků spořádal polovinu.

„Myslel jsem si, že jitrnice budou menší, ale každopádně byly skvělé,“ sdělil serveru Pražský patriot Němec. Soutěž se konala v poledne, před tím si Němec zaběhal, aby se dostal do správné „provozní“ teploty. K snídani si dal chléb s máslem, tvarůžky a cibulí. Ke svačině müsli tyčinku.

„Snažím se před soutěží nepřejídat, zároveň nechci být hladový. Taková zlatá střední cesta,“ usmál se Maxijedlík, který před týdnem v Brně snědl během pěti minut 1,2 kilogramu toustů plněných kuřecím steakem. Pečivo si ozdobil sušenými moučnými červy.

Ty si dal i po dnešním spořádání jitrnic. Jedl k tomu také švédské rybí jídlo surströmming, které je díky zápisu Guinessově knize rekordů považováno za nejsmradlavější jídlo na světě. Němec by se rád letos zapojil v Česku do zhruba čtyř desítek soutěží v pojídání jídel na čas. A věří, že si splní svůj sen, kterým je účast na soutěži v pojídání hotdogů v americkém Las Vegas.

Čekali byste, že Němec musí mít vzhledem ke svému koníčku nadváhu? Ani náhodou, má ideální „míry“. Při své výšce 176 centimetrů váží 74 kilogramů.

„Chodím na preventivní prohlídky k lékaři. I když máme v rodině dědičně zvýšený cholesterol, já mám tyto a další hodnoty v pořádku, za což jsem samozřejmě rád a vážím si toho,“ sdělil Maxijedlík. „Mám výtečný metabolismus, tělo vše hned spálí, takže nepřibírám,“ dodal. 

Dosavadní úspěchy 

Seznam všech úspěchů v soutěžích by byl u Jaroslava Němce velmi dlouhý. Opakovaně třeba vyhrál soutěže v pojídání bramborových knedlíků s uzeným masem a se zelím.

Na soutěžích boduje i se svými recepty, například v Pohořelicích vyhrál v klání o nejlepší recept na červené zelí. Němec ho připravuje s pomerančem a badyánem.

Mezi jeho další úspěchy patří například vítězství v hořické soutěži v pojídání hotdogů na čas.

maxijedlik_1 „Soutěžím už 18 let, baví mě to, je pro mě adrenalin pozorovat soupeře, jak se mnou bojují. Někdy jedu za jídlem třeba 200 kilometrů. Občas stihnu jíst na čas i dvakrát během jednoho dne, když to není moc daleko od sebe,“ sdělil.   

Pojídá sladké i slané, od ovocných knedlíků, přes chilli až po natvrdo vařená vejce, kterých se zavázanýma rukama za zády snědl během dvou minut 24 a půl. Tímto výkonem, při kterém navíc vše zapíjel syrovými vajíčky, se stal světovým rekordmanem.

Před pár lety snědl na hradě Veveří nejrychleji ze všech jedlíků šest špekáčků. Trvalo mu to jen 2 minuty a 48 vteřin. A na stejném místě zvládl sníst další den půl kilogramu tlačenky za 79 vteřin, což byl opět nejrychlejší čas.

V Máslovicích, kde dnes jedl jitrnice, v minulosti spořádal během necelých deseti minut bochník chleba a čtvrt kilogramu másla.


Autor: Jan Puci

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Víte, jaký je rozdíl mezi národním parkem a chráněnou krajinnou oblastí?

29. července 2022 v 06:32

Teplé letní počasí přímo vybízí k výletům do okolí. A není divu. Vždyť kde jinde najdeme tolik přírodních i historických krás než u nás v Česku? Až se tedy příště vydáte do útrob zdejších lesů, luhů a hájů, všimněte si, že velká řada z nich spadá pod zvláště chráněná území, tedy oblasti, které si...

Tip na výlet: Festival ve Slavonicích nabídne filmy i hudbu

28. července 2022 v 10:27

V renesančních Slavonicích se letos od 3. do 7. srpna koná festival Slavonice Fest.

Nejen ruce a nohy, nahradit lze i jiné části těla. Nejnáročnější je docílit správného statického pohledu, říká anaplastoložka Allison Vestová

27. července 2022 v 10:38

Dnešní medicína dokáže zázraky takřka na počkání. Vděčíme za to vývoji vědy a techniky, ale především umu skutečných odborníků v medicínské oblasti. Řadí se k nim také anaplastoložka Allison Vestová. Ta se zabývá výrobou a následnou aplikací umělých protéz méně tradičních částí lidského těla,...

PVK: Teploty stoupají, voda v bazénu si zaslouží kontrolu

21. července 2022 v 09:42

Horké léto právě vrcholí a teploty v těchto dnech i metropoli přesahují třicet stupňů celsia. To vše vybízí ke koupání v přírodních zdrojích i v domácích bazénech. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou...

Další články
Nahoru