dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Lifestyle / Zdraví

Mávnout rukou? Raději ne! Tyto zdravotní komplikace mohou u mužů i žen signalizovat o dost vážnější problém

Onemocnění dásní a zubů může mít vliv na mužskou impotenci. Vychází to z průzkumu lékařské univerzity v turecké Malatyi, která se zaměřila na populaci mužů ve věku od 30 do 40 let. Výsledky ukázaly, že pokud muži v tomto věku trpí bolestmi dásní, existuje až třikrát větší pravděpodobnost než u zdravých mužů, že se budou muset vyrovnat také s problémy s erekcí. V případě žen mohou záněty dásní zvyšovat riziko rakoviny prsu.

Lékařská studie srovnávala 80 mužů trpících problémy s erekcí s 82 muži bez těchto obtíží. Zjistilo se, že až 53 % mužů s erektilní dysfunkcí, tedy těch, kteří se potýkají s neschopností dosáhnout nebo udržet erekci, mají zároveň též zanícené dásně.

„Potenciálním pojítkem mezi dentálními problémy a sexuálním výkonem je zdraví krevních cév. Erekce totiž vzniká ve chvíli, kdy mozek zaznamená sexuální stimulaci, začne působit na svaly v cévních stěnách a v erektilní tkáni v penisu a zvýší oběh krve do houbovitých tkání orgánu. Cévy se poté uzavřou, aby si v této oblasti udržely potřebnou krev. Onemocnění dásní pak může snížit elasticitu endoteliálních výstelek krevních cév, což má nejčastěji vliv právě na problémy s erekcí,“ vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Za erektilní dysfunkcí a chronickým zánětem dásní navíc stojí shodné rizikové faktory. Těmi jsou především stárnutí, kouření, cukrovka nebo ischemická choroba srdeční. Známá je rovněž souvislost mezi záněty dásní a systémovými vaskulárními obtížemi, jako je koronární srdeční onemocnění, cukrovka, mrtvice nebo v případě žen předčasný porod.

Problémy může zmírnit změna životního stylu

Podle údajů České urologické společnosti se erektilní dysfunkce objevuje nejčastěji mezi muži ve věku nad 50 let, a to více než u poloviny z nich. Vzácná ovšem není ani u mladších jedinců. Potížemi s erekcí si alespoň dočasně během života projde většina mužů.

Ačkoliv na ni mají nejčastěji vliv psychosomatické faktory, nelze vyloučit, že se jedná rovněž o první příznak závažnějšího onemocnění. Proto je lepší, stejně jako v případě jiných zdravotních obtíží, problémům zavčas předcházet a věnovat úsilí dostatečné prevenci.

Důležité je vyvarovat se všech rizikových faktorů, především kouření a obezity. Jakmile se ovšem první náznaky problémů s erekcí objeví, je nezbytné změnit dosavadní styl života, snížit tělesnou hmotnost, zvýšit fyzickou aktivitu, omezit kouření a užívání alkoholu, vyhýbat se stresovým situacím a dopřávat si dostatek spánku. Pokud se zhoršená kvalita erekce nezlepší, je na místě navštívit lékaře.

Onemocnění dásní může mít vliv na rakovinu prsu

Pokročilý zánět dásní postihuje až 12 % dospělých. Dentální problémy mohou mít ovšem vliv nejen na mužský sexuální výkon, ale také na zdraví ženy. Nová studie University at Buffalo’s School of Public Health and Health Professions v New Yorku, která zkoumala 74 tisíc žen v klimakteriu, ukázala, že záněty dásní mohou zvyšovat rovněž riziko rakoviny prsu u žen v menopauze, zejména kuřaček.

Na rozdíl od žen, u nichž se onemocnění dásní neprojevuje, je až 14 % žen trpících dentálními problémy vystaveno zvýšenému riziku rakoviny prsu. A pokud se navíc oddávají kouření anebo kouřily v uplynulých 20 letech, zvyšuje se riziko až na 30 %. Bolest dásní přitom u žen nejčastěji způsobuje nesprávný životní styl, jako je nedostatek příjmu potravy, absence fyzického pohybu a nadměrné pití alkoholu, což vede k celkovému snížení zdraví.

Dentální choroby jsou ovšem pouze jedním z mnoha faktorů ovlivňujících vznik karcinomu prsu, jenž patří k nejčastějším zhoubným nádorům u žen v České republice. Velkou roli hrají též genetické či hormonální faktory.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru