dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Matyldě a Matyášovi se v Praze daří, plodný pár vzácných orlů má další mláďata
Od roku 2007 měli Matylda a Matyáš už 16 mláďat. Tato dvě v loňském roce. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Matyldě a Matyášovi se v Praze daří, plodný pár vzácných orlů má další mláďata

V pražské zoologické zahradě se vylíhla dvě mláďata ohroženého orla východního, největšího orla na světě. Orel východní, zvaný též kamčatský, je majestátním dravcem, který na sebe poutá pozornost nejen díky své velikosti, ale i impozantnímu vzezření. Rodičovský chovný pár patří k nejplodnějším v Evropě, vyvedl už více než desítku orlat.

„Tento orlí pár jsme složili před osmi lety, kdy Matyáš přišel do Prahy po zranění křídla. Vzhledem k jeho hendikepu jsme se spojení s naší samicí Matyldou, která pobývala v Praze od roku 2000, poněkud obávali. Oba si však od první chvíle padli do oka,“ popisuje Antonín Vaidl, kurátor ptáků Zoo Praha.

Samice Matylda snesla vejce na přelomu ledna a února, poté spolu se samcem Matyášem na 42 dní zasedla na hnízdo. „Mláďata zůstanou na hnízdě. V péči svých rodičů budou zhruba 3,5 měsíce. Poté začnou vyskakovat na okraj hnízda, až vylétnou ven,“ uvádí Antonín Vaidl.

Návštěvníci mohou nahlédnout do soukromí orlího páru a sledovat péči starostlivých rodičů. Voliéry dravců jsou umístěny ve spodní části areálu zoo.

Orel východní je ohroženým druhem. V přírodě je jeho populace odhadována na pouhých 5000 jedinců, přičemž počet orlů stále klesá, především v důsledku znečišťování a změn prostředí.


Další články
Nahoru