dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Máte tip, kdo by měl dostat státní vyznamenání? Pošlete email poslancům nebo prezidentovi
Návrhy na státní vyznamení lze doručit poslancům nebo přímo prezidentovi na Pražský hrad. Foto: archiv

Máte tip, kdo by měl dostat státní vyznamenání? Pošlete email poslancům nebo prezidentovi

Občané a organizace mohou do 31. března předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Podvýbor organizačního výboru projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení.

Vybrané návrhy doporučí podvýbor ke schválení celé Poslanecké sněmovně, která je pak předloží prezidentu republiky. Jeho rozhodnutí má konečnou platnost. Podněty je možno zasílat poštou na adresu podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na státní vyznamenání, Sněmovní 4, 118 26 Praha 1, nebo na e-mail: kubat@psp.cz.

Návrhy udělení státního vyznamenání je možné zasílat prezidentu republiky na adresu Kancelář prezidenta republiky, Praha 1 – Hrad, 11908. Elektronická podání je možné zasílat na e-mailovou adresu: posta@hrad.cz. Případně lze návrh podat osobně na hlavní podatelně Pražského hradu (Kancelář prezidenta republiky, 119 08 Praha 1 – Hrad, vstup ze 3. nádvoří).

V návrhu by mělo být odůvodnění, proč by daná osoba měla být vyznamenána, a také veškeré dokumenty, které by mohly návrh podpořit, například životopis či výčet činností a zásluh dané osoby. „Prezident republiky se každým návrhem zabývá a pečlivě jej posuzuje,“ slibuje Pražský hrad na svém webu.

Vyznamenání se udělují v lednu a říjnu

Řádovými dny pro propůjčování nebo udělování státních vyznamenání jsou dle zákona o státních vyznamenáních České republiky, 1. leden a 28. říjen. Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile.

Řád Bílého lva je určen pro ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku, Řád T.G. Masaryka za vynikající rozvoj demokracie a humanity, Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v boji o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy pro vyznamenání osob, které se zasloužily o stát a obec.

Propůjčením nebo udělením vyznamenání českým nebo zahraničním osobnostem oceňuje stát jejich mimořádné zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky vědecké a umělecké práce, sportovní výkony, úsilí o obranu státu a hrdinské a výjimečné činy.


Další články
Nahoru