dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Studie za statisíce: Máte strach? Magistrát bude zkoumat pocit bezpečí Pražanů
Pomóóóóc, cítím se v Praze nebezpečně. Studie za statisíce zjistí, kolik lidí má takový pocit. Ilustrační foto: freeimages

Studie za statisíce: Máte strach? Magistrát bude zkoumat pocit bezpečí Pražanů

Hlavní město chce opět zkoumat pocit bezpečí Pražanů, naposledy stejnou analýzu nechalo vypracovat v roce 2010. Zadalo veřejnou zakázku na vypracování studie za 825 000 korun. ČTK to zjistila z oznámení na úřední desce magistrátu. Z poslední studie vzešlo, že se 78 procent obyvatel Prahy cítí v místě svého bydliště bezpečně.

V roce 2010 firma vedla rozhovory s 2750 obyvateli Prahy a 300 cizinci. Nejzávažnějšími problémy v Praze podle nich byly kriminalita v MHD a pouliční kriminalita, dále pak drogy, bezdomovectví a žebráctví.

Dlouhodobě klesalo vnímání závažnosti pašování a černého trhu, pouliční prostituce a squatterství. Naopak rostlo vnímání závažnosti u pouliční kriminality, mírný nárůst je také u bezdomovectví a žebráctví. U ostatních problému stagnace nebo mírný pokles vnímání jejich závažnosti.

Anketa

Magistrát chce dát přes 800 tisíc korun za studii, která bude zkoumat pocit bezpečí Pražanů. Jsou to vyhozené peníze?

93.1%
(93.1%)
6.9%
(6.9%)
Studie bude zjišťovat, jak moc jsou Pražané znepokojeni kriminalitou a z jakých osob mají strach. Výzkumníci se budou zajímat také o důvěru ve státní a městskou policii. Jedním z témat bude i volba bydliště z hlediska pocitu bezpečí, například s ohledem na umisťování negativně vnímaných sociálních služeb, třeba nocleháren pro bezdomovce.

Hotovou zprávu chce mít Praha do konce letošního října, zájemci o veřejnou zakázku se musí hlásit do 17. června. V závěrečné zprávě musí porovnat současný zjištěný stav s předchozími analýzami z let 2007, 2009 a 2010. Obdobný výzkum si Praha nechala vypracovat už v letech 1997, 1999 a 2001.


Další články
Nahoru