dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - skorojasno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Máte rádi orchideje? Trojský skleník při výstavě zdobí desítky druhů, nechybí vzácné exempláře
Vzácná orchidej z Vitenamu Dendrobium trankimianum. Foto: Pavel Florián

Máte rádi orchideje? Trojský skleník při výstavě zdobí desítky druhů, nechybí vzácné exempláře

V trojském skleníku Fata Morgana se můžete od zítřka kochat pohledem na desítky druhů orchidejí. Tématem tradiční akce, která každoročně přiláká do Botanické zahrady Praha přes dvacet tisíc návštěvníků, jsou letos orchideje napříč světadíly. Výstava potrvá do 22. března.

„Lidé si často myslí, že orchideje jsou rostliny tropických deštných lesů. Nejvíce druhů je sice známo v tropech Ameriky a Asie, tyto rostliny se ale vyskytují po celém světě takřka všude kromě extrémních pouští a oblastí trvale pod sněhem a ledem. S výjimkou Antarktidy je najdeme na všech kontinentech a rostou i za severním polárním kruhem,“ vysvětluje Romana Rybková, kurátorka výstavy.

Atraktivní „faleňáky“ i vzácné Dendrobium

Všechny tři části tropického skleníku budou vyzdobeny bohatými aranžemi čítající desítky druhů převážně tropických orchidejí, nebudou chybět oblíbené hybridy Phalaenopsisů. Ve vitrínách pak návštěvníci poznají orchideje vzácnější, mnohdy jsou to exempláře, které si trojští botanici přivezli z expedic, kupříkladu z přírodní rezervace Hon Ba.

orchidej-vanilla-madagascariensis-p1100715-nahled

Orchidej Vanilla madagascariensis z opadavého lesa na západě Madagaskaru

„Z jihovietnamské džungle jsme dovezli druh Dendrobium trankimianum, který rozkvete přímo na začátek výstavy. Má bílé květy s ostře červeným pyskem,“ popisuje jednu z vzácností kurátorka. „Další návštěvnicky atraktivní orchidejí určitě bude Masdevallia princeps, zejména díky svému zajímavě tvarovanému květu,“ doplňuje Romana Rybková.

Prodej, workshopy a čajovna

Orchideje budou v trojské botanické zahradě nejen k obdivování, ale i k zakoupení. Desítky druhů budou pro návštěvníky k dispozici v pěstebním zázemí. Březnové víkendy zahrada oživí workshopy a přednáškami s orchidejemi spjatými.

Hned ten první bude zaměřen na aranžování orchidejí, během druhého se naučíte, jak správně tyto oblíbené květiny pěstovat, závěrečný víkend pak proběhnou cestovatelské přednášky.

orchidej-masdevallia-princeps-foto-archiv-bz-nahled

Orchidej Masdevallia princeps

O víkendech se pro návštěvníky otevře také Čajovna U Cesty. Čajovníci nabídnou mimo jiné i salep, který se připravuje ze směsi velmi jemně namletých hlíz orchideje vstavače mužského (Orchis mascula). Sběr těchto hlíz je dnes ve většině států zakázán, proto se k vaření tohoto sladkého posilujícího nápoje se skořicí používají hlízy pěstované na speciální farmě.

Tropický skleník Fata Morgana je během výstavy otevřen od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.

Víkendové programy:
7. – 8. 3. Aranžovací víkend – aranžujeme s orchidejemi a Petrou Holubovou

14. – 15. 3. Pěstitelský víkend – ukázky pěstování orchidejí předvede Romana Rybková

21. – 22. 3. Přednáškový víkend – povídání o orchidejích
sobota – Jan Ponert: „Za orchidejemi Makedonie“
neděle – Václav Kolář: „Ekvádor a Kolumbie“

Víkendové programy začínají vždy ve 14 hodin v pěstebním zázemí zásobního skleníku v Areálu Západ.


Další články
Nahoru