dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Máte problém s cukrem, jste cukroholik? Známý lékař popisuje tři fáze závislosti na „bílém jedu“
Dostali jste chuť na sladké? Ilustrační foto: Dezidor / Wikimedia Commons

Máte problém s cukrem, jste cukroholik? Známý lékař popisuje tři fáze závislosti na „bílém jedu“

Mnoho čtenářů serveru Pražský patriot zaujal nedávno rozhovor s doktorem Josefem Jonášem na téma škodlivost cukru. Ten dokonce prohlásil, že pro některé lidi je to droga a může zabíjet. Nyní si můžete ověřit, jak to s vámi je. Zda už nejste na cukru závislí.

Podle doktora Jonáše (který o tom napsal knihu Zdraví v ohrožení aneb Hořká pravda o sladkém cukru) existují tři fáze závislosti na tomto „bílém jedu“.

Úvodní fáze

Závislost se rodí plíživě. Nejdřív je to takový běžný zvyk v českých rodinách, dát si k televizi něco malého sladkého. Anebo po nedělním obědě ještě přisunout na stůl pár zákusků. Stává se z toho takový malý rodinný rituál. Pořád se ještě nic neděje.

Jakmile ale zjistíme, že někdo zapomněl koupit na neděli sladkosti a jsme z toho rozmrzelí, nebo dokonce naštvaní, už je třeba zvednout varovný prst. Je třeba tedy sledovat, zda se z pojídání dortíků nestává pravidelná záležitost a zda nás jejich absence nerozhodí. Pak bychom mohli přejít do druhého levelu, kterým je akutní fáze.

Akutní fáze

V této fázi ztrácíme sebekontrolu. I to mnozí z nás znají. Koupíme si velkou čokoládu a místo čtverečku, jak jsme původně zamýšleli, ji spořádáme celou. Ztrátu sebekontroly provázejí pocity selhání, výčitky svědomí, které naše podvědomí vytěsňuje a zahání je většinou…zase něčím sladkým.Uvědomujeme si vztek na sebe, který se znovu objeví, když si po čase stoupneme na váhu.

V akutní fázi si můžeme na chvíli odříkat vše sladké, ale pak nastane den, kdy sníme dvakrát tolik, než bychom snědli normálně. Docela výstižně se tomu říká v dietologii jo-jo efekt. Z tohoto období můžeme přejít do stavu, kterému se říká

Chronická fáze

Tady už se prostě bez sladkého lidé neobejdou. Navíc množství konzumovaného cukru nenápadně stoupá. Závislí lidé si obvykle schovávají sladkosti do různých skrýší. Vymlouvají se na to, že potřebují „léčit nervy“ nebo že to takhle dělala i jejich maminka.

Hladina cukru se tak denně pravidelně doplňuje, což se nakonec zvrhává v nekontrolovatelnou konzumaci. Závislí už prostě bez sladkého nemohou žít a dostávají se do známého kolotoče, kdy pocity studu a selhání se střídají čím dál víc se záchvaty žravosti.

Podobně jako alkoholici pijí, aniž jim to pití vlastně chutná, nakonec „cukroholici“ dopadnou podobně, sladké už nejedí pro chuť, ale protože nemohou bez něj být. Bludný kruh se uzavírá.


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Dnes ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru