dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Máte poslední možnost navštívit Invalidovnu pro válečné veterány, ve které se natáčel i Amadeus
Karlínská Invalidovna. Foto: Petr Vilgus

Máte poslední možnost navštívit Invalidovnu pro válečné veterány, ve které se natáčel i Amadeus

Až do konce tohoto týdne probíhají Dny evropského dědictví, během kterých se po celé zemi otevírají veřejnosti památky a další významná místa. V sobotu 14. září bude od 8 do 16 hodin zpřístupněn barokní objekt Invalidovny v Praze 8, kde Vojenský ústřední archiv pořádá poslední Den otevřených dveří. Veřejnost tak má pravděpodobně již neopakovatelnou možnost se do historického a památkově chráněného areálu podívat.

Zajímavost

V minulosti se zde natáčely filmy Hellboy, Doktor Živago, Mladý Indiana Jones a před třiceti lety i oscarový Amadues režiséra Miloše Formana. Během úvodních titulek přijíždí kněz za umírajícím Salierim na nádvoří Invalidovny.

Invalidovna je jedním z trochu opomíjených architektonických skvostů v Praze. O jejím založení rozhodl v roce 1728 císař Karel VI., který se o tři roky později zúčastnil položení základního kamene stavby, ve které mělo najít útočiště zhruba 4000 invalidů. Inspirací se stala pařížská Invalidovna.

Původně velkorysý projekt areálu s devíti nádvořími se nakonec smrsknul do objektu s jedním nádvořím. Plánovaný kostel nahradila „jen“ kaple. I přes nutné úsporné úpravy působila Invalidovna velkoryse.

Pro válečné veterány zde kromě ubytovacích prostor fungovaly obchody, kantýna, lékárna, nemocnice, škola pro děti invalidů, truhlářská dílna a v těsné blízkosti jatka, prádelna a mlýn, takže invalidé a jejich rodiny měli k dispozici čerstvé pečivo.

V roce 1737, když byla stavba dokončena, zde žilo zhruba 200 „churavců“, jak byli váleční vysloužilci tehdy nazývání. Prostory Invalidovny se členily podle hodností zdejších obyvatel. Velitelé a vyšší hodnosti pobývali v oddělených prostorech a fungovalo zde dokonce i důstojnické kasino, místo konání různých slavností.

Invalidé byli v rámci svých fyzických možností přínosem pro společnost. Někteří pracovali pro město, jiní zase našli uplatnění v dílnách, z jejichž produktů mělo přínos vojsko.

Prohlídky potrvají hodinu a půl

Po válečné poškozence sloužila karlínská Invalidovna až do 30. let minulého století, kdy vzniklo obdobné zařízení v Hořicích. Nastěhovalo se do ní České technické muzeum a také finanční úřad.

Velkou ránu dostala barokní stavba v roce 2002, kdy ji zasáhla tisíciletá povodeň. Voda poškodila nejen objekt samotný, ale také cenné materiály archivů Národního technického muzea a Vojenského historického ústavu.

invalidovna-plakat-nahled

A právě do přízemí, které bylo před deseti lety zdevastované povodněmi, se budou moci v sobotu návštěvníci podívat. Stejně tak do prvního patra, kde je sídlo Vojenského ústředního archivu a Vojenského historického archivu. Archiv příští rok Invalidovnu opustí a přestěhuje se do nových prostor v Praze – Ruzyni.

Sobotní prohlídky se uskuteční po skupinách (maximálně 40 osob), v intervalu po 15 minutách, vše s odborným výkladem. Celková doba prohlídky je zhruba 90 minut (6 stanovišť – například kaple Svatého kříže, technické zázemí Invalidovny – unikátní odvšivovací kotel, vězení, ubytování invalidů, empírová kašna a nádvoří, apod.).

Během prohlídek, které jsou bezplatné, bude možné neomezeně fotografovat.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru