Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Máte na záhoně málo místa a chcete hodně vitamínů? Vypěstujte si asijskou listovou zeleninu, je to snadné
Takto vypadá čínská hořčice necelý měsíc po výsevu semen, mladé listy už jsou vhodné k postupné sklizni. Foto: JP

Máte na záhoně málo místa a chcete hodně vitamínů? Vypěstujte si asijskou listovou zeleninu, je to snadné

Asijská zelenina není jen čínské nebo pekingské zelí, na jehož výsadbu ještě máte čas, ale také méně známé druhy, které si můžete vypěstovat pro podzimní, ale i pro jarní a letní sklizeň. Pokud vám čínská hořčice, mibuna nebo mizuna nic neříkají, letos to změňte. Jejich pěstování je jednoduché a mají řadu zdraví prospěšných látek. Navíc na záhoně či v truhlíku vypadají pěkně. Pro svou nenáročnost a možnost pěstování i v nádobách se jedná o zeleninu ideální i pro města.

Čínská hořčice 

Pod označením listová hořčice (nebo „mustard greens“) jsou různé druhy a odrůdy, všechny náleží ke druhu Brassica juncea.

Tato zelenina roste velmi rychle, vytváří veliké, masité listy, které připomínají mangold. Pro postupnou sklizeň mladých listů ji můžete vysazovat od března až do října. Pokud chcete získat velké listy, vysévejte až v druhé polovině léta. Jarní výsevy jsou totiž náchylné k vybíhání do květu. Je však zbytečné nechávat horčici přerůst, protože větší listy se mohou lámat a celkově nevydají tak svěže. Sklízet můžete už od velikosti lístků o délce zhruba pěti centimetrů.

Výhodou nejen hořčice, ale asijské listové zeleniny obecně je, že po sestřihnutí lístků dorostou další. Proto nedělejte sklizeň vždy u země nebo vytáhnutím rostlinky, ale nechte zárodek dalších listů. Je to snadné, dobře je uvidíte. Vysazovat můžete jak na záhon, tak do skleníku nebo třeba jen do truhlíku za oknem. Zkrátka tam, kde máte trochu místa. Mladé rostlinky občas napadají dřepčíci a blýskáčci, můžete si proto pomoci přikrytím netkanou textilií.

Sklizené listy můžete konzumovat čerstvé. Díky své štiplavé chuti dokážou zajímavě ochutit salát. Můžete je také podusit s rýží, čočkou nebo masem, případně s ní dochutit polévku. V takovém případě listy nevařte, ale najemno nakrájené je přidejte do polévky před servírováním.

V asijské kuchyni se rostlina také konzervuje solením, sušením nebo se nakládá do sójového nálevu. Hořčice čínská obsahuje antioxidanty a protirakoviné glykosinoláty, ceněna je i pro obsah vitamínů A, B, C, kyseliny listové, minerálů a silic.

Mizuna

I když původem z Číny, mizuna je typická japonská zelenina. Je bohatá na kyselinu listovou, vitamíny A, B, C i minerály.

Mizuna má husté přízemní růžice listů, které dosahují do výšky až 30 centimetrů. Ale stejně jako u hořčice je můžete stříhat už v délce kolem deseti centimetrů, rychle a dobře dorůstají. Listy můžete zhruba týden skladovat v lednici. Existují odrůdy s vybarvením od žlutozelené do fialové barvy, nejčastěji se setkáte se zelenou.

Mizunu můžete pěstovat na jaře a na podzim, na půdu nemá speciální nároky. Tam, kde pěstujete běžný salát, se bude dařit i mizuně a další asijské listově zelenině. Zatímco horké letní dny milovat nebude, při podzimní výsadbě ji můžete nechat na záhoně či v truhlíku až do začátku zimy, snáší i teploty k nule.

Mizunu uplatníte při přípravě salátů, ale také třeba při zapékání, nebo jednoduše jako čerstvou a zdravou přílohu.

Mibuna

Mibuna je další druh asijské zeleniny, který by pro svou jednoduchost pěstování a obsah zdraví prospěšných látek neměl na vašem záhoně, skleníku nebo truhlíku chybět. Nároky jsou obdobné jaké u mizuny a čínské hořčice. Tedy humózní půda, rychlý růst a schopnost obrážet po sestřihnutí.

Zatímco mizuna má listy hluboko vykrajované na delších řapících, mibuna je má protáhlé a úzké, většinou celokrajové. Stále se vám to plete? Dobrá jazyková pomůcka: mizuna má listy „zubaté“.

Mibuna, která pochází z Japonska, má látky obdobné jako mizuna a listová hořčice.


Autor: Jan Puci

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru