Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Máte na záhoně málo místa a chcete hodně vitamínů? Vypěstujte si asijskou listovou zeleninu, je to snadné
Takto vypadá čínská hořčice necelý měsíc po výsevu semen, mladé listy už jsou vhodné k postupné sklizni. Foto: JP

Máte na záhoně málo místa a chcete hodně vitamínů? Vypěstujte si asijskou listovou zeleninu, je to snadné

Asijská zelenina není jen čínské nebo pekingské zelí, na jehož výsadbu ještě máte čas, ale také méně známé druhy, které si můžete vypěstovat pro podzimní, ale i pro jarní a letní sklizeň. Pokud vám čínská hořčice, mibuna nebo mizuna nic neříkají, letos to změňte. Jejich pěstování je jednoduché a mají řadu zdraví prospěšných látek. Navíc na záhoně či v truhlíku vypadají pěkně. Pro svou nenáročnost a možnost pěstování i v nádobách se jedná o zeleninu ideální i pro města.

Čínská hořčice 

Pod označením listová hořčice (nebo „mustard greens“) jsou různé druhy a odrůdy, všechny náleží ke druhu Brassica juncea.

Tato zelenina roste velmi rychle, vytváří veliké, masité listy, které připomínají mangold. Pro postupnou sklizeň mladých listů ji můžete vysazovat od března až do října. Pokud chcete získat velké listy, vysévejte až v druhé polovině léta. Jarní výsevy jsou totiž náchylné k vybíhání do květu. Je však zbytečné nechávat horčici přerůst, protože větší listy se mohou lámat a celkově nevydají tak svěže. Sklízet můžete už od velikosti lístků o délce zhruba pěti centimetrů.

Výhodou nejen hořčice, ale asijské listové zeleniny obecně je, že po sestřihnutí lístků dorostou další. Proto nedělejte sklizeň vždy u země nebo vytáhnutím rostlinky, ale nechte zárodek dalších listů. Je to snadné, dobře je uvidíte. Vysazovat můžete jak na záhon, tak do skleníku nebo třeba jen do truhlíku za oknem. Zkrátka tam, kde máte trochu místa. Mladé rostlinky občas napadají dřepčíci a blýskáčci, můžete si proto pomoci přikrytím netkanou textilií.

Sklizené listy můžete konzumovat čerstvé. Díky své štiplavé chuti dokážou zajímavě ochutit salát. Můžete je také podusit s rýží, čočkou nebo masem, případně s ní dochutit polévku. V takovém případě listy nevařte, ale najemno nakrájené je přidejte do polévky před servírováním.

V asijské kuchyni se rostlina také konzervuje solením, sušením nebo se nakládá do sójového nálevu. Hořčice čínská obsahuje antioxidanty a protirakoviné glykosinoláty, ceněna je i pro obsah vitamínů A, B, C, kyseliny listové, minerálů a silic.

Mizuna

I když původem z Číny, mizuna je typická japonská zelenina. Je bohatá na kyselinu listovou, vitamíny A, B, C i minerály.

Mizuna má husté přízemní růžice listů, které dosahují do výšky až 30 centimetrů. Ale stejně jako u hořčice je můžete stříhat už v délce kolem deseti centimetrů, rychle a dobře dorůstají. Listy můžete zhruba týden skladovat v lednici. Existují odrůdy s vybarvením od žlutozelené do fialové barvy, nejčastěji se setkáte se zelenou.

Mizunu můžete pěstovat na jaře a na podzim, na půdu nemá speciální nároky. Tam, kde pěstujete běžný salát, se bude dařit i mizuně a další asijské listově zelenině. Zatímco horké letní dny milovat nebude, při podzimní výsadbě ji můžete nechat na záhoně či v truhlíku až do začátku zimy, snáší i teploty k nule.

Mizunu uplatníte při přípravě salátů, ale také třeba při zapékání, nebo jednoduše jako čerstvou a zdravou přílohu.

Mibuna

Mibuna je další druh asijské zeleniny, který by pro svou jednoduchost pěstování a obsah zdraví prospěšných látek neměl na vašem záhoně, skleníku nebo truhlíku chybět. Nároky jsou obdobné jaké u mizuny a čínské hořčice. Tedy humózní půda, rychlý růst a schopnost obrážet po sestřihnutí.

Zatímco mizuna má listy hluboko vykrajované na delších řapících, mibuna je má protáhlé a úzké, většinou celokrajové. Stále se vám to plete? Dobrá jazyková pomůcka: mizuna má listy „zubaté“.

Mibuna, která pochází z Japonska, má látky obdobné jako mizuna a listová hořčice.


Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

Včera ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Další články
Nahoru