Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Máte doma muzejní kousek? Věnujte jej NTM
Jeden z úlovků prvního Recyklačního víkendu v roce 2014, lednice z 30. let 20. století. Foto: NTM

Máte doma muzejní kousek? Věnujte jej NTM

Už několik desítek elektrických spotřebičů z různých historických epoch získalo za poslední tři roky do svých sbírek Národní technické muzeum v Praze (NTM) díky spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN, ale hlavně díky lidem, kteří je původně chtěli odevzdat k ekologické recyklaci. I letos se kurátoři muzea těší na další cenné přírůstky, které by se tentokrát mohly objevit díky nově vyhlášené soutěži s názvem Máte doma muzejní kousek?. Do 31. srpna se jí můžete zúčastnit i vy.

Retro elektrospotřebiče do domácnosti

„Od roku 2014 jsme pořádali s NTM zářijové Recyklační víkendy, při nichž návštěvníci nosili staré elektro k recyklaci výměnou za slevy na vstupném,“ říká Táňa Modlová, která je ve společnosti ELEKTROWIN a.s. garantem spolupráce s odborníky z muzea.

„Každoročně jsme byli osobně přítomni předávání těchto spotřebičů, a vyplatilo se to,“ dodává kurátorka expozice NTM Technika v domácnosti Lucie Střechová. „Už během prvního Recyklačního víkendu v roce 2014 jsme takto získali 18 spotřebičů, například dvě lednice ze 30 let 20. století, které jsme vybrali ze stovky přinesených předmětů,“ vzpomíná Lucie Střechová. Část mohou dnes návštěvníci vidět v expozici, část je zatím umístěna v depozitáři.

„Loni už se celkově vybralo na 200 spotřebičů,“ připomíná Modlová. „Ulovili jsme i opravdu zajímavé kousky, mezi které patří například vysavač Elektro-Praga, ČKD v dřevěné krabici s návodem z počátku třicátých let, vysavače Elektrolux v původních kufřících z druhé poloviny třicátých let, nebo elektrická žehlička z poloviny třicátých let od malé československé firmy Jeka se sídlem v Děčíně,“ doplňuje ji Střechová.

Dárci mohou vyhrát

Pokud i vy máte doma starý domácí spotřebič a rádi byste jej věnovali muzeu, stačí udělat pár jednoduchých věcí. Vyfoťte jej, doplňte jeho popis – odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace (manuál, návod, prodejní doklad, apod.) a zašlete emailem do 31. srpna 2017 na adresu muzejni.kousek@elektrowin.cz.

Za každý spotřebič vybraný kurátorem Národního technického muzea pro rozšíření sbírky obdrží jeho majitel drobný dárek a čestnou vstupenku do NTM pro dvě osoby s platností šest měsíců.

Pokud bude spotřebič vybrán do sbírky Národního technického muzea, postupuje dárce automaticky do slosování o tři poukázky na spotřební zboží v hodnotě 2000 Kč. To proběhne 23. září na Letné během vyvrcholení celorepublikového seriálu zábavně naučných ekologických akcí kolektivních systémů ELEKTROWIN a Ecobat Přelez, přeskoč, recykluj!

Co čeká nové exponáty

Nové přírůstky do sbírek NTM čeká standardní procedura. Po odborném vytřídění následuje několik nezbytných úkonů, jako důkladné vyčištění včetně konzervace pohonných ústrojí či odstranění koroze. V případě vysavačů je třeba také vyprat prachové vaky.

„Velké procento předmětů v minulosti ale ani očistu nepotřebovalo, protože je jejich původní majitelé darovali muzeu pečlivě vyčištěné a často v původních obalech,“ připomíná Střechová.

Právě původní obaly, návody k použití nebo dokonce účtenky z obchodu zvyšují z pohledu kurátorů hodnotu spotřebičů. Dotvářejí totiž historický rámec a dávají jim příběh.

Recyklace je z pohledu historie novinkou

Recyklace spotřebičů byla dlouho neznámým pojmem. Ještě v první polovině 20. století bylo nemyslitelné je vyhodit, i když už se nedaly žádným způsobem opravit. Představovaly totiž příliš velkou investici.

Třeba vysavač stál ve 30. letech kolem 1200 korun, tedy polovinu měsíčního platu středoškolského pedagoga.

S recyklací v dnešním slova smyslu začal ELEKTROWIN a další kolektivní systémy v roce 2005. Tehdy se do českého zákona o odpadech promítla evropská směrnice, která mimo jiné určuje, kolik vysloužilých spotřebičů na obyvatele se musí ročně vysbírat v každém z členských států EU.

 

 


Autor: red
Další články
Nahoru