Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Máte dluhů až nad hlavu? Řešením může být refinancování či konsolidace půjček!
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pixabay

Máte dluhů až nad hlavu? Řešením může být refinancování či konsolidace půjček!

I když se snažíme svůj domácí rozpočet ukočírovat, někdy nám okolnosti jednoduše nepřejí a na nás se toho během chvíle nahrne víc, než dokážeme zvládnout. Typickým příkladem jsou takové ty situace, kdy se pokazí nebo rozbije jedna věc a za ní pak rychle následují další. Teď ale nastává otázka, zda dané věci nutně potřebujete nebo ne.

Pokud ano, pak je dost pravděpodobné, že využijete kreditku či kontokorent nebo si vezmete menší půjčku, abyste opravu nebo náhradu rychle zaplatili. Když se k tomu přidají ještě pravidelné splátky hypotéky, leasingu a třeba ještě jednoho nebo dvou produktů, které jste si už dříve koupili, mohou pro vás včasné platby znamenat problém.

Naštěstí pro takové situace v dnešní době existují chytrá řešení a rozhodně nemáme na mysli sjednání další půjčky. Tímto způsobem byste si možná pomohli krátkodobě v rámci jednoho nebo dvou měsíců. S dalšími půjčkami jsou ale spojené opět další splátky a stejně tak i úroky a poplatky, které by se vám pouze nakupily, což by pravděpodobně roztočilo dluhovou spirálu.

Mnohem lepší je v takovém případě zvážit konsolidaci úvěrů nebo refinancování. Jaký je mezi těmito službami rozdíl a kdy se vám vyplatí? To si povíme v následujících řádcích.

Konsolidace více úvěrů do jednoho

Pokud se vaše situace podobá té, kterou jsme popsali v úvodu, pak u vás bude na místě konsolidace úvěrů, jinak řečeno jejich sloučení do jednoho. Tím vám odpadá spousta starostí, protože když máte několik různých půjček, každá má svoje vlastní datum splatnosti, výši splátky a platební údaje, což ve správě financí může dělat pořádné zmatky.

Pak se snadno stane, že na nějakou z nich prostě zapomenete nebo si ji spletete s jinou a splátku odešlete později. Když však své půjčky konsolidujete, budete každý měsíc odesílat pouze jednu splátku, a to pokaždé na stejný účet a ve stejné výši.

Mějte však na mysli, že vám z vašeho dluhu nikdo nic neodpustí. Vybraná společnost, u které se konsolidaci rozhodnete využít, za vás vaše závazky splatí a vytvoří pro vás jeden velký úvěr. Díky tomu, že nebudete mít na krku více různých úrokových sazeb a poplatků, pro vás tento úvěr může být mnohem výhodnější, než kdybyste každou půjčku platili zvlášť, tak jako doposud.

Navíc je dost možné, že se výrazně sníží nejen náklady spojené s úvěrem, ale také měsíční splátka. Díky tomu vám bude každý měsíc zbývat mnohem větší obnos na udržování chodu domácnosti a třeba i tolik, že si začnete tvořit nějakou rezervu. Když vás potom potká nějaký nečekaný výdaj, vypořádáte se s ním prostřednictvím vlastních úspor a tím pádem si žádnou další půjčku nebudete muset sjednávat.

Refinancováním k lepším podmínkám

Nepotřebujete však několik různých úvěrů pro to, abyste se dostali do problému se splácením. Někdy k tomu bohatě stačí jeden jediný úvěr s nevýhodnými podmínkami. Často se stává, že lidé sjednávají půjčku ve spěchu, a tak se o jeho ceně dostatečně neinformují, nebo si půjčí velký obnos – například ve formě hypotéky – a po letech zjistí, že se situace dost změnila a úvěrový trh aktuálně nabízí mnohem lepší úroky a nižší poplatky.

I tady se vám nabízí řešení, a to ve formě refinancování úvěru. Funguje to podobně jako konsolidace, jen s tím rozdílem, že za vás nový poskytovatel splatí pouze jeden závazek a namísto něj vám vyřídí nový, a to opět s lepšími podmínkami.

Ať už se chystáte svůj úvěr refinancovat nebo jich máte více a chcete je spojit do jednoho, myslete na jeden možný zádrhel, a to v podobě poplatků za předčasné splacení úvěru. Ty jsou totiž často součástí smlouvy, a pokud jsou příliš vysoké, přechod jinam by se vám nemusel příliš vyplatit. Než se tedy rozhodnete pro jakoukoliv změnu, vše si dobře přepočítejte, ať svůj dluh zbytečně ještě neprohloubíte.


Pražské služby dětem. Na Ladronku přijde i Michal Nesvadba

Dnes v 19:10

Pražské služby zvou již podesáté na zábavnou rodinnou akci na Ladronce v sobotu 18. června od 11 hodin. 

Sérií vzpomínkových akcí si Praha 2 připomene 80. výročí operace Anthropoid

Dnes v 19:04

Městská část Praha 2 připravuje k letošnímu 80. výročí vojenské operace Anthropoid hned několik vzpomínkových akcí. Na mnohých se bude podílet také Československá obec legionářská. Mezi výčtem akcí nebudou chybět například panelové výstavy, tradiční pieta v Resslově ulici nebo celodenní akce pro...

Osmdesát let Operace Anthropoid připomene program na Karlově náměstí

Dnes v 16:36

Akce k připomenutí 80. výročí operace Anthropoid se uskuteční v sobotu 18. června na Karlově náměstí.

Konference ve Slovanském domě se zaměřila na digitalizaci a kryptoměny

Dnes v 11:44

Jaký vliv a dopady má digitalizace na vzdělání, životní prostředí a platební systémy? Světoví experti a osobnosti na oblasti informačních technologií, bankovnictví i umění o tématu diskutovali na prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách – Platon Life Global Digital Ecosystem...

Desítka spouští vodní prvky

Dnes v 11:03

Desátá městská část postupně spouští vodní prvky ve svých parcích, na náměstích a na dalších místech ve veřejném prostoru. Velká soustava v parku Malinová – Chrpová už je v provozu, v nejbližších dnech a týdnech se přidají Malešický park a volnočasový areál Gutovka. Na desítkách dalších míst budou...

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

Dnes v 10:34

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá...

Putování Prahou 2 po stopách Milady Horákové do konce května

Včera v 16:54

Venkovní hra Putování Prahou 2 po stopách Milady Horákové, při které můžete získat věcné ceny, končí 31. května. Trasa začíná u rodného domu Milady Horákové, rozené Králové, na rohu ulic Rumunská a Bělehradská, kde je od ledna odhalena nová nepřehlédnutelná...

Ztracenou ženu odvezli domů k manželovi

Včera ve 13:53

Starší ženu trpící demencí, která zabloudila v okolí Kongresového centra, se podařilo strážníkům vypátrat a předat manželovi dříve, než by ji její vlastní zmatené kroky mohly přivést do případného nebezpečí.

Veřejná prezentace projektu se zástupci radnice Prahy 15

Včera v 10:46

Setkání radnice s obyvateli Prahy 15 u představení projektu mateřské školy a denního stacionáře pro seniory Gercenova 911.

Další články
Nahoru