Dnes Sobota - oblacno 12°C
Zítra Neděle - skorojasno 17°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Máte dluhů až nad hlavu? Řešením může být refinancování či konsolidace půjček!
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pixabay

Máte dluhů až nad hlavu? Řešením může být refinancování či konsolidace půjček!

I když se snažíme svůj domácí rozpočet ukočírovat, někdy nám okolnosti jednoduše nepřejí a na nás se toho během chvíle nahrne víc, než dokážeme zvládnout. Typickým příkladem jsou takové ty situace, kdy se pokazí nebo rozbije jedna věc a za ní pak rychle následují další. Teď ale nastává otázka, zda dané věci nutně potřebujete nebo ne.

Pokud ano, pak je dost pravděpodobné, že využijete kreditku či kontokorent nebo si vezmete menší půjčku, abyste opravu nebo náhradu rychle zaplatili. Když se k tomu přidají ještě pravidelné splátky hypotéky, leasingu a třeba ještě jednoho nebo dvou produktů, které jste si už dříve koupili, mohou pro vás včasné platby znamenat problém.

Naštěstí pro takové situace v dnešní době existují chytrá řešení a rozhodně nemáme na mysli sjednání další půjčky. Tímto způsobem byste si možná pomohli krátkodobě v rámci jednoho nebo dvou měsíců. S dalšími půjčkami jsou ale spojené opět další splátky a stejně tak i úroky a poplatky, které by se vám pouze nakupily, což by pravděpodobně roztočilo dluhovou spirálu.

Mnohem lepší je v takovém případě zvážit konsolidaci úvěrů nebo refinancování. Jaký je mezi těmito službami rozdíl a kdy se vám vyplatí? To si povíme v následujících řádcích.

Konsolidace více úvěrů do jednoho

Pokud se vaše situace podobá té, kterou jsme popsali v úvodu, pak u vás bude na místě konsolidace úvěrů, jinak řečeno jejich sloučení do jednoho. Tím vám odpadá spousta starostí, protože když máte několik různých půjček, každá má svoje vlastní datum splatnosti, výši splátky a platební údaje, což ve správě financí může dělat pořádné zmatky.

Pak se snadno stane, že na nějakou z nich prostě zapomenete nebo si ji spletete s jinou a splátku odešlete později. Když však své půjčky konsolidujete, budete každý měsíc odesílat pouze jednu splátku, a to pokaždé na stejný účet a ve stejné výši.

Mějte však na mysli, že vám z vašeho dluhu nikdo nic neodpustí. Vybraná společnost, u které se konsolidaci rozhodnete využít, za vás vaše závazky splatí a vytvoří pro vás jeden velký úvěr. Díky tomu, že nebudete mít na krku více různých úrokových sazeb a poplatků, pro vás tento úvěr může být mnohem výhodnější, než kdybyste každou půjčku platili zvlášť, tak jako doposud.

Navíc je dost možné, že se výrazně sníží nejen náklady spojené s úvěrem, ale také měsíční splátka. Díky tomu vám bude každý měsíc zbývat mnohem větší obnos na udržování chodu domácnosti a třeba i tolik, že si začnete tvořit nějakou rezervu. Když vás potom potká nějaký nečekaný výdaj, vypořádáte se s ním prostřednictvím vlastních úspor a tím pádem si žádnou další půjčku nebudete muset sjednávat.

Refinancováním k lepším podmínkám

Nepotřebujete však několik různých úvěrů pro to, abyste se dostali do problému se splácením. Někdy k tomu bohatě stačí jeden jediný úvěr s nevýhodnými podmínkami. Často se stává, že lidé sjednávají půjčku ve spěchu, a tak se o jeho ceně dostatečně neinformují, nebo si půjčí velký obnos – například ve formě hypotéky – a po letech zjistí, že se situace dost změnila a úvěrový trh aktuálně nabízí mnohem lepší úroky a nižší poplatky.

I tady se vám nabízí řešení, a to ve formě refinancování úvěru. Funguje to podobně jako konsolidace, jen s tím rozdílem, že za vás nový poskytovatel splatí pouze jeden závazek a namísto něj vám vyřídí nový, a to opět s lepšími podmínkami.

Ať už se chystáte svůj úvěr refinancovat nebo jich máte více a chcete je spojit do jednoho, myslete na jeden možný zádrhel, a to v podobě poplatků za předčasné splacení úvěru. Ty jsou totiž často součástí smlouvy, a pokud jsou příliš vysoké, přechod jinam by se vám nemusel příliš vyplatit. Než se tedy rozhodnete pro jakoukoliv změnu, vše si dobře přepočítejte, ať svůj dluh zbytečně ještě neprohloubíte.


Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

Včera v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

Včera v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Blíží se Den Země. Radnice Prahy 9 pomůže s úklidem

9. dubna 2021 v 09:42

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben a slaví se již od roku 1970. Akce, které se při této příležitosti konají, jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. V Praze 9 si ho veřejnost může připomenout aktivně – úklidem svého okolí.

Libeňský svět připomene Hrabala a Lustiga

9. dubna 2021 v 07:52

Libeňský svět, kulturně společenské centrum, právě vzniká v Praze 8. Konat se v něm budou nejrůznější akce nebo výstavy. Toto centrum má vzdát také hold slavným libeňským rodákům a obyvatelům, jako byli Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig.

Praha 2 se připojuje k Celonárodní sbírce potravin

8. dubna 2021 v 11:30

V sobotu 24. dubna proběhne sbírka před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. Sběrné místo bude otevřené od 8 do 18 hodin.

PVK: Výluky v dodávkách vody v patnáctém týdnu

8. dubna 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nové očkovací centrum na zámku, s vybudováním pomohla Veolia

6. dubna 2021 v 17:36

V Moravskoslezském kraji s přispěním společnosti Veolia Energie vzniklo další očkovací centrum. Díky spolupráci města Kravaře, kraje, Slezské nemocnice v Opavě a společnosti Veolia začaly 30. března sloužit prostory zámku v Kravařích jako očkovací místo pro obyvatele...

Praha 10 podpoří projekty svých občanů, na „Zásobník“ vyčlenila 800 tisíc

6. dubna 2021 v 11:29

Desátá městská část bude od 26. dubna do 3. května přijímat přihlášky do soutěže „Zásobník projektů – partnerství pro Prahu 10“. Do ní se mohou hlásit organizace i občané, kteří mají nápad na zlepšení kvality života či veřejného prostoru na Desítce, a to jak prostřednictvím jednorázové akce, tak...

Další články
Nahoru