Dnes Úterý - snih 2°C
Zítra Středa - skorojasno 7°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Máte dluhů až nad hlavu? Řešením může být refinancování či konsolidace půjček!
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pixabay

Máte dluhů až nad hlavu? Řešením může být refinancování či konsolidace půjček!

I když se snažíme svůj domácí rozpočet ukočírovat, někdy nám okolnosti jednoduše nepřejí a na nás se toho během chvíle nahrne víc, než dokážeme zvládnout. Typickým příkladem jsou takové ty situace, kdy se pokazí nebo rozbije jedna věc a za ní pak rychle následují další. Teď ale nastává otázka, zda dané věci nutně potřebujete nebo ne.

Pokud ano, pak je dost pravděpodobné, že využijete kreditku či kontokorent nebo si vezmete menší půjčku, abyste opravu nebo náhradu rychle zaplatili. Když se k tomu přidají ještě pravidelné splátky hypotéky, leasingu a třeba ještě jednoho nebo dvou produktů, které jste si už dříve koupili, mohou pro vás včasné platby znamenat problém.

Naštěstí pro takové situace v dnešní době existují chytrá řešení a rozhodně nemáme na mysli sjednání další půjčky. Tímto způsobem byste si možná pomohli krátkodobě v rámci jednoho nebo dvou měsíců. S dalšími půjčkami jsou ale spojené opět další splátky a stejně tak i úroky a poplatky, které by se vám pouze nakupily, což by pravděpodobně roztočilo dluhovou spirálu.

Mnohem lepší je v takovém případě zvážit konsolidaci úvěrů nebo refinancování. Jaký je mezi těmito službami rozdíl a kdy se vám vyplatí? To si povíme v následujících řádcích.

Konsolidace více úvěrů do jednoho

Pokud se vaše situace podobá té, kterou jsme popsali v úvodu, pak u vás bude na místě konsolidace úvěrů, jinak řečeno jejich sloučení do jednoho. Tím vám odpadá spousta starostí, protože když máte několik různých půjček, každá má svoje vlastní datum splatnosti, výši splátky a platební údaje, což ve správě financí může dělat pořádné zmatky.

Pak se snadno stane, že na nějakou z nich prostě zapomenete nebo si ji spletete s jinou a splátku odešlete později. Když však své půjčky konsolidujete, budete každý měsíc odesílat pouze jednu splátku, a to pokaždé na stejný účet a ve stejné výši.

Mějte však na mysli, že vám z vašeho dluhu nikdo nic neodpustí. Vybraná společnost, u které se konsolidaci rozhodnete využít, za vás vaše závazky splatí a vytvoří pro vás jeden velký úvěr. Díky tomu, že nebudete mít na krku více různých úrokových sazeb a poplatků, pro vás tento úvěr může být mnohem výhodnější, než kdybyste každou půjčku platili zvlášť, tak jako doposud.

Navíc je dost možné, že se výrazně sníží nejen náklady spojené s úvěrem, ale také měsíční splátka. Díky tomu vám bude každý měsíc zbývat mnohem větší obnos na udržování chodu domácnosti a třeba i tolik, že si začnete tvořit nějakou rezervu. Když vás potom potká nějaký nečekaný výdaj, vypořádáte se s ním prostřednictvím vlastních úspor a tím pádem si žádnou další půjčku nebudete muset sjednávat.

Refinancováním k lepším podmínkám

Nepotřebujete však několik různých úvěrů pro to, abyste se dostali do problému se splácením. Někdy k tomu bohatě stačí jeden jediný úvěr s nevýhodnými podmínkami. Často se stává, že lidé sjednávají půjčku ve spěchu, a tak se o jeho ceně dostatečně neinformují, nebo si půjčí velký obnos – například ve formě hypotéky – a po letech zjistí, že se situace dost změnila a úvěrový trh aktuálně nabízí mnohem lepší úroky a nižší poplatky.

I tady se vám nabízí řešení, a to ve formě refinancování úvěru. Funguje to podobně jako konsolidace, jen s tím rozdílem, že za vás nový poskytovatel splatí pouze jeden závazek a namísto něj vám vyřídí nový, a to opět s lepšími podmínkami.

Ať už se chystáte svůj úvěr refinancovat nebo jich máte více a chcete je spojit do jednoho, myslete na jeden možný zádrhel, a to v podobě poplatků za předčasné splacení úvěru. Ty jsou totiž často součástí smlouvy, a pokud jsou příliš vysoké, přechod jinam by se vám nemusel příliš vyplatit. Než se tedy rozhodnete pro jakoukoliv změnu, vše si dobře přepočítejte, ať svůj dluh zbytečně ještě neprohloubíte.


Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

17. ledna 2021 ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Dozorčí rada Pražské plynárenské odvolala předsedu představenstva Janečka, společnost nově povede Pacovský

16. ledna 2021 v 11:34

Na zasedání 15. ledna 2021 dozorčí rada Pražské plynárenské odvolala Pavla Janečka z funkce předsedy představenstva a člena představenstva společnosti. Pavel Janeček ve společnosti působil od 7. 4. 2014. Na uvolněné místo v představenstvu Pražské plynárenské byl jmenován Martin...

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Anketa ukázala, jak se žije v jednotlivých lokalitách Prahy 5

12. ledna 2021 ve 22:30

Radnice Prahy 5 na podzim vyhlásila anketu a díky jejím výsledkům má nyní detailní přehled o tom, co trápí obyvatele v konkrétních místech i jaké změny by v budoucnu uvítali.

Téměř 100 000 živnostníků loni přerušilo podnikání

12. ledna 2021 ve 13:07

Loni přerušilo podnikání 99 329 živnostníků, což je o 43 % víc než v roce 2019 a o 65 % víc než v roce 2018. Celkový trend, kterým OSVČ dočasně ukončovaly podnikatelské aktivity, nabral na tempu v druhé polovině roku. V meziročním srovnání bylo extrémní září a...

Praha 9: HitHit kampaň pro Knoflík

12. ledna 2021 ve 12:45

Rodinné a komunitní centrum Knoflík v Praze 9 funguje víc jak 20 let. V této nelehké době, době zavřených kurzů, kaváren a aktivit nabízí odměny ve formě zážitků, kurzů, drobností a dobrot s vírou, že špatný čas přejde.

Pražské služby v nové kampani vysvětlují, jak se správně zbavit vánočního stromku

10. ledna 2021 ve 21:23

Kam s ním? Rozhodně ne do popelnice, prosí společnost Pražské služby (PSAS). Řeč je o vánočním stromku. Pražané se tohoto symbolu Vánoc zbavují tradičně v průběhu ledna. Se správným postupem likvidace radí nová kampaň na sociálních sítích Pražských služeb a...

Další články
Nahoru