Dnes Pondělí - obcasny-dest 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Odborníci žehnají pivu! Je to ionťák, dobrá prevence sklerózy, infarktu i mrtvice, říkají. A jak je to s pitím piva a růstem pupků?
Ilustrační foto: Jiří Poláček / Wikimedia Commons

Odborníci žehnají pivu! Je to ionťák, dobrá prevence sklerózy, infarktu i mrtvice, říkají. A jak je to s pitím piva a růstem pupků?

Lidstvo zatím nevymyslelo lepší nápoj než pivo. Shodují se na tom lékaři v knize Pivo a zdraví. V čem je dobré? Zabraňuje například sklerotickým změnám v tepnách, těhotným, které trpí nechutenstvím, prospívá nealkoholické pivo. Může se pro ně stát jediným zdrojem energie, minerálů a tekutin. Všechno však má svoje ale. Chronické pití piva může vést k obezitě.

O pivu se toho ví v Česku hodně, v jeho požívání jsme přeborníci. Víme, že obsahuje vitamin B, který nesnášejí klíšťata. Zahání žízeň lépe než sladké limonády. Je chutné k huse, kachně nebo ke svíčkové. Hořké pivo prospívá ledvinám. Je močopudné. Je chloubou Česka. V mnoha hospodách je levnější než limonáda. A jak pivo prospívá našemu zdraví?

„Dá se říci, že pivo je nejlepší iontový nápoj ze všech. Je ale třeba dávat si ho v malém množství. Po fyzickém výkonu stačí dvoudecka na doplnění krevního cukru, glykogenu,“ uvedl v minulosti pro Pražský patriot dietolog Vít Chaloupka.

Je to tak? Podle lékařky, senátorky, někdejší ministryně zdravotnictví a bývalé plzeňské hejtmanky Milady Emmerové je to v podstatě iontový nápoj, který však obsahuje i důležité zdroje energie. „Obsahuje i etylalkohol, a proto je řazeno mezi alkoholické nápoje,“ uvedla pro náš server.

Pivo zabraňuje sklerotickým změnám v tepnách

„Obsahuje mimo jiné i antioxidační látky, které prospívají našemu zdraví. Například zabraňují sklerotickým změnám v tepnách, a tím i komplikacím tohoto procesu. Nejčastějšími z nich je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Takové nemoci často zásadně mění kvalitu života člověka,“ dodala.

A je pivo spíš letní nápoj? Nebo je dobré i v zimě? Emmerová o tvrzení, že je pivo jen letní nápoj, dosud neslyšela. „Jde o to, v jaké souvislosti by toto označení bylo posuzováno. V horku je nutný vyšší přísun tekutin, což může být i pivo, nejlépe však ono nealkoholické. Pivo však může být požíváno celoročně,“ řekla.

A jak je to s pitím piva a růstem pupků? K obezitě, vedle jiných škod, vede podle Emmerové chronické pití piva, zvláště pak v nadměrném množství: „Jeho energetický příspěvek není například kalkulován v celkovém přísunu energie díky potravě.“. Takže pivaři, kteří mají pupky, většinou spořádají denně dost kousků… To znamená: všeho s mírou.

Těhotným ženám pomáhá nealkoholické pivo

Pivo bez obsahu alkoholu je podle Emmerové důležité nejen pro řidiče, ale i pro těhotné ženy. „Pro ty především,“ uvedla. Těhotné ženy totiž někdy trpí výrazným nechutenstvím v prvním trimestru těhotenství.

„Pivo se pak může stát jediným zdrojem energie, minerálů a tekutin. Jeho chuťové vlastnosti, především hořká chuť, mohou přispět k likvidaci pocitů na zvracení a podobně,“ řekla.

A které pivo je nejlepší? Plzeňské? „Plzeňské pivo má velmi dobrou a testovanou kvalitu,“ uvedla. Nechtěla by ale tvrdit, že je ze všech piv nejoblíbenější a nejlepší. „Příkladem kvalitního piva s redukcí hořké chuti je například Budvar,“ řekla.

Lidstvo lepší nápoj nevymyslelo

Emmerová v minulosti spolupracovala na knize Pivo a zdraví. Jsou tam příspěvky lékařů Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity v Plzni. Na knize se podíleli i odborníci z plzeňského pivovaru.

Lékaři různých odborností se zabývali otázkou, kdy je pivo pro jejich nemocné škodlivé a kdy naopak prospěšné. „Vytyčili i zásady, jak by měl pivo pít zdravý člověk, aby nepoškozoval svoje zdraví,“ uvedla Emmerová.

„Pivo je sice alkoholický nápoj, v rozumné míře požívání však napomáhá udržování lidského zdraví po fyzické i duševní stránce,“ shodl se kolektiv autorů. Lidstvo podle nich zatím lepší nápoj nevymyslelo.


Autor: Anna Skálová

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru