dnes
Úterý - jasno
8°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
Odborníci žehnají pivu! Je to ionťák, dobrá prevence sklerózy, infarktu i mrtvice, říkají. A jak je to s pitím piva a růstem pupků?
Ilustrační foto: Jiří Poláček / Wikimedia Commons

Odborníci žehnají pivu! Je to ionťák, dobrá prevence sklerózy, infarktu i mrtvice, říkají. A jak je to s pitím piva a růstem pupků?

Lidstvo zatím nevymyslelo lepší nápoj než pivo. Shodují se na tom lékaři v knize Pivo a zdraví. V čem je dobré? Zabraňuje například sklerotickým změnám v tepnách, těhotným, které trpí nechutenstvím, prospívá nealkoholické pivo. Může se pro ně stát jediným zdrojem energie, minerálů a tekutin. Všechno však má svoje ale. Chronické pití piva může vést k obezitě.

O pivu se toho ví v Česku hodně, v jeho požívání jsme přeborníci. Víme, že obsahuje vitamin B, který nesnášejí klíšťata. Zahání žízeň lépe než sladké limonády. Je chutné k huse, kachně nebo ke svíčkové. Hořké pivo prospívá ledvinám. Je močopudné. Je chloubou Česka. V mnoha hospodách je levnější než limonáda. A jak pivo prospívá našemu zdraví?

„Dá se říci, že pivo je nejlepší iontový nápoj ze všech. Je ale třeba dávat si ho v malém množství. Po fyzickém výkonu stačí dvoudecka na doplnění krevního cukru, glykogenu,“ uvedl v minulosti pro Pražský patriot dietolog Vít Chaloupka.

Je to tak? Podle lékařky, senátorky, někdejší ministryně zdravotnictví a bývalé plzeňské hejtmanky Milady Emmerové je to v podstatě iontový nápoj, který však obsahuje i důležité zdroje energie. „Obsahuje i etylalkohol, a proto je řazeno mezi alkoholické nápoje,“ uvedla pro náš server.

Pivo zabraňuje sklerotickým změnám v tepnách

„Obsahuje mimo jiné i antioxidační látky, které prospívají našemu zdraví. Například zabraňují sklerotickým změnám v tepnách, a tím i komplikacím tohoto procesu. Nejčastějšími z nich je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Takové nemoci často zásadně mění kvalitu života člověka,“ dodala.

A je pivo spíš letní nápoj? Nebo je dobré i v zimě? Emmerová o tvrzení, že je pivo jen letní nápoj, dosud neslyšela. „Jde o to, v jaké souvislosti by toto označení bylo posuzováno. V horku je nutný vyšší přísun tekutin, což může být i pivo, nejlépe však ono nealkoholické. Pivo však může být požíváno celoročně,“ řekla.

A jak je to s pitím piva a růstem pupků? K obezitě, vedle jiných škod, vede podle Emmerové chronické pití piva, zvláště pak v nadměrném množství: „Jeho energetický příspěvek není například kalkulován v celkovém přísunu energie díky potravě.“. Takže pivaři, kteří mají pupky, většinou spořádají denně dost kousků… To znamená: všeho s mírou.

Těhotným ženám pomáhá nealkoholické pivo

Pivo bez obsahu alkoholu je podle Emmerové důležité nejen pro řidiče, ale i pro těhotné ženy. „Pro ty především,“ uvedla. Těhotné ženy totiž někdy trpí výrazným nechutenstvím v prvním trimestru těhotenství.

„Pivo se pak může stát jediným zdrojem energie, minerálů a tekutin. Jeho chuťové vlastnosti, především hořká chuť, mohou přispět k likvidaci pocitů na zvracení a podobně,“ řekla.

A které pivo je nejlepší? Plzeňské? „Plzeňské pivo má velmi dobrou a testovanou kvalitu,“ uvedla. Nechtěla by ale tvrdit, že je ze všech piv nejoblíbenější a nejlepší. „Příkladem kvalitního piva s redukcí hořké chuti je například Budvar,“ řekla.

Lidstvo lepší nápoj nevymyslelo

Emmerová v minulosti spolupracovala na knize Pivo a zdraví. Jsou tam příspěvky lékařů Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity v Plzni. Na knize se podíleli i odborníci z plzeňského pivovaru.

Lékaři různých odborností se zabývali otázkou, kdy je pivo pro jejich nemocné škodlivé a kdy naopak prospěšné. „Vytyčili i zásady, jak by měl pivo pít zdravý člověk, aby nepoškozoval svoje zdraví,“ uvedla Emmerová.

„Pivo je sice alkoholický nápoj, v rozumné míře požívání však napomáhá udržování lidského zdraví po fyzické i duševní stránce,“ shodl se kolektiv autorů. Lidstvo podle nich zatím lepší nápoj nevymyslelo.


Autor: Anna Skálová

Bulovka pomáhá maminkám po porodu

17. října 2020 v 07:08

Porodnice Nemocnice Na Bulovce se zapojila do inovativního programu včasného zachycení psychosociálního stresu a duševních poruch u maminek po porodu.

Sladké děti: Praha 15 podpořila vydání knihy

14. října 2020 v 09:32

V rámci letošních Dnů Prahy 15 přispívali občané na vydání 3. dílu knihy s názvem Naděje nikdy nekončí.

Pražští záchranáři se začali dobrovolně očkovat proti chřipce

13. října 2020 v 08:21

Lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy začali očkovat své kolegyně a kolegy proti chřipce. Záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o dobrovolné očkování projevili zájem. Cílem je zachovat akceschopnost v poskytování péče pacientům v době pandemie covid-19 i při...

Další články
Nahoru