dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Odborníci žehnají pivu! Je to ionťák, dobrá prevence sklerózy, infarktu i mrtvice, říkají. A jak je to s pitím piva a růstem pupků?
Ilustrační foto: Jiří Poláček / Wikimedia Commons

Odborníci žehnají pivu! Je to ionťák, dobrá prevence sklerózy, infarktu i mrtvice, říkají. A jak je to s pitím piva a růstem pupků?

Lidstvo zatím nevymyslelo lepší nápoj než pivo. Shodují se na tom lékaři v knize Pivo a zdraví. V čem je dobré? Zabraňuje například sklerotickým změnám v tepnách, těhotným, které trpí nechutenstvím, prospívá nealkoholické pivo. Může se pro ně stát jediným zdrojem energie, minerálů a tekutin. Všechno však má svoje ale. Chronické pití piva může vést k obezitě.

O pivu se toho ví v Česku hodně, v jeho požívání jsme přeborníci. Víme, že obsahuje vitamin B, který nesnášejí klíšťata. Zahání žízeň lépe než sladké limonády. Je chutné k huse, kachně nebo ke svíčkové. Hořké pivo prospívá ledvinám. Je močopudné. Je chloubou Česka. V mnoha hospodách je levnější než limonáda. A jak pivo prospívá našemu zdraví?

„Dá se říci, že pivo je nejlepší iontový nápoj ze všech. Je ale třeba dávat si ho v malém množství. Po fyzickém výkonu stačí dvoudecka na doplnění krevního cukru, glykogenu,“ uvedl v minulosti pro Pražský patriot dietolog Vít Chaloupka.

Je to tak? Podle lékařky, senátorky, někdejší ministryně zdravotnictví a bývalé plzeňské hejtmanky Milady Emmerové je to v podstatě iontový nápoj, který však obsahuje i důležité zdroje energie. „Obsahuje i etylalkohol, a proto je řazeno mezi alkoholické nápoje,“ uvedla pro náš server.

Pivo zabraňuje sklerotickým změnám v tepnách

„Obsahuje mimo jiné i antioxidační látky, které prospívají našemu zdraví. Například zabraňují sklerotickým změnám v tepnách, a tím i komplikacím tohoto procesu. Nejčastějšími z nich je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Takové nemoci často zásadně mění kvalitu života člověka,“ dodala.

A je pivo spíš letní nápoj? Nebo je dobré i v zimě? Emmerová o tvrzení, že je pivo jen letní nápoj, dosud neslyšela. „Jde o to, v jaké souvislosti by toto označení bylo posuzováno. V horku je nutný vyšší přísun tekutin, což může být i pivo, nejlépe však ono nealkoholické. Pivo však může být požíváno celoročně,“ řekla.

A jak je to s pitím piva a růstem pupků? K obezitě, vedle jiných škod, vede podle Emmerové chronické pití piva, zvláště pak v nadměrném množství: „Jeho energetický příspěvek není například kalkulován v celkovém přísunu energie díky potravě.“. Takže pivaři, kteří mají pupky, většinou spořádají denně dost kousků… To znamená: všeho s mírou.

Těhotným ženám pomáhá nealkoholické pivo

Pivo bez obsahu alkoholu je podle Emmerové důležité nejen pro řidiče, ale i pro těhotné ženy. „Pro ty především,“ uvedla. Těhotné ženy totiž někdy trpí výrazným nechutenstvím v prvním trimestru těhotenství.

„Pivo se pak může stát jediným zdrojem energie, minerálů a tekutin. Jeho chuťové vlastnosti, především hořká chuť, mohou přispět k likvidaci pocitů na zvracení a podobně,“ řekla.

A které pivo je nejlepší? Plzeňské? „Plzeňské pivo má velmi dobrou a testovanou kvalitu,“ uvedla. Nechtěla by ale tvrdit, že je ze všech piv nejoblíbenější a nejlepší. „Příkladem kvalitního piva s redukcí hořké chuti je například Budvar,“ řekla.

Lidstvo lepší nápoj nevymyslelo

Emmerová v minulosti spolupracovala na knize Pivo a zdraví. Jsou tam příspěvky lékařů Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity v Plzni. Na knize se podíleli i odborníci z plzeňského pivovaru.

Lékaři různých odborností se zabývali otázkou, kdy je pivo pro jejich nemocné škodlivé a kdy naopak prospěšné. „Vytyčili i zásady, jak by měl pivo pít zdravý člověk, aby nepoškozoval svoje zdraví,“ uvedla Emmerová.

„Pivo je sice alkoholický nápoj, v rozumné míře požívání však napomáhá udržování lidského zdraví po fyzické i duševní stránce,“ shodl se kolektiv autorů. Lidstvo podle nich zatím lepší nápoj nevymyslelo.


Autor: Anna Skálová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru